DisplayPort vs HDMI: monitörüm için hangi ekran kablosunu kullanmalıyım?

Yorum · 40 Görüntüleme

Donanımınızın ve monitör çözünürlüğünüzün özelliklerine bağlı olarak, örneğin bir DisplayPort’ a karşı HDMI kablosu kullanmanız gerekip gerekmediğini bilmek her zaman mümkün değildir. Artık bir DVI kablosu kullanmaya değer mi? Yeterince derinlere indiğinizde özelliklerde, sürüm numaralarında ve diğer donanım bilgilerinde kaybolmak kolaydır.


Donanımınızın ve monitör çözünürlüğünüzün özelliklerine bağlı olarak, örneğin bir DisplayPort’ a karşı HDMI kablosu kullanmanız gerekip gerekmediğini bilmek her zaman mümkün değildir. Artık bir DVI kablosu kullanmaya değer mi? Yeterince derinlere indiğinizde özelliklerde, sürüm numaralarında ve diğer donanım bilgilerinde kaybolmak kolaydır.

Neyse ki, video portlarını seçerken oyuncular için kesin bir hiyerarşi var. Basit cevap, grafik kartınızı monitörünüze bağlamak için muhtemelen bir DisplayPort kablosu kullanmanız gerektiğidir. G-Sync ve FreeSync gibi uyarlanabilir yenileme özellikleri için en iyi bant genişliğini ve desteği sunar.

Tabii ki, uzun cevap bazen başka bir kablonun size daha iyi hizmet edeceğidir. Bazı video kartlarında doğru bağlantı noktası olmaz ve bazı monitörler en iyi sinyali gösteremez, bu nedenle hiyerarşi sırasını ve en iyi alternatifleri bilmek iyi bir fikirdir. Aşağıda, HDMI, DisplayPort ve DVI'nin avantajlarını ve dezavantajlarını ve çeşitli özelliklerinin neler yapabildiğini inceledik.

DisplayPort: İlk tercih

Pratik ve başka nedenlerden dolayı DisplayPort, bir monitörü PC'ye bağlamak için ilk tercihtir. Bu portları TV setlerinde veya bilgisayar donanımı dışında bulamazsınız. Ancak modern grafik kartlarında ve oyun dizüstü bilgisayarlarında bulunurlar.

DisplayPort’un üstün bant genişliği, standardın evriminin her aşamasında HDMI üzerinde üstünlük sağlamıştır. En eski 1.0 ve 1.1 sürümleri bile ses ile birlikte 1080p'de 144Hz yenileme hızını desteklemektedir. Sürüm 1.3, hızı 26 Gb / s'ye yükseltti.

Mevcut DisplayPort 1.4 sürümü, HDR, sıkıştırma ve 32 kanal ses desteğini destekler. Bu hızlı veri hızı, 4K çözünürlüklerin 120Hz ve 144Hz yenileme hızlarının keyfini çıkarmasına izin veriyor. Ancak ikincisi etkin yeni SDC sıkıştırma modları gerektiriyor. 60Hz'de 8K çözünürlüğe kadar destekler.

Nvidia’nın G-Sync uygulaması da DisplayPort gerektirir ve AMD’nin FreeSync’i bazı HDMI bağlantılarında desteklenirken, uyarlanabilir senkronizasyon teknolojisi, 1.2a'dan bu yana DisplayPort standardında bir seçenek olarak üretilmiştir. Böylece uyarlanabilir senkronizasyon DisplayPort monitörlerinin bulunması çok daha kolaydır.

Thunderbolt tarzı papatya dizimi mümkün olduğundan, birden fazla ekran eklemek, DisplayPort ile daha esnektir. Her ne kadar oyuncular kullanmaktan çekinsede, bu tarz çoklu monitör bağlantısının ekranlar arasındaki bant genişliğini paylaşması üretkenlik işleri için bir nimettir.

USB-C konektörleri ayrıca DisplayPort standardı üzerinden video çıkışı verir. Bu da bir dizüstü bilgisayardan veya Android telefondan adaptör kullanarak tipik DP fişine (veya HDMI) video çıkışı yapmayı kolaylaştırır.

Yeni nesil DisplayPort zaten tamamlanmış  ve bant genişliği 40 Gb / s'ye kadar artırılmış, 144Hz'de 4K, 60Hz'de 5K, 10 bit renk derinliklerinde ve 120Hz'de 8K'ye kadar desteklenmiş sıkıştırılmış modlara olanak sağlamıştır. 

Ne tür bir kabloya ihtiyacınız var?

DisplayPort standardının yeni sürümleri (2017 yılının sonundan itibaren 1.4), grafik kartınızda ve monitörünüzde yeni donanım gerektirir. Ancak kabloda değişiklik yapılmaz. Satın aldığınız tüm genel DisplayPort kabloları gelecekteki kanıtı olacaktır.

Bir sonraki güncelleme ne zaman bekleniyor?

CES 2019'da VESA, yılın ilk yarısında bir ara yeni bir sürüm çıkarması gerektiğini ve sıkıştırma olmadan 8K @ 60 Hz'yi destekleyeceğini açıkladı.

