En İyi Açık Dünya Oyunları Listesi

Yorum · 1213 Görüntüleme

Yaygın ve heyecanlandırıcı açık dünya oyunlarının altın çağında yaşıyoruz. İşte en favori açık dünya oyunları.


Hepsi Birbirinden Güzel Açık Dünya Oyunları

Oyuncu seçiminin her şeyin üzerinde olduğu kurallara göre dağılmış kum havuzları içindeyiz. Elbette, hikayeler, görevler, misyonlar ve hedefler var, ancak oyuncular oyunu kendi hızlarında tamamlamakta serbesttirler. Fantastik alemlerden simüle galaksilere, modern şehirlerden kıyamet sonrası virane şehirlere kadar en iyi açık dünya oyunları, oyunculara kendi yollarını seçme özgürlüğü veriyor; istediği şeyi istedikleri zaman yapmak için özgürlük veriyor ve onların ilginç ve tatmin edici bir ortam sağlıyorlar.

İşte PC'de en iyi açık dünya oyunları.

Forza Horizon 3

Forza Horizon 3, bir yarış yarış oyunu, ancak sadece yarış oyunu değil. Kentin sokakları, bozulmamış plajları, yemyeşil ormanları ve Avustralya'nın yoğunlaşmış ama yine de büyükçe bir bölümünü temsil eden tozlu çöllerle dolup taşan devasa, geniş ve güzel bir kumsal. Geniş ve çeşitli arazisi bize yapacak çok şey bırakmakta: ırklar, zorluklar, dublör atlamaları, toplayıcı avlar, oynamak için yüzlerce arabadan bahsetmiyorum bile. Forza Horizon 3, boyut, kapsam, çeşitlilik ve keyif verme bakımından zaten mükemmel bir serinin en iyisi.

Forza Horizon 3

Stalker: Shadow of Chernobyl

Stalker'da açık dünya düşmanınızdır. Gamma cepleri, anomaliler ve radyoaktif fırtınalar sizi anında bitirebilir. Herhangi bir binada leş yiyen bir hayvan veya korkunç mutasyona uğramış canlıları gizlenebilir. Cephane ve zırh çok az ve buz gibi bir virane şehrin ortasındasınız. Fakat Stalkerler'in bildiği gibi bölgenin tuhaf bir cazibesi var. Ukranya'daki fabrikaların ve apartman bloklarının püskürtülmüş parçalarını araştırın ve cansız sessizlikten daha fazla gerilmemeye çalışın. Bir süre sonra Stalker'ın ıssızlığı güzelleşecektir.

Stalker: Shadow of Chernobyl

Grand Theft Auto 5

Para ne için mi var? Tabiki gerçek dünya yerleşim yerlerini yaratmak için. Atmosferi öylesine inanılmaz derecede doğru ve detaylı verirler ki gerçeğinden bile iyi olur. Los Santos, Rockstar'ın GTA 4'teki kompakt Liberty City’ nin vermiş olduğu titiz yaklaşımı temsil ediyor ve 2004’teki San Andreas ölçeğini getiriyor ve sonuç: şimdiye kadar en iyi olan, sadece Rockstar'a ait yüksek standartlarda bir açık dünya. GTA 5'in güçlü çok oyunculu kampanyası ve GTA Online'ın deli oyun alanı arasında, isteyenler için karada, havada ve denizde 100 saatten fazla kovalamaca ve silahlı kavga var. GTA 5 son derece modlanabilir bir oyun da ayrıca.

Grand Theft Auto 5

The Witcher 3: Wild Hunt

Üstün bir teknolojik başarı olan Witcher 3, olağanüstü detay ve kapsam ortamları yaratmak için modern oyun sistemlerinin gücünden yararlanabilecek yeni açık dünya oyun dallarının öncüsüdür. Velen'in bataklıkları, Novigrad'ın koşuşturma ortamı ve şimdiye kadarki en güzel oyun yerlerinden biri olan Kuzey Skellige bölgesinin nefes kesen ormanlarına ulaşman için başta oynadığın tatsız bir aperatif sadece. Bu adalar etrafında yelkenle saatler harcayarak, maceralara razı gelebilir, lanetler kırabilir, canavarları öldürüp kabadayı yerlileri ile Gwent oynayabilirsiniz. Witcher 3'ün kasabaları, diğer açık dünya kasabaları ile karşılaştırıldığında diğerlerini cansız kılan gürültülü ve kalabalık mekanlardır. Sadece bir yön belirleyip yürümek, büyük bir açık dünyayı keşfetmek zevkli olacak.

