Epic Games CEO'su Tim Sweeney, Android ve iOS'u Ağır Bir Şekilde Eleştirdi

0 Yorum · 51 Görüntüleme

DICE Summit'te konuşan Epic Games CEO'su Tim Sweeney, ağır eleştirilerde bulundu.


     Son zamanlarda Steam'in en büyük rakiplerinden biri haline gelen Epic Games'in CEO'su Tim Sweeney, önemli açıklamalar yaptı. Oyun dünyasının önemli etkinliklerinden birisi olan DICE Summit oyun etkinliğinde konuşan Tim Sweeney, oyun sektörünün gelecek yıllardaki vizyonuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Sweeney,  Apple'ın kendisine ait mobil işletim sistemi olan iOS'i ve Google'ın mobil işletim sistemi Android'i piyasaya sürdüğü uygulamaları nedeniyle eleştirdi.

     Geçtiğimiz senelerde Fortnite ile çok hızlı bir şekilde yükselişe geçen Epic Games, elde ettiği gelirlerle diğer rakip oyun platformlarıyla olan rekabette büyük finansal özgürlük sağlıyor. Tim Sweeney DICE Summite'te yaptığı konuşmada  Google'ı da ağır bir şekilde eleştirdi. Mağazada bulunan Fortnite'ı Epic Games'in kendisine ait sitesinden indirmek isteyenlere engel çıkartmaya çalıştığını ve Play Store'den indirtmek istediğini söyledi.

       Yaptığı açıklamaların devamında ise Google'ın Fornite'ı Epic Games'ten indirmek isteyen kullanıcılara kötü amaçlı yazılım olduğu konusunda uyarılar verdiğini ve bu durumun kullanıcıları etkilediğini belirtti. Tim Sweeney, yaptığı bu uygulamalardan dolayı Android'i sahte açık bir sistem olarak nitelendirdi. 

    Teknolojinin her geçen gün daha da geliştiğini ve gelişmeler karşısında işletim sistemlerinin daha dışa kapalı hale geldiğini belirtti. Bu durumun ise birçok platformun gelişmesinin önüne geçtiğini ve son 10 yıllık süreçte Windows'u MacOS gibi aşırı kapalı hale getirmeye çalışan Microsoft'un firma olarak büyümesinin önüne geçtiğini belirtti.

     Ayrıca son günlerin en önemli teknolojilerinden birisi olan çapraz platform teknolojisini kullanmak istediklerinde Sony, Microsoft ve Nintendo ile çok sıkıntılı süreçler geçirdiklerini belirten Tim Sweeney, zorluklar karşısında Epic Games olarak güçlü durmaya çalıştıklarını söyledi.

      Tim Sweeney'in iOS ve Android'i eleştirdiği bir başka konu ise oyun içi yapılan ödemelerde alınan komisyonlar. Visa ve Mastercard gibi şirketlerin ödemeler anında yüzde 2.5 ile yüzde 3.5 oranına komisyon aldığını ancak Steam, Apple ve Google'in ise bu ödemelerden yüzde 30 oranına komisyon aldığını belirti. Bununda şirket açısından gelirleri büyük oranda etkilediğini söyledi.

      Oyun dünyasına dair önerilerde de bulunan Tim Sweeney, artık bu sektörün büyük bir sosyal medya platformunu hakkettiğini belirtti. Oyuncuların böyle platformlarda daha aktif hale gelebilmesi için TikTok ve Discord gibi önemli sosyal medya platformlarında bir araya gelerek kararlar verebileceklerini belirtti. Ayrıca Tim Sweeney, milyarlarca dolarlık oyun sektörünün içerik üretimi konusunda daha destekleyici olması gerektiğini söyledi.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!