Total War oyunlarının arasında sıralama yapmak gerçekten zor. Belki de 'en iyi' kavramı, sizin ne tür bir ruh halinde olduğunuza bağlıdır. Oyunların hepsi seviliyor ve belki de onları sevdiren en iyi yanları hangi kitap veya filmden etkilenirse etkilensinler her zaman onlara bir alternatif olarak karşılarında durmaları olmuştur. Biz de tercih edilmelerine göre en iyileri sıra sayıları ile paylaşmak istedik. Buyrun listemize…

En İyi ‘’Total War’’ Oyunları

En İyi ‘’Total War’’ Oyunları

Total War oyunlarının arasında sıralama yapmak gerçekten zor. Belki de 'en iyi' kavramı, sizin ne tür bir ruh halinde olduğunuza bağlıdır. Oyunların hepsi seviliyor ve belki de onları sevdiren en iyi yanları hangi kitap veya filmden etkilenirse etkilensinler her zaman onlara bir alternatif olarak karşılarında durmaları olmuştur. Bir de şöyle bir yanı var ki: Hornburg Savaşı'nı izlemek bizi Total War: Warhammer oynamaya itiyor; ordaki haçlı seferi hakkında yazılan şeyleri okumakta Medieval 2'yi oynamaya itiyor. Bunların hepsi, keskin strateji veya çetin savaşlara duyulan ihtiyacın ötesinde isteklerinizi tatmin edebilen 'hisli' oyunlardır. Oyunlar tarihi tersine çevirmenize ve yeni hikayelerin oluşturulmasına veya favori generalleriniz olarak oynamanıza izin veriyorlar. 

Ayrıca hepsinin kendine has değerli özellikleri de var. Seriyi başarıya ulaştıran faktörler her oyunda bulunur ve çoğu zaman oyunları birbirinden ayıran tek güçtür. İşte karşınızda tercih edilme oranlarına göre Total War serisi oyunlarının sıralaması:

10. Rome 2

10. Rome 2

Bu oyun listenin sonunda diye onu kötü olarak nitelendirmeyin aslında bu oyun Total War oyuncularının umduklarını bulamamasının resmidir. Hâlâ mükemmel olan orijinali çıtasını yüksekte tutmuştu; ancak sorunlar bir değildi: Rome 2'nin hatalı başlatıldı ve gelişmiş bir sisteme huzursuz bir geçiş hissi yaşattı. Oyunun pek sevilmemesinde bunun rolü büyük oldu.

Çok sayıda bug ve tutarsız AI yama ile düzeltilmiştir ve sonunda diğer Total War oyunları kadar derin ve ödüllendirici oldu.

9. Medieval

9. Medieval

Medieval'da sevilecek çok şey var, ancak çoğu devam oyunlarında rafine edilmiş ve geliştirilmiş olduğundan pek değeri kalmamış. Oyun sadakat, din ve casusluk gibi unsurları ekleyerek kapsamını genişletmiştir. Parlayan bir zırh, birbirine vuran zırhlı birlikler, müzik çalar ve geliştirilmiş grafikleri ile Total War'un savaş sisteminin hissini tam anlamıyla yaşatır. Görünen o ki, son oyunlar ile karşılaştırıldığında basit görünüyor, ancak çıktığında yarattığı etki de göz ardı edilemez.

8. Shogun

8. Shogun

İlk Medieval oyunu gibi, Shogun'un listedeki yeri onun kötü olmasından değil, farklı bir çağı anlatıyor gibi gelmesindendir. Aynı zamanda serinin daha zorlayıcı ve dramatik oyunları tarafından da gölgede bırakılmıştır. Buna rağmen, orijinal Total War oyunu, ilk oynadığınız tarihten yıllar sonra bile aklınızda yer edebilir.

7. Empire

7. Empire

Bu oyunda AI'ler zayıftır, ayrıca ölçek ve kapsam Medieval 2'den geçiş yapan herkes için rahatsız edici olabilir, ancak yine de güzel bir oyun olarak yerini koruyor. Önceki oyunlarda imkansız olan kavramları benimseyen Empire, teknoloji ağaçları oyun üzerinde çok daha doğrudan etkiye sahiptir (artı aydınlanmanın ilk ibaresi köleliğin kaldırılması olmasıda çok iyidir). Savaşlar kara odaklı Total War oyunlarının güçlü etkisinden yoksun, ancak kalabalık bir savaş meydanında kükreyen top sesleri dahi çok güzel verilmekte. Son olarak ana menüden tema değişimi yaptırması gerçekten inanılmaz.

6. Napoleon

6. Napoleon

Napoleon Empire'ın yaptığı her şeyi tekrar ele alıyor ve düzeltiyor, genişleyen ve çoğunlukla alçak gönüllü atasının en iyi parçalarını iyileştiriyor ve geliştiriyor. Ancak oyun sadece iyileştirmelerden ibaret değil: Napoleon, gelişmekte olan bir oyuna hikayenin nasıl uygulanacağını Yaratıcı Topluluğu ile öğretiyor. Mükemmel bir Total War oyunu olmanın yanı sıra, Avrupa'da bir dönüm noktası olan büyüleyici bir yol.

