AMD’nin Yeni Radeon RX 5500 GPU’su 1080p’lik Oyunları Hedefliyor
Radeon RX 5500, hem masaüstüne hem de mobil cihazlara geliyor.

AMD’nin Yeni Radeon RX 5500 GPU’su 1080p’lik Oyunları Hedefliyor

AMD’nin Yeni Radeon RX 5500 GPU’su 1080p’lik Oyunları Hedefliyor

Radeon RX 5500 söylentileri hakkında konuşmayı kesebiliriz, çünkü AMD'nin büyüyen Navi ekran kart ailesinin en yeni üyesi artık resmen hem mobil hem de masaüstü için geliyor. AMD bugün Radeon RX 5500 ve Radeon RX 5500M'yi resmi olarak tanıttı ve bu yeni GPU'ların 1080p oyun için tasarlandığını açıkça belirtti. 

Hem masaüstü hem de mobil ekran kartları aynı sayıda hesaplama ünitesine ve akış işlemcisine sahip fakat masaüstü için olanı daha yüksek hızları bulabilmekte. Masaüstü sürümü hem 8GB hem de 4GB'lık modellerde sunulacak, mobil GPU ise yalnızca 4GB GDDR6 bellek seçeneğiyle sunulacak.

Son teknoloji ürünü 5700 serisi gibi, yeni 5500 6.4 milyar transistörlü daha küçük bir Navi 14 GPU ile AMD'nin temelindeki Radeon DNA (RDNA) mimarisine dayanıyor. Oldukça pahalı olacak gibi duran ekran kartının resmi bir satış ücreti de bulunmuyor. Tahmin edecek olursak, AMD RX 5500’ün Nvidia GTX 1650’den daha iyi performans göstereceğini ancak 1660’ın performansını geçemeyeceğini söylüyor. Dolayısıyla fiyatta bu iki ekran kartının arasında bir değer olacak gibi. Black Friday indirimleri ile daha ucuza almanız mümkün, o yüzden gözlerinizi dört açmanız gerek. 

AMD yetkilileri “Radeon ailesine yapılan en yeni ilavelerle AMD, gelişmiş RDNA oyun mimarisini ve endüstri lideri 7nm işlem teknolojisini ve heyecan verici yeni form faktörleri ve sistemlerini dünya çapındaki oyuncuların ayağına getiriyor. RDNA ile güçlendirilmiş Radeon RX 5500, Graphics Core Next (GCN) mimarisine dayanan, mevcut Radeon ekran kartlarına göre watt başına 1.6 kat daha yüksek oyun performansı sunuyor’’ demekte.

Performans söz konusu olduğunda, AMD'nin dahili benchmark sonuçlarına dayanarak, RX 5500 muhtemelen bir RX 590 gibi performans gösterecek. AMD fiyatı söylemediği gibi ürünün ne zaman çıkacağını da söylemiyor. Daha çok hazır sistemlerle yapmış olduğu ortaklıklardan bahsediyor. Bununla ilgili, RX 5500 ekran kartının HP'nin Omen Obelisk ve Pavilion marka bilgisayarları ve Lenovo'nun T350 ve IdeaCentre T540 markalı bilgisayarları da dahil olmak üzere gelecek ay önceden yapılmış masaüstü sistemlerinde de bulunacağını söyledi. Muhtemelen Aralık ayında da Acer’in Nitro 50 marka bilgisayarlarında baş gösterecektir.

Yeni özellikler ortaya çıktıkça mutlaka haberini yapacağız.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları