2019’un En İyi Harici Diskleri

Yorum · 0 Görüntüleme

Bu listemizde sizlere bilgisayarınızdaki depolama alanını biraz olsun rahatlatacak ucuz ve kaliteli harici disklerin listesini hazırladık.


Bilgisayarınız için en iyi harici diski seçmek biraz zorlayıcı olabilir. Kurmuş olduğunuz bilgisayara uyumlu SSD’yi (Solid State Drive = Katı Hal Sürücü) araştırıp bulsanız da harici bir diske her zaman ihtiyacınız olacaktır. Sıradan kullanıcılar için düşük depolama kapasitesi olan harici diskler yeterliyken biz oyuncular yüksek boyutlu oyun dosyalarını, oyun kayıtlarını ve diğer çeşitli programların dosyalarını yedeklemek zorunda kalacağımız için kesinlikle harici bir diske ihtiyaç duyuyoruz.

2019’daki harici disklerin fiyatları çok yüksek değil neyse ki. Harici disk araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar güvenilirliği, depolama kapasitesi ve tabii ki okuma/yazma hızıdır. Çoğu harici diskler yüksek depolama kapasitesine sahipken çok düşük okuma/yazma hızları sebebiyle yavaş çalışmakta ve kullanıcıların beklentisini karşılayamamaktadır. Bu yüzden kaliteli bir harici disk seçiminde her zaman fayda var. Mekanik çalışma sistemi yüzünden HDD’lerin (hard disk) SSD’lere göre daha hızlı bozulduğunu biliyoruz, ancak disk kapasitelerinin de çok yüksek olduğu bir gerçek. Bu yüzden harici HDD alınacaksa sağlam olanını tercih etmekte fayda var. Biz de listemizde Samsung, Western Digital, Seagate ve LaCie gibi ünlü ve kaliteli harici diskler üreten firmalara yer verdik. Hiç vakit kaybetmeden listemize başlayalım.

1. Samsung T5 (Fiyat aralığı 1260 – 2000 TL)

En iyi harici SSD

Disk kapasitesi: 1TB | Bağlantı türü: USB 3.1 | Okuma hızı: 484 MB/s | Yazma hızı: 482 MB/s

Samsung T5 bizce alabileceğiniz en iyi harici SSD. Harici diskte aradığınız kriterler hız, disk kapasitesi ve kolay taşınabilirlikse ve bütçeniz yüksekse, kesinlikle tercih etmeniz gereken harici disk bu olmalıdır. USB belleklerden hızlı, neredeyse bir HDD kapasitesine sahip olması ve cepte taşınabilir boyut ve tasarımıyla ilgileri üstüne çekmiş durumda. USB 3.1 ve Type-C bağlantı türünü kullanmasıyla maksimum hızına rahatlıkla ulaşabiliyor. 10GB'lık dosyayı 47 saniye içinde kopyalayan Portable T5 SSD, 1GB'lık bir dosyayı ise sadece birkaç saniye içinde kopyalayabiliyor.

1. Samsung T5 (Fiyat aralığı 1260 – 2000 TL)

2. WD My Passport 4TB (Fiyat aralığı 600 – 1200 TL)

En iyi harici HDD

Disk kapasitesi: 4TB | Bağlantı türü: USB 3.1 | Okuma hızı: 177 MB/s | Yazma hızı: 187 MB/s

WD’nin My Passport cihazlarını seviyoruz. Samsung T5 ile kıyaslanacak kadar kompakt bir yapısı yok ve yeterince hızlı olmadığını biliyoruz. LaCie’nin XtremKey’i ile de yarışamayacak kadar güçsüz olsa da 4TB disk kapasiteli bu diskin piyasada 600 ₺’ye bulunması ne kadar cep dostu olduğunu gösteriyor. Bu cihazın iki güzel özelliği bulunmakta. Birincisi kendi içinde gelen yazılımıyla birlikte verilerinizi otomatik olarak yedekliyor oluşu. Kendi ayarladığınız saatler arasında sisteminizdeki önemli dosyaları otomatik olarak yedekleyecek. İkinci özelliği ise 256-bit AES donanım şifreleme yazılımı kullanması. Bu sayede verileriniz şifrelemeyle koruma altında olacak. Harici HDD düşünüyorsanız kesinlikle tavsiye ediyoruz.

2. WD My Passport 4TB (Fiyat aralığı 600 – 1200 TL)

3. Seagate Expansion 8TB (Fiyat aralığı 1030 – 1610 TL)

Önerdiğimiz en yüksek disk kapasitesine sahip HDD

Disk kapasitesi: 8TB | Bağlantı türü: USB 3.0 | Okuma hızı: 146 MB/s | Yazma hızı: 168 MB/s

Aradığınız tek şey yüksek disk kapasitesi ise bu noktada durmanız gerekiyor. Çünkü listemizin en yüksek disk kapasitesine sahip harici diski Seagate Expansion 8TB. Bunun yanında en büyük dezavantajı ise okuma/yazma hızlarının düşük olması. Ancak bunu fazla önemsemeyenler için ve tek ihtiyacı fazla fazla disk kapasitesi olanlar için bulunmaz nimet. Devamlı okuma esnasında çok hafif bir dönme sesi üretiyor, o da bilgisayarın fan sesleri tarafından örtülüyor. Okuma/yazma esnasında ise kafa tıkırtısı duyulmuyor. Özetle yanı başınızda sessiz, sakin çalışan ve dikkatinizi dağıtmayan bir harici disk bu.

3. Seagate Expansion 8TB (Fiyat aralığı 1030 – 1610 TL)

4. LaCie Rugged 2TB (Fiyat aralığı 739 – 1100 TL)

Piyasanın en sağlam harici hard diski

Disk kapasitesi: 2TB | Bağlantı türü: USB 3.0 / USB-C / Mini-USB | Okuma hızı: 110 MB/s | Yazma hızı: 110 MB/s

Gelelim harici disklerde sağlamlık bekleyenlere. Hem tasarımıyla hem sağlamlığıyla kaliteli oluşunu kanıtlayan LaCie Rugged 2TB, başına gelebilecek en kötü koşullara rağmen bile çalışabiliyor. Dış kılıfı isterseniz çıkabiliyor ancak bunu önermiyoruz, zira dış kılıfı darbelere karşı kesinlikle tampon vazifesi görüyor. Hız konusunda pek verimli olmayışının yanında fiyatı diğer HDD’lere göre biraz yukarıda. Ancak birçok bağlantı türüne sahip oluşuyla özellikle zor şartlarda fotoğraf ve video çekenler için bulunmaz nimet.

4. LaCie Rugged 2TB (Fiyat aralığı 739 – 1100 TL)
Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!