5. Attila

5. Attila

Klasik Total War oyunlarından elde edilen en karakteristik anlar genellikle doğal olarak gerçekleşir. Attila, bu hikayeleri oyunun içine dentegre etmek için ilk başarılı girişimdir. Attila, sizi sadece savaşmakla bırakmıyor: tarihin en kırılgan ve büyüleyici dönemlerinden birinde ortaya çıkan siyasi olaylar, şölenler, kıtlık, ıssızlık ve göçlere de şahitlik ettiriyor. Ayrıca hava ve gerilla savaşı gibi daha karmaşık unsurlarda önceki Total War oyunlarına bakıldığında devrim gibidir. Tam anlamıyla acımasız ve olağanüstü karmaşık bir Total War strateji oyunu.

4. Rome

4. Rome

Rome çatışma ölçeği ile bizleri zorlayan ilk oyundur. Sizi kısa sürede ve derin bir şekilde tatmin eder. Roma savaş makinesini Avrupa'ya sürmekten daha fazla zevk veren yönü ise tarihe meydan okuyup, buna direnmesidir. Oyunda Roma kölesi Chuck olarak oynarsınız ve  kendinizi acımasız bir Barbar işgalinin içinde bulursunuz. Bu oyun Total War oyunları arasında sizi köle olarak gösteren tek oyundur. Böyle yaparak dönemin en iyi yanısmasını gözlerinizle görmeniz amaçlanmış gibi.

3. Medieval 2

3. Medieval 2

Medieval 2 kendisinden önce gelen oyunlardan oldukça esinlenmiştir. Bu anlamda onlara borçludur; fakat onu atalarından ayıran sihirli bir yanı da vardır. Öncelikle Total War oyunları için örnek teşkil eden bir ortama sahiptir - işgaller, haçlı seferleri ve yozlaşma, her hizipi ilişkilendirmek, genişleme ve istila için fırsatları değerlendirmeye yeterli kararlılığı bulacağınızdan emin olun. Dünyadaki yeriniz her oynadığınızda sizi eşsiz kılar. İngiltere olarak oynayın ve komşularınızı ezerken çekilmez ve karşı konulmaz olun; Mısır olarak oynayın ve barbarca Hıristiyanlar sana karşı herhangi bir sebep olmadan haçlı seferi düzenlesin. Oyun için krallıklarda, tarihsel parlama noktaları üzerine odaklanan fantastik bir genişleme de mevcut ve ana oyunun büyük çaplı fetih bölümü için nüans ve ayrıntı ekliyor. AI zaman zaman yumuşak olabilir, ancak Moğolları karşınıza alırsanız sizin için büyük bir sorun olabilirler. Yine de bu bile sizin için kolay geliyorsa çeşitli modlar ile oyununuzu zenginleştirebilirsiniz.

2. Total Warhammer

2. Total Warhammer

En büyük Total War eğlencesi kuşkusuz eski güçlerin düştüğü ve yenilerinin yerini aldığı bölümlerde olmakta. Warhammer'da bu anların yaygınlığı, gerçekten fazladır. Hayatta kalma mücadelesi, serinin en iyi parçalarını bir araya getiriyor ve zengin, düşük fantezili bir ayar ile daha canlı halde oynanabiliyor. Oyun aynı zamanda en çeşitli Total War oyunudur: Total War sistemlerine titiz bir dikkat gösterilerek her ırk yumuşatılmış ve Warhammer'ın büyük oyun olduğunu hissettirmek için yeterince farklılaştırılmış.

1. Shogun 2

1. Shogun 2

Bu listede daha fazla birim, daha geniş kapsam ve daha görkemli ayarları bulunan oyunlar da var, ancak Shogun 2  aralarında Yaratıcı Topluluk ile en uyumlu olanıdır. Globetrotting fethi, Japonya'yı birleştirmek için yapılan çılgın bir mücadeleye dönüşür ve bir an bile şiddetini yitirmez. Shogun 2 dar bakan oyunların aksine serinin en hatırlatıcı dönemlerinden birinde mükemmel bir kampanya ile zengin ve sürükleyici bir deneyim sunuyor. Ayrıca pek çok geleneksel Total War problemini de gideriyor. AI'ye gemilerin nasıl kullanılacağını öğretilmiş ve agresif olarak daha yüksek zorluk seviyelerinde size saldırabiliyorlar. Ayrıca oyun yeni oyunları içine kolayca çeken ve oyunun uzmanlarının eğlenceli saatler geçirmelerini sağlayan muhteşem bir dizayna sahiptir.

Sizce Hangisi En iyi Total War Oyunu ?

Facebook Yorumları