HDMI: Önce oturma odası için üretildi

Hemen hemen her yerde bulunan HDMI kullanışlı ve ucuzdur ancak ödünler vermiştir. Eski sürüm 1.4, sınırlı bir 8-bit renk yelpazesine ve yaklaşık 10 Gb / s'de zirve yapan bant genişliği özelliklerine sahiptir. Bu, diğer kısıtlamalarla birlikte göz kamaştırıcı 24Hz'nin ötesinde 4K'yı desteklemek için yeterli değildir ve 1080p'de eğlence 60Hz'de durur.

Neyse ki, HDMI 2.0 ve 2.0a birkaç yıl önce geri geldi ve 18 Gb / sn'lik daha düşük bir bant genişliğinde olmasına, 4K ise 60Hz ile sınırlı olmasına rağmen DisplayPort’un yetenekleriyle büyük ölçüde eşleşiyor. Mevcut video kartlarının çoğu HDMI 2.0'ı desteklerken, monitör desteği, yalnızca HDMI 1.4 girişleri sunan Asus RoG Swift PG348Q gibi üst seviye bilgisayar ekranlarında bile daha az kesin.

Sürüm 2.0 veya daha iyi HDMI, HDR desteği için gerekli olduğundan çoğunlukla  LG OLED C7 gibi yüksek kaliteli televizyonlarda bulunur. Standart 2.0Hz'de 4K ve 144Hz'de 1080p'yi desteklediğinden, HDMI 2.0'ı, büyük ekranlarda oturma odasında  bilgisayarları ile yüksek yineleme oranları veya 4K çözünürlükte oyun oynamak isteyenler için mükemmel bir konnektör haline getiriyor.

120Hz'de maksimum 10K çözünürlük, kare kare HDR ve değişken yenileme hızı oyun modu ile HDMI limitlerinden kurtaran HDMI 2.1 yeni tamamlandı. Ancak bu hayaller gerçekleşmeden önce, bugün PC ekran pazarında daha iyi HDMI 2.0 uyarlaması görelim.

Ne tür bir kabloya ihtiyacınız var?

Çok sayıda HDMI kablo varyasyonu var. Ancak sizin istediğiniz bir yüksek hızlı HDMI kablosu. Bu kesinlikle 4K ekranlarla çalışacak ve HDMI 2.0'ın tam bant genişliğini destekleyecektir.

Bir sonraki güncelleme ne zaman bekleniyor?

HDMI 2.1, 2019'da ileri teknoloji cihazlara gelmeye başlayabilir. Konnektör değişmemiş olmasına rağmen yeni bir kablo gerekli. Bant genişliği yalnızca 4K / 120Hz'de vb. de 18 Gb / sn'den 48 Gb / sn'ye yükselir.

DVI: Beni gömme, daha ölmedim

DVI konektörleri hala çoğu masaüstü video kartında bulunur ve eski olmalarına  rağmen hala değerlidir. Çok büyük, tıknaz olsalar da, sabitlemek için burgu vida gerekir ve genellikle ses sinyallerini içermezler. Onları birçok eski oyun kurulumu için en iyi pratik seçim yapan, ortak HDMI 1.4 monitör konnektörlerinin desteklemediği 144Hz, 1080p çözünürlüğü destekler. Ayrıca 60Hz'de 2560x1600'e kadar destek veriyorlar ve 1440p'yi açıyorlar.

1990'ların korkunç VGA günlerinden bir tür geçiş konektörü olarak gelişen DVI, tek ve çift bağlantı çeşitleriyle birlikte bir gerileme analog değişkeni de dahil olmak üzere sayısız versiyonda geliyor. Bugün satın aldığınız DVI kablolarının çoğunun, yüksek bant genişliğine sahip çift bağlantı sürümleri olacaktır. Ancak bir çekmecede yedek parça aramaya başlarsanız, kablo konektörlerinde tam bir pim alanı olduğundan emin olun aksi takdirde tek bağlantı DVI standardının daha düşük 1920x1200 çözünürlük ve yineleme oranlarıyla sınırlı kalacaksınız.

20 yıllık bir çalışmadan sonra, DVI’nın konnektör standartı olarak yaşamı sona yaklaşıyor. Bu nedenle çok geçmeden yeni bir şeyler kullanacağınız ve bugün donanımınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için kısa vadeli bir çözüm olarak düşünün.

Ne tür bir kabloya ihtiyacınız var?

1440p ve yüksek yenileme için çift bağlantılı DVI kabloları gerekir.

Bir sonraki güncelleme ne zaman bekleniyor?

O öldü, Altan.

Adaptör sorunları

Son olarak, adaptörler kablo uyumsuzluğu için kullanılıyor olsa da, ek konnektörler kaybolan veya yanıp sönen bir video sinyali veya HDCP hataları gibi problemler doğurabileceğinden dikkatli olun. Her şey mükemmel olsa bile, yavaş port standartlarıyla sınırlı kalacaksınız.

Hem aktif hem de pasif sürümler, eşleşen portlar hedef ekrana yerleştirilmediğinde DisplayPort adaptörleri kullanılabilir. Bu durumlarda, üçlü monitör düzenlemeleri gibi çoklu ekran özelliklerinin tam olarak desteklenmesine izin verdikleri için aktif adaptörler tercih edilir. Ancak bir kerede ikiden fazla ekranı kullanmayı düşünmüyorsanız pasif adaptörler ile tasarruf edebilirsiniz.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!