Çin Yerli Bitcoin Borsalarını Kapatıyor

Yorum · 17 Görüntüleme

Pekin giderek Bitcoin'e düşman oluyor.


İsimsiz kaynakların The Wall Street Journal'a bugün bildirdiğine göre; Çin, yerel Bitcoin borsalarını kapatmayı planlıyor. Kaynaklar, düzenleyicilerin kapatma gerçekleşeceği konusunda net bir mesaj vermediklerini söyledi. Bir düzenleyici bir mübadelede kararın alındığını söylerken, bir başkası kararın birkaç ay sürebileceğini söyledi. CoinDesk'e göre, bu habere karşılık olarak Bitcoin fiyatları 4.108'e kadar düştü.

Çin hem Bitcoin, Ethereum ve diğer kriptokoinler için geniş ve kârlı kriptokrasi madenciliği faaliyetlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bitcoinity.org'a göre Bitfinex, OkCoin ve BTCC (üç Çin menkul kıymet borsası), son 30 günde küresel pazar payının yüzde 45'inden fazlasını oluşturdu. Bitcoin'in Çin'deki artan popülaritesi, hükümeti Çin para birimini yerel para birimine karşı bir tehdit olarak algılamaya başlamasına neden olabilir. Özellikle de Çinli yatırımcılar geçtiğimiz yıl yuan karşısında bahis oynamışlardı. 

Anonim bir kaynak, Çin merkez bankasının geçen hafta ICO'ları ülkenin mali düzenini bozduğu için eleştiren sözlerini yineleyerek sözde kapanma iddiasının nedeni olarak "çok fazla bozukluk" olduğunu belirtti. 

BTCC'nin kurucu ortağı ve CEO'su Bobby Lee'nin de aralarında bulunduğu birçok kişi kapatılma söylentilerine şüpheyle yaklaşıyor. 8 Eylül'de takipçilerin kapatma haberlerinin sahte veya gerçek olduğu hakkındaki düşündükleri ile ilgili bir tweet anketi yaptı; şimdiye kadar, yüzde 83 oy haberin sahte olduğuna inandıklarını söyledi. Aynı gün BTCC; @YourBTCC kolundan borsanın normal şekilde çalıştığını tweetledi.

BTCC

OkCoin; söylentilere e-posta bildirisiyle karşılık verdi: "Şu ana kadar herhangi bir makam tarafından BTC borsalarını kapatma konusunda bilgilendirilmedik, bu gerçekleşirse web sitemizde hemen bir bildirim yayınlayacağız. Durum böyle olsa bile kullanıcılar için çevrimdışı ticaret yapıyor olacağız ve hesabınızdaki coin paralarınız kesinlikle güvende olacak "dedi. 

Bu, Çin'in Bitcoin üzerindeki düzenleyici kasını esnettiği ilk zaman değil. 2013 yılında da, Çin tüm bankalardan ve finansal kurumlardan kripto para birimini yasaklamış ama borsaları bir başına bırakmıştı. 


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!