Blockchain Para Transferi Nasıl Çalışır?

Yorum · 96 Görüntüleme

'Blok zincir teknolojisi' ve 'kripto para birimi' terimlerini duymuşsunuzdur ve 'bitcoin' ile nasıl bir ilişkisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. İşte cevabı...


Blok Zincir Teknolojisi

İşte hızlı ve basitleştirilmiş bir tanım:

Blok zincir teknolojisi; tüm işlem bilgisini içeren bir kamuya açık veritabanıdır. (bazıları defter tutucu olarak tanımlamaktadır)

Kripto para birimi; dijital para biriminin bir türü, yani dijital para

Şu anda, bankanızı kullanarak para göndermek için çeşitli yollar veya para transfer hizmetleri bulunmaktadır.

Geleneksel olarak, para transfer ettiğinizde, para bir bankadan diğerine, sonra da alıcının hesabına gider. Banka, transferiniz için aracılık yapıyor. İsteseniz de istemeseniz de tüm bilgilerinize sahip olacaklar. (çoğunlukla harcama alışkanlıklarınızla ilgili verileri toplarlar).

Western Union ve MoneyGram gibi para transfer hizmetleri ile de nakit para ile ödeme yapabilir ve her iki taraf da perakende satış yapabilir. Ayrıca, banka hesabınızdan veya kredi kartınızdan bu aktarmaları finanse edebilirsiniz, ancak bu birkaç gün sürebilir ve ek ücret alınacaktır.

Venmo, PayPal ve Square Cash, transferiniz için aracılık yapan bazı diğer üçüncü taraf hizmetleri. Ancak, hangisi olursa olsun, birileri hala sizin bilgilerinizi tutuyor.

Blok Zincir Teknolojisi Para Transferi

1- Kanada'daki kuzeninize para göndermek istediğinizi düşünün

2- Yeni işlem bir "blok" olarak yapılandırılmış ve çevrimiçi olarak gösterilmiştir

3- Yeni işlem bloğu, ağdaki herkese gönderilir

4- Şebekedeki herkes, işlemin doğru olduğundan emin olmak için işlemin doğrulamasına yardımcı olur.

5- Çoğunluk tarafından onaylandıktan sonra, blok kamu muhasebesinde kaydedilmiş işlemler zincirine eklenir, daha sonra blok, işlemin kalıcı, tartışılmaz ve şeffaf bir kaydını sağlayan zincire eklenir.

6- Kuzeniniz parayı alır

Özetlemek gerekirse, bu senaryoda, siz ve kuzeniniz birbirinize doğrudan para aktarıyorsunuz; hiç kimse aracılık yapmıyor. İşlemi onaylayan ağdaki kişiler - kişisel verileriniz veya kuzeninizin kişisel verilerine ulaşamıyor. Sadece işlem koduyla ilgili verileri görüyorlar.


Bitcoin borsası işlemleri için popüler binance.com sitesine üye olabilirsiniz. 

Türkiye'deki coin siteleri için Coin Borsaları yazımıza bakabilirsiniz. 

Ayrıca; güncel Bitcoin Fiyatları için bu websitesinden yararlanabilirsiniz.

Kaynak: 1


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!