En İyi MMORPG Oyunları

0 Yorum · 204 Görüntüleme

Bu listemizde piyasada bulunan en iyi 10 MMORPG oyununu bulabilirsiniz.


     Oyun dünyasının yıllardır en popüler türlerinden birisi şüphesiz  MMORPG oyunlardır. Peki, MMO'ları bu kadar popüler ve uzun ömürlü yapan önemli detay nedir? Genel olarak, oyunculara bir özgürlük hissi veriyorlar, onlara keşfetmeleri için büyük açık dünyalar, takip edilecek düzinelerce yan etkinlik, fethetmek için ürkütücü zindanlar ve tamamlanması gereken epik görevler veriyorlar.

      Birkaç istisna dışında, en popüler modern MMO'ların oyuncu tabanları birçok ülkeye yayılmıştır. Farkına bile varmadan Almanya, Rusya, Kanada ve Fransa'dan oyuncularla World of Warcraf Dungeon kuyruğunda bulunabilirsiniz.

       Bizlerde bugün sizlere bu oyunların bazılarını keşfetmenize yardımcı olmak için en iyi 10 MMORPG oyunları listesini hazırladık.

En İyi MMORPG Oyunları

 

Lord of the Rings Online

    World of Warcraft kadar iyi bilinmeyebilir, ancak Yüzüklerin Efendisi Çevrimiçi, tam 12 yıllık bir geçmişe sahip uzun ömürlü MMO'dur. Oyun, Tolkien'in zengin fantezi evrenini büyüleyici, hikaye odaklı bir MMORPG şeklinde hayata geçiriyor.

     Oyunun orjinal yaratıcısı Turbine, geliştirme sırasında Yüzüklerin Efendisinin orjinal yapısına bağlı kalmaya oldukça özen göstermiş. Yüzüklerin Efendisi, bir MMO'dan bekleyebileceğiniz olağan baskınlar, zindanlar ve çeşitli ticaret becerilerine sahiptir, ancak bunlar ana detaylar bulunmaktadır. Mükemmel hikaye görevleri, ilginç yan aktiviteler (kendi oyun içi müziğini çalma ve oluşturma gibi), sürükleyici ortamlar (huzurlu Shire dahil) ve göze çarpan tematik oynanabilir yarışlar da oyunda bulunan önemli detaylar.

     Lord of the Rings Online, bu evrenin gerçek hayranları için bir MMO'dur ve solo oyuncular için oldukça zevklidir ve uygundur. Oynaması ücretsiz olduğu için kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

EVE Online

   Oyunun geliştirici şirketi olan CCP Games'in sözleriyle, EVE Online, her oyuncunun devasa, genişleyen bir galakside kendi yollarını çizmekte özgür olduğu tamamen topluluk odaklı bir uzay gemisi MMO'sudur. Uzayın en uzak alanlarını haritalamakla görevlendirilmiş bir kaşif ya da onun ihtişamı için sizi bekleyen ölümcül hedefleri yok ederek ödüller kazanabilirsiniz.

    Eğer bahsettiğimiz bu faaliyetler size yorucu ve korkutucu geliyorsa, oyunda bulunan malları bir yerden bir yere taşıyarak mütevazi bir tüccar da olabilirsiniz. Tüm bunlara alternatif olarakta, evrenin politik sistemlerine dahil olabilir ve oyundaki yüksek merkezleri ele geçirmeye çalışabilirsiniz. EVE Online, günümüzde en etkileyici çok oyunculu bilimkurgu oyunlardından birisi olarak yoluna devam ediyor.

 

Black Desert Online

   Black Desert Online olmadan hiçbir modern MMORPG listesi oluşturulamaz. Her ne kadar bazı açılardan tartışmalı bir oyun olsa da aynı zamanda piyasayadaki en iyi sanal MMO'larından birisi durumunda. Oyun şu an Steam'de sadece 19 TL'ye satılmaktadır.

   BDO'da cinsiyet eşitliği olan 18 sınıftan birini seçerek ve daha sonra şimdiye kadar gördüğümüz en derin karakter yaratma sisteminin ne olduğunu kolayca keşfetmeye başlıyorsunuz. Bundan sonra neredeyse istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz güzel bir fantezi dünyasına girebilirsiniz. Bir balıkçı olabilir, nadir hayvanlar için avlanmaya gidebilir veya oyunun korkutucu kombo tabanlı aksiyon savaş sistemini kullanarak zorlu PvE dünya patronları ve hatta diğer oyuncularla savaşabilirsiniz.

 

World of Warcraft

  Hemen hemen her oyuncunun bildiği World of Warcraft'ı listeye eklemesek olmazdı. 2004'teki lansmanından bu yana binlerce oyuncu kitlesine sahip olan oyun, günümüzde popülaritesini devam ettiriyor. World of Warcraft'ın hemen hemen herkes için bir şeyleri var. Diğer oyuncularla birlikte çalışmaktan hoşlanıyorsanız, patronları öldürebileceğinizi görmek için oyunun çılgın ve zorlu baskınlarından birinde yer alabilirsiniz.

    Alternatif olarak WoW'un balık tutma, yemek pişirme, keşif, binek ve evcil hayvan toplama, hatta hikaye ilerlemesi gibi daha az yoğun faaliyetlerde de bulunabilirsiniz. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında piyasaya sürülen Warcraft: Classic, oyuncu kitlesini oldukça arttırdı.

