En İyi 14 Tıbbi Oyun

0 Yorum · 380 Görüntüleme

Merhaba gamer.com okuyucuları bu rehberimizde tüm zamanların en iyi 14 tıbbi oyunlarını sizler için listeledik.


Çoğu video oyununda, oyunun odak noktası mümkün olduğunca çok sayıda düşmanı alt etmektir. Peki başkalarını öldürmek yerine iyileştirme ile ilgili video oyunlarına baktığımız zaman tıbbi oyunların burada devreye girdiğini göreceğiz. Tıbbi oyunların genel amacı birbirinin aynısı olsada hepsinin havası birbirinden başkadır. Mümkün olduğunca çok hastayı tedavi etmek ve iyileştirmek temelli oyunları tıp eğitimi alan öğrencilerede oynatılmaktadır. 

14- Rex Ronan: Experimental Surgeon (Rex Ronan: Deneysel Cerrah)

Sculptured Software tarafından geliştirilen ve Raya Systems tarafından Super Nintendo Entertainment System için yayınlanan eğitici bir aksiyon video oyunudur. Oyunun yaşı amacının ilgi çekici doğasından uzaklaşmıyor: insanları sigara içmenin tehlikeleri hakkında eğiterek bilinçlendirmektedir. Artık video oyunlarının eğitimde kullanılması yaygın olsa da, bu 90'ların ortalarında oldukça yeni bir tarzdı. 

Oyun, eğitici niyetine rağmen karakterden de yoksun değil. Deneysel cerrah Rex Ronan küçülür ve bir hastanın vücuduna girer. Bu hasta, 15 yaşından beri her gün sigara içen bir kanser hastasıdır. Rex, nikotin ve kanser öncesi hücreler gibi tehlikeli şeyleri ortadan kaldırmak zorundadır ama hasta tütün şirketi için çalışıyordu ve kanser hakkında konuşmasını istemiyorlar!  Rex ile savaşmak için vücuduna gizli mikro makineler gönderirler. Tıbbi oyunları arasında en ilginç oyunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 

13- Amateur Surgeon (Amatör Cerrah)

Amateur Surgeon (Amatör Cerrah) serinin dördüncü oyunu olan tıbbı oyunda olup biten hiçbir şey gerçek dünyada herhangi bir doktor tarafından etik olarak kabul edilmez fakat bu bir video oyunu olduğu için etik kurallarını barındımamaktadır. İlk olarak Adult Swim tarafından mobil platformlarda oynanabilen oyun, oyuncuların hastalarının hangi rahatsızlıklardan muzdarip olduğunu bulmaları ve ardından onları iyileştirmek için günlük ev eşyalarından yapılmış farklı araçları kullanmaları gereken bir bulmaca oyunu olarak bilinmektedir. 

12- Two Point Hospital (İki Nokta Hastanesi)

Two Point Studios tarafından geliştirilen ve Linux, MacOS ve Microsoft Windows için Sega tarafından 30 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanan iş simülasyon oyunu Two Point Hospital,  PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch için ise Şubat 2020'de piyasaya sürdü. Two Point Hospital, bir hastaneyi yönetmeye daha komik bir yaklaşım getiren başka bir tıbbi oyun. Wallace ve Gromit'i anımsatan bir tarzda, oyuncular kendi hastanelerini inşa ederek yönetimini ele alıyorlar. Oyuncular inşa ettikleri hastanenin kapısından giren her hastayı tedavi etmek zorundadır. 

11- LifeSigns: Surgical Unit (LifeSigns: Cerrahi Ünite)

King of Colosseum II tarafından geliştirilen ve  DreamCatcher Ineractive, King of Colosseum II ve JoWooD tafarından Nintendo DS için 20 Ekim 2005 tarihinde yayınlandı. Tek oyunculu modunun bulunduğu tıbbı oyun yalnızca Japonya'da piyasaya sürülmüştür. 

Oyuncular, Seimei Medical University Hospital adlı yeni bir hastaneye transfer olurken ikinci sınıf stajyer Tendo rolünü üstlenirler. Oyuncular, hastaneyi keşfederken ve diğer personel ve hastalarla etkileşime girerken Tendo'yu kontrol ediyor. Oyuncular hastanın ne tür bir rahatsızlığı olduğunu teşhis ettikten sonra amaliyat edeblirsiniz. 

10- Viscera Cleanup Detail (Viscera Temizleme Detayı)

Listemizin onuncu sırasında tıbbi oyunlara nazaran daha farlı bir tarzda geliştirilen Viscera Cleanup Detail karşımıza çıkmaktadır. Oyuncular uzayda bir temizlik görevlisi olarak oyuna başlamaktadır. Tıbbi oyunlarından farklı olan bu oyunda temel fark bunun duvarların her tarafında kanla yazılmış "Bizi Kurtarın" gibi daha fazla bilim kurgu unsuruna sahip olmasıdır. 

Oyuncular uzay üssünün koridorlarında hayatını acı bir şekilde kaybetmiş insanların kalıntılarını temizlemek ve daha fazla insana zarar gelmemesi için yerçekimine karşı makineleri devre dışı bırakmaları ve lavlarla çevrili zemindeki yarıkları atlatmaları gerekmektedir. 

9- Hospital Tycoon

DR Studios tarafından geliştirilen ve Codemasters tarafından PC platformu için 5 Haziran 2007 tarihinde yayınlandı. Mobil platformlar içinde yayınlanan tıbbi oyun, oyuncuların bir hastanenin nasıl yönetileceğini kontrol ettiği başka bir oyundur. 