The Witcher 3: Wild Hunt

Elite: Dangerous

Elite: Dangerous genişliğinde çok az sayıda açık dünya oyunu bulunmakta. Simule edilmiş Samanyolu'nun tamamı boyunca uzay geminizi uçurun, korsanlarla savaşın (veya onlardan bir tanesi ol), asteroitlerde madencilik yapın,nakliyecilik ve ticaret yapın veya keşfedilmemiş yıldızları, gezegenleri ve sistemleri keşfedin. İster yalnız oynayın ya da bağlı bir çevrimiçi galaksiye diğer oyuncularla katılmak seçerseniz de, Elite' in 400 milyar yıldız sistemleri arasında macera bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Hatta birkaç uzaylı ile bile karşılaşabilirsin.

Elite: Dangerous

Assassin's Creed 4: Black Flag

Assassin's Creed 2'den beri en şirin gezi, Black Flag, ışıl ışıl Karayip adalarında elini kolunu sallayarak ve ustalıkla yelken açın. Küçük adalar, balinalar, kaleler ve sömürge koloniler, okyanusta çeşitlilik sağlıyor ve büyük boy adalar geleneksel serbest çalışan Assassin's Creed aksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Seride kötü bir üçüncü girişin ardından, Black Flag’ te bolca oksijen ve tuz eşliğinde oyuna başlıyorsunuz. Şehirler daha küçük ve suikastler lüzumsuz, ancak birkaç oyun bir limanı parçalama heyecanını verebilir.. Paramparça edilen siperler arasında sorunsuzca ve özgürce koşuşturmadan önce, okyanustan açılan duvarları top ateşiyle çatlamış, komutanı yüklü tabancaların bir paranteziyle avlamışsınızdır. Tam da açık alemlerin zekice yaptığı türden bir hareket.

Assassin's Creed 4: Black Flag

The Elder Scrolls 3: Morrowind

Morrowind'da yürüyüş yapmak, replika Viktoria dönemi sokaklarını ziyaret etmek gibi bir şey. Evet, biraz kahverengi, teknoloji eski ve her nedense kokuyor ama gerçek gibi geliyor. Zamanla donmuş başka bir dünyaya, yabancı ve henüz aşina olmadan göz atmak... Morrowind, modern, cilalanmış fakat kişiliksiz 3D gişe rekorları kıran oyuncunun ve geçen yılın tuhaf, karakteristik rol yapma oyunlarının arasında adeta bir köprü kuruyor. OpenMW ve Skywind'i Morrowind'de modern çağa getirme çabaları ile hala hayat kurulabilir. Kaybolmaya yetecek kadar büyük bi yer ve küçük detaylarla surlara doldurulmuş olan Vvardenfell adası bugün de 15 yıl önce olduğu gibi cazip olmaya ve büyülemeye devam ediyor.

The Elder Scrolls 3: Morrowind

Metal Gear Solid 5

Metal Gear Solid 5’de, her görevi yerine getirmek için helikopteri kullanmayı bıraktığınızda, yalnızca açık bir dünya oyunu olarak kendine has bir yol kat ediyor ve iki büyük manzara (Afganistan ve Angola-Zaire sınırları) arasında bir RPG gibi yolunuzu arıyorsunuz. Kojima Productions'ın gizli aksiyon oyunu, gerçek özgürlük yaklaşımını teşvik ediyor ve ilerleme sistemleri de oyuncularını ödüllendiriyor. Düşmanları bir kötü tabayla kafadan vurarak başlayın ve düşmanları sihirli bir robotu elle sürükleyerek, balonlardaki tankları yapışarak ve ayılar üzerinde hava saldırıları düzenleyerek sona erdirin. İyi Oyun mu dersin, en iyi oyun mu?

Metal Gear Solid 5

Starbound

Starbound, maceralar, dövüş, patron savaşları, keşif, hayatta kalma, madencilik, işçilik, yapılaşma ve gezegenlerarası uzay yolculuğu ile büyüleyici 2D pikselli evrenle içinde bir çok şey barındırıyor. İster bir gezegenin yüzeyine girersiniz, yeni güneş sistemlerini keşfetmek için fırlatıp atın ya da sessiz bir küçük kasaba inşa edin ve bunu samimi NPC'ler ile doldurun, Starbound'un dünyasında (dünyalarında) - sayısız saat geçirmek için davetkar ve büyüleyici bir yer bulacaksınız.

Starbound

Just Cause 2

Bu listedeki oyunların sadece tam anlamıyla en içteni değil, aynı zamanda en güçlendirici, heyecanlı ve aptalca olanlarından biri bu oyun. Açık dünya oyunları arasında böylesine büyük ve gerçek bir oyun alanı gibi hissettiren oyun sayısı çok az ve gevşek ve tropik bir adayla hızlı bir şekilde dolaşmak için tuzaklarla uğraşacaksınız ve sonsuz paraşütle, daima oyunda aktifsiniz. Havadan iner inmez ayaklarınız yerden tekrar kesilcek. Kaos ve yıkımın ortasında bir yerlerde yer alacaksınız. Just Cause 3’ün dünyası daha büyük olabilir ama Just Cause 2 emin olun daha iyi.

Just Cause 2

Mad Max

Yıkılmış ve çürümekte olan bir dünyanın belli bir kasvetli güzelliği var ve Mad Max'in çorak toprakları korkunç ama hala her nasılsa güzel manzaralarla dolu. Tahrip olmuş endüstriyel manzaralardan terk edilmiş çöllere, zehirli çamur göllerine kadar, dünyayı keşfetmek için tehlikeli ve atmosferik bir yer. Artı, hepsini bir araya getiren gelişmiş Savaş Boyları, Şövalyeler ve diğer psikopat hız hırsızlığının fitil çetelerine karşı savaşırken sivri uçları olan bir arabada emrinize amade. Mad Max oyununda hep aynı şeyleri görmekten sıkılabilirsiniz ve araçtan inip yürüyerek savaşmakta hiç eğlenceli olmuyor. Yine de açık dünya oyunları arasında yüksek popülerliğe sahip bir oyun. 

Mad Max

Saints Row 4

Saints Row 4'deki hafif donuk şehrinin sizi ertelemesine izin vermeyin. İnsanüstü hız, Hulk gibi atlamalar, çeşitli komedi tabancaları ve güreş hamleleri, şaka barındırdığı için PC'de bulabileceğin en Crackdown'a en yakın şey. Ayrıca, patlayana kadar düşmanları havaya uçuran bir inflato-ray ve verdiğiniz kostüme bağlı olarak atış desenini değiştiren bir Dubstep tabancası da bulunmakta. Bu bilgilere dayanarak, muhtemelen denemeye karar verip vermeyeceğinize karar verdiniz sanıyorum.

Saints Row 4

Westerado: Double Barreled

Onun bakışlarının sizi aldatmasına izin vermeyin: Westerado, açık bir dünya oyunudur ve şimdiye kadar yapılmış herhangi bir açık dünya oyunundan daha fazla özgürlük sağlayan bir oyundur. Hikaye daima aynıdır-ailenizi öldüren desperado'yu arıyor- ancak bu yasadışı değişiklerin kimlikleri, oynadığınız her seferde değişmekte. Tozlu Batı dünyasını keşfederken, hedefinizi araştırırken, istediğiniz yere gidebilir ve istediğinizi yapabilirsiniz; herhangi bir zamanda herhangi birini suçlamak ve katil olmakta dahil. Kendi silahınızı bile çizebilir ve görüştüğünüz herhangi bir NPC'ye, konuşmanın ortasında bile olsa ateş edebilirsiniz. Kahraman olun ya da bir hain seçim tamamiyle size ait.

Westerado: Double Barreled

Fallout 4

Kahverengi olan nükleer sonrası bir virane şehir sıkıcı olmalı ama Bethesda, Fallout 4’e ödediği açık dünya formülünü rafa kaldırmada on yıllar harcadı. Önceki versiyonlar kadar çığır açıcı değilken, emici dünya Boston'un savaşan NPC'lerine bir savaş alanı olarak hizmet ediyor. Diamond City savunucuları şehrin eteklerinde savaşlar hazırlarken, vahşi doğada atıcı yerleşimcilere saldırıyor ve mutasyona uğramış vahşi hayat, yiyebileceğini düşündüğü her şeye saldırıyor. Minecraft istisna olmak üzere, oyuncuların manzara üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlayan tek oyundur. Yerleşim yerlerini kurtarın ve atıkları uzak tutmak için su ve taret sistemleri ve lüks lokantalar inşa etmek için mülklerini eritebilirsiniz. Oyunun oluşturma motorunun Skyrim ve Oblivion'a güç veren gelişmiş bir sürümüne dayandığı için oyun tam anlamıyla modder cennetidir.