 

Guild Wars 2

İlk olarak 2012 yılında piyasaya sürülen Guild Wars 2, MMORPG oyunları arasındaki saygınlığını devam ettiriyor. Guild Wars 2, WoW gibi daha yavaş, biraz daha statik hedef tabanlı oyun sistemlerini bir yana atar ve daha çok aksiyon odaklı bir alternatif haline gelir.

   Guild Wars 2'de normal MMO ilerlemesini de ortadan kaldırır. Deneyim için tekrarlayan öldürme veya görevleri yapmak yerine, bir hedefi savunmak, bir karavana eşik etmek, can sıkıcı çiftlik haşaratıyla köstebek öldürmek veya bir düşman kampına sızmakla görevlendirilebilecek farklı dinamik dünya olaylarına da dahil olabilirsiniz. Eğer bu ayrıntılar hoşunuza gittiyse Guild Wars 2'yi denemekten çekinmeyin.

 

RuneScape

   Basit bir tarayıcı oyunu olan RuneScape, ilk olarak 2007'de lansmanı gerçekleştirildi. Uzun yıllardır binlerce oyuncuyu bu kadar aktif tutmasının en büyük nedeni, tam oyuncu özgürleğine önem vermesi. Gielinor'un kurgusal dünyasına girdiğiniz andan itibaren oyunun sınırları dahilinde istediğinizi yapabilirsiniz. Takip edilecek merkezi bir hikaye bulunmuyor.

     Tüm bunların yerine, her biri kendi benzersiz ilerleme yöntemlerine ve ilgili görevlere sahip iki düzineden fazla beceri seçiminizi arttırmayı da seçebilirsiniz. Yine de RuneScape'in en önemli detayı görev sistemidir. Üstlendiğiniz her görev çok dikkatli bir şekilde yazılmış, çok adımlı hikayesi ve karakterleriyle gerçek bir maceradır.

 

Neverwinter     

  Neverwinter, ilk bakıldığında WoW'a oldukça benzemektedir. Her zaman olduğu gibi katılabileceğiniz çok sayıda baskın ve zindan var. Bununla birlikte WoW'dan farklı olarak, Neverwinter'ın mücadelesi hızlı ve aksiyon odaklı olduğu için hızlı reflekslerinize ihtiyaç duyacaksınız. Oyunda Barbarlardan Rangers'a veya Warlock'tan Clerics'e kadar birçok sınıf seçeneği bulunuyor.

    Karakter yaratma sırasına birkaç farklı sınıf arasından seçim yapabilirsiniz. Bazıları cüceler ve insanlar gibi diğer MMO'larda bulunanlara benzerken, diğerleri korkunç Dragonborn veya şeytani Tieflings gibi biraz daha egzotik. Sonuç olarak WoW veya SWTOR gibi oyunlardan hoşlanıyorsanız, ancak savaş sistemlerini eksik bulunuyorsanız, Neverwinter sizi oldukça uzun süre meşgul edecektir.

 

The Elder Scrolls Online

   Savaş sistemi tamamen aksiyon tabanlı olan The Elder Scrolls Online, diğer MMO oyunlarıyla benzer oyun savaşlarına sahiptir. Oyunda bulunan tüm görevler tamamen sesli hareketlidir ve sonuçları değiştirebilecek anlamlı seçimler yapabilirsiniz.

    Elder Scrolls Online aynı zamanda serbest biçimli karakter ilerleme sistemleriyle de dikkat çekiyor. Karakter yaratma sırasında bir sınıf seçersiniz, ancak bu sadece yeteneklerinizin üçünü belirler. Oyunda katılmak için loncalar, satın alınabilen evler var ve aynı zamanda diğer oyuncularla da evlenebiliyorsunuz.

 

Final Fantasy XIV

  Eğer MMO oyunlarını oldukça seviyorsanız Final Fantasy XIV'i kesinlikle oynamalısınız. Playstation 4, PC ve Mac'te bulunan Final Fantasy XIV, tek oyunculu serilerin hikayesi açısından zengi dünyasını ve geçmişini çok oyunculu arenaya getiriyor ve bunu muhteşem bir şekilde yapıyor. Oyun, muazzam bir şekilde oluşturulmuş şehirler, çekici karakter tasarımları ve olağanüstü dövüş sahneleri ile piyasadaki en görsel olarak etkileyici MMO'lardan biridir.

    Her oyun içi sınıfın da kendine özgü bir hikayesi vardır, bu da sizi heyecanlı bir dünyaya girmenize daha büyük bir şeyin parçası gibi hissetmenize yardımcı olur. FFXIV'teki sınıf sistemi başka bir öne çıkan özelliktir. Her yeni sınıf denemek istediğinizde sizi yeni bir karakter almaya zorlayan diğer MMO'ların aksine FFXIV tüm kullanılabilir sınıfları tek bir karakter üzerinde buluşmasına olanak sağlar.

 

Star Wars: The Old Republic 

   Star Wars: The Old Republic özünde standard MMORPG mantığından çok fazla kopmamaktadır. Baskınlar, zindanlar, yok etme görevleri bulunmaktadır. Savaş sistemi ise WoW'lardan çok farklı değil. Ancak, özellikle hikayesi söz konusu olduğunda onu olağanüstü yapan birçok detay bulunmaktadır.

   SWTOR'da, çoğu diyalog tamamen sesle çalışı ve sahneler Mass Effect tarzı sinematik kameraları ve diyalogları içerir. Bu diyalog seçenekleri, ne tür bir karakter isterseniz oynamanıza izin verir. SWTOR, isteğe bağlı ücretli üyeliğe sahip ücretsiz bir oyundur, bu nedenle listedeki diğer oyunlar gibi en az bir kez denemeye değer.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!