Oyuncular, hızla genişleyen bir hastanenin kontrolündedir ve kapıdan giren her hastaya uygun şekilde bakma ve hastalıkları için doğru tıbbi tedavileri almalarını sağlamakla görevlidir. Her doktor ve hemşire hastalar tarafından ne kadar sevildiklerine göre derecelendirildiğinden, doktorlar ve hemşireler de ilgilenilmelidir.

8- Big Pharma (Büyük İlaç)

Twice Circled tarafından geliştirilen ve Positech Games tarafından 27 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan bir ilaç fabrikası kuran simülasyon video oyunudur. "Büyük İlaç", genellikle video oyunlarıyla ilgili kullanılan bir ifade değildir. Ancak 2015 yılında piyasaya sürülen bu video oyunu, oyuncuları her yıl 80 milyar dolardan fazla para kazanan bir sektörün sıcak koltuğuna oturtuyor. Oyuncu, dünyaya yardım etmek veya büyük paralar kazanmak için araştırmalarından yararlanabilir. 

7- Emergency Room 3 (Acil Servis 3)

Acil Servis serisi, 1995'ten beri PC'de tıbbi bir simülatör olarak başladı. Emergency Room: Real Life Rescues, Nintendo DS'deki serideki tek oyundur. Oyuncular, Habor Şehir Hastanesi için farklı tıbbi acil durumlarda bir sağlık görevlisini kontrol eder. 

6- Heart's Medicine - Time To Heal (Kalbin İlacı - İyileşme Zamanı)

Blue Giraffe ve GameHouse tarafından geliştirilen GameHouse Original Stories ve GameHouse tarafından da Android ve PC platformları için yayınlanan 2D platform oyunu Heart's Medicine - Time To Heal (Kalbin İlacı - İyileşme Zamanı) oyun aslında Little Creek hastanesinde kalkınan doktor için çok zorlayıcı mekaniklere sahip bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. 

5- Project Hospital (Proje Hastanesi)

Çek stüdyosu Oxymoron Games tarafından Microsoft Windows, MacOS ve Linux için geliştirilen ve  30 Ekim 2018 tarihinde Oxymoron Games tarafından yayınlandı. Oyuncular kendi hastanelerini sıfırdan inşa edebilirler ve aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca farklı nesne ve renkle istedikleri tarzda inşa edebilirler. Ayrıca, inşaatı atlamak ve oyuna hızlı başlamak isterseniz hazır modelleri kullanabilirler. Doğru personeli işe alarak ve onları mutlu ederek ve en yüksek performansta çalışarak hastaneyi yönetin. Oyuncular ayrıca hastaları da tedavi edebilir ve doktorlarına zor vakalarda rehberlik edebilir.

4- Plague Inc. 

Tıbbi oyunların çoğu oyuncuların insanları kurtarmak için neler yapabileceklerine odaklanırken,   Plague Inc. onları öldürmek için neler yapabileceklerine odaklanır. Orijinal Plague Inc., oyunculara dünyayı etkileyecek ve sonunda tüm insanlığı yok edecek bir virüs yaratır. Plague Inc: Evolved, daha fazla hastalık türü, senaryo ve oyuncuların vebalarını mümkün olduğunca ölümcül hale getirmek için geliştirmenin yollarıyla bu amaca sadık kalıyor. 

3- Bio Inc: Redemption (Bio Inc: Geri Ödeme)

Bio Inc: Redemption'da oyuncular bir kişinin hayatını ellerine alır ve onları kurtarmayı veya öldürmeyi seçebilirler. Plague Inc. oyuncuları büyük olasılıkla tıbbi durumları ve hastalıkları kullanan hastaları için ölümcül senaryolar oluşturmaktan veya hastalarını teşhis etme, tedavi etme ve iyileştirme konusundaki karanlık eğilimlerini seveceklerdir. Oyuncuların becerilerini ve araçlarını test etmeleri için 18 benzersiz durum vardır. Ayrıca hastaların cinsiyetini seçme seçeneği, diğer insanlarla savaşmak için çok oyunculu bir oyundur.

2- Surgeon Simulator (Cerrah Simülatörü)

Bossa Studios'tan Tom Jackson, Jack Good, Luke Williams ve James Broadley tarafından geliştirilen bir cerrahi simülasyon video oyunudur. İlk sürüm, 2013 Global Game Jam için 48 saatlik bir süre içinde oluşturuldu; geliştiriciler devam etti ve ticari bir sürüm oluşturmak için 48 gün harcadı. 19 Nisan 2013 tarihinde PlayStation 4, Nintendo Switch, iOS, Android ve PC platformları için yayınlanan tıbbi video oyununda bir el ile hastayı ameliyat edeceksiniz. 

Herkes sabit bir elin iyi bir cerrah olmanın anahtarı olduğunu bilir ve Cerrah Simülatörü, çoğumuzun korkunç cerrahlar olacağını gerçekten gösterir. Ama eğlenceli! Oyuncular, hareketli bir ambulans ve hatta uzayda olduğu gibi farklı senaryolarda farklı cerrahi prosedürler uygulayan Nigel Burke rolünü üstlenmektedir. 

1- Trauma Center: New Blood (Travma Merkezi: Yeni Kan)

Trauma Center: New Blood, Trauma Center serisinin ikinci oyunudur. Stigma adlı insan-delisi bir virüse karşı savaşırken iki kahraman, Markus ve Valerie anlatıyor. Seri, Atlus tarafından geliştirilmiştir ve görsel bir roman ve cerrahi simülasyon oyunudur. Wii'de çıkan oyuncular, farklı işletim araçlarını seçmek ve ölçek kullanmak veya yaraları dikmek gibi farklı eylemler gerçekleştirmek için Wii Remote ve Nunchuk'u kullanıyor. Her operasyon zamanlanır ve hatalar hastanın sağlık ölçerini boşaltır. 


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!