Fallout 4

Dwarf Fortress

Nasıl oynanacağını öğrenirseniz şimdiye kadarki en iyi oyun. Minecraft gibi Dwarf Fortress de bir anda bir gezegen oluşturabilir. Gerçekçi nehir rotalarını çizmek için erozyon modelleri kullanmaktan ya da inanılabilir desenlerle kabuğa cevher kokularını dokumak için jeolojiyi kullanmaktan daha ileri gidiyor. Modelleri, kahramanlar, çatışmalar, savaşlar ve dini inançlar dahil olmak üzere tüm toplumları inşa ediyor. Bazen bir toplum dünya yaratma sürecinden bile kurtulamaz. Kalenizi yönetirken, terk edilmiş salonlarını görürsünüz ya da kalıntılarını DF'nin rol yapma modunda görürsünüz. ASCII arayüzü bir kısmını devre dışı bırakıyor ve bazı yardımcılarla oynaması en iyisi ancak bu mevcut en gelişmiş açık dünya jeneratörleri, hala yeni özellikler ve davranış değişiklikleri ile güncellenmektedir.

Dwarf Fortress

Sunless Sea

Açık dünya oyunlarını mutlak özgürlük ve kaygısız eğlence kelimeleri ile tanımlayabiliriz. Sunless Sea'nin zalim eponymous okyanusunu çevreleyen pürüzlü kayalar üzerinde batık gemi bıraktığı varsayımı. İlginç bir anlatım ve zor (bazen zalimane) oyun, bu listede yer alan diğer oyunlarda sıklıkla görülmeyen, alçak gönüllülüğe ve karakter yapımıyla son buluyor. Hayalperestten daha çok korkunç, bu kazanılmış bir zevk ve okumayı sevmeyenler için değil, fakat bir deniz altı genişletme paketi ile sizi her zaman parlayan deniz manzarasına çeken bir şeyler var.

Sunless Sea

Far Cry 4

Far Cry 2'den beri serisi, Afrika'dan tropik bölgelere ve Himalayalara kadar genişleyen açık dünya bölgelerinde silahlı kavgaları teşvik etti. Far Cry 2'nin ayarı, eylem dizilerine yönelik sistem odaklı yaklaşım ve ilginç dost sistemi onu eleştirmenlerin odak noktası yaptı. Hâlâ harika ama Far Cry'nin gizli sistemleri o zamandan bu yana gelişti ve Far Cry 4'de co-op ve bazı muhteşem dağlık arazilerin eklenmesi bu listetede bir yer kazanmasına sebep oldu. Seriler her girişte daha rafine hale geldi ve 3 ve 4'ün akıllıca oyuncularına fethetmek için karakolların cömert dağılımını sağlama üzerinde duruldu. Bu açık uçlu mücadeleler, size çok çeşitli bir zırhla doğaçlama yapma veya yakın dövüşte gizli cinayetleri zincirleme lisansı veriyor. Far Cry 4, önceki modellerinde olduğu gibi, herhangi bir oyundan farklı olarak en iyi dinamik ateş etme özelliklerine sahip. Bu da işler yolunda gitmediğinde katliamı büyütmenizi sağlar.

Far Cry 4

Minecraft

Ya açık bir dünya, hayatta kalmak için bir meydan okuma değil, kendi dünyanızı inşa etmek üzerine kuruluysa? Birçok oyun yıllar boyu Minecraft'ı taklit etmeye çalıştı. Terraria ve Starbound gibi bazıları harika bir iş çıkardı, ancak orijinali, her güncellemeyle halen büyüyen jenerasyon tanımlayıcı bir çalışmadır. Bir hayatta kalma oyunu diye düşündüğümüzde göreceli olarak basit gibi görünebilir, ancak inanılmaz bir yapı oyunudur ve oyuncular Minecraft'ın yaratıcı araçlarını olağanüstü şeyler inşa etmek için kullanmışlardır. Minecraft sadece bir harika açık  dünya oyunu değil, kültürel bir olgu haline gelmiş durumda.

Minecraft

Mount & Blade: Warband

En güzel dünya olmayabilir, ancak Mount & Blade'deki aşırı miktarda özgürlük ile Warband, üretim değeri eksikliğini telafi etmektedir. Ortaçağ köyü, kasaba ve kalelerle noktalı bir haritayı çizin ve yürüyerek veya at sırtında savaşırken müttefik ordularınızı bir araya getirin (ya da tek başınıza gidin). Dövüş, PC'de en keyifli ve en yoğun olanıdır ve kendi yolunuzu gerçekten seçebilirsiniz. Görevleri tamamlayın, istediğiniz hiziple yan tarafların arasında ve birinin cetveli olsun, vasiller edinin ya da sorun aramak için eğlenin. Sağlıklı ve yaratıcı bir mod topluluğu, maceralarınızı The Game of Thrones dünyasına, Star Wars evreni'ne ve daha pek çok alana genişletebilmenizi sağlar.

Mount & Blade: Warband
Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!