Nintendo'nun bu hafta yaptığı SNES Classic duyurusu bizi şunu merak ettirdi: Eski bir bilgisayar bugün piyasaya çıksa neye benzerdi ve içinde hangi oyunlar olurdu? Eğlenceli bir beyin fırtınası değil mi? Fakat bunu yapmak için işin başına oturunca iş zorlaşıyor. Hadi bakalım sizin için hangi oyunları derledik!

Nintendo'nun bu hafta yaptığı SNES Classic duyurusu bizi şunu merak ettirdi: Eski bir bilgisayar bugün piyasaya çıksa neye benzerdi ve içinde hangi oyunlar olurdu?

Eğlenceli bir beyin fırtınası değil mi? Fakat bunu yapmak için işin başına oturunca iş zorlaşıyor. PC oyun çağının başladığı ve bittiği yerleri nasıl tanımlarsınız? Takvim yılına göre yapmak size kalmış. Geçmişten günümüze işletim sistemleri arasındaki fark çok fazla. Eski internet? Eski CD-ROM? Hızlandırılmış grafikler? VGA'ya atlamak yeni bir nesli temsil ediyor mu?

Bir çok tartışmadan sonra, Intel'in 486 işlemcisinin en net PC oyun ağacı halkalarından birini temsil ettiğini tespit ettik. 486'dan geriye doğru baktığınızda, macera türünün altın çağını yaşadığını görüyorunuz veya bazı PC oyunlarının en büyük bayiliklerinin tanıtımına şahitte olabilirsiniz. Intel'in ilk Pentium işlemcisi, 486'dan sonra, 1996'da 3D oyunlarda (Quake, Tomb Raider) patladı ve internet bağlantılı oyunların ortaya çıkmasını sağladı (Diablo, StarCraft, Ultima Online).

Dolayısıyla, kriter alt çıtamız orijinal sistem gereksinimleri tarafından tanımlandığı gibi 486 veya daha önceki bir mimarilerde çıkan oyunlar olacak. SNES Classic'in 21 oyunu var. Bunlar Klasik PC'mizde de kurulu olacak. İşte o oyunlar:Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları