Epic Games Store vs Steam: İstatistikler Konuşuyor

0 Yorum · 519 Görüntüleme

Epic Games Store birkaç yıldır piyasada bulunurken, Steam on yıldan fazla bir süredir PC oyunları için en büyük dijital pazar yeri olmaya devam ediyor.


Steam, benzer bir platformun aynı seviyelerde rekabet etmeyi bile düşünmesine asla izin vermeyen özel bir niteliğe sahipti. Ancak Epic Games Store artık imkansızı gerçekleştirdi. Yeni dijital mağaza, herkesin adil bir şekilde beklediği istatistikleri üretmeyi başardı.

Steam ve Epic Games Store’un Toplam Kayıtlı Oyuncu İstatistikleri

Epic Games Store'un 85 milyondan fazla kayıtlı hesabı olduğu doğrulandıktan bir ay sonra Steam, Nisan 2019'da 1 milyardan fazla kayıtlı hesaba sahip olduğunu bildirdi. Her iki platformun da istatistikleri elbette kendi yollarıyla etkileyiciydi. Ancak Epic Games Store'un çıkışından sonraki dört ay içinde bu rakamlara ulaşması onu bir üst noktaya çıkarıyor.

Ocak 2020'de Epic Games, dijital pazarında kayıtlı 108 milyon hesap olduğunu resmen doğruladı. Aynı ay içinde Steam'in gerçekte 667.7 milyon kayıtlı hesaba sahip olduğu keşfedildi. Daha önceki bir milyar raporu, Steam hesaplarının sıralı olarak nasıl oluşturulduğuna dayanıyordu. Yaklaşık 2,5 milyon hesabın eksik olduğu, yani hiç oluşturulmadığı veya silinmediği anlaşıldı.

Kayıtlı hesap sayısının hiçbir zaman aktif oyuncu sayısını göstermediğini unutmamak lazım. Kayıtlı hesaplar her zaman yeterli sayıda etkin olmayan, alternatif veya bot hesapları da içeriyor.

Steam ve Epic Games Store’un Toplam Aktif Oyuncu İstatistikleri

Steam, 2018 ve 2019'da sırasıyla ortalama 90 ve 95 milyon aylık aktif oyuncu kaydetti. Epic Games Store, dijital pazarın aylık 61 milyondan fazla aktif oyuncuyu geçtiğini resmen onayladığı son zamanlara kadar aktif oyuncu sayısını ortaya çıkarmaktan kaçındı.

Ayrıca Mart 2020 itibariyle, Steam bir günde 22 milyondan fazla eşzamanlı kullanıcıyla rekora ulaştı. Bunlar oturum açmış ancak oyun oynamayan kullanıcıları da içeriyordu. Yine de aynı ay içinde Steam, tek bir günde aktif olarak oyun oynayan 7,25 milyondan fazla oyuncuyla bir başka rekor kırdı. Steam'in bundan önceki son rekoru Ocak 2018 tarihindeydi ve aynı anda 7,2 milyondan fazla eşzamanlı oyuncu aktif olarak oynamıştı.

Öte yandan, Haziran 2020 itibariyle, Epic Games Store ortalama 13 milyon eşzamanlı kullanıcı istatistiği kaydetti. Ancak bu sayıların aktif olarak oynayan kullanıcıları içerip içermediğine dair bir açıklama yapılmadı.

Sonuç

İstatistiklerdeki ortalama sayılar hem Steam hem de Epic Games Store için öznel bir durum oluşturuyor. Steam, COVID-19'un insanları evde tutmasıyla ve izolasyona girmeleri nedeniyle son birkaç ayda oyuncu sayısında büyük bir artış gördü. Epic Games Store da muhtemelen aynı durumdan etkilendi, ancak dijital mağazasında The Vault adlı kazançlı bir kampanya yürüttü. Bu kampanyada Grand Grand Theft Auto 5, Civilization 6, Borderlands: The Handsome Collection ve Ark: Survival Evolved gibi birkaç büyük oyunu ücretsiz olarak dağıttı.

Epic Games Store’un Steam’i terletmeye başladığını söylemek için biraz erken. Epic Games Store’u da bu durumda gömmek doğru olmaz. Steam muazzam erişim alanının yanı sıra Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2 ve PlayerUnknown's Battlegrounds gibi oyunları sayesinde PC oyunları dijital mağazalarının kralı olmaya devam ediyor.

Epic Games Store tarafında 350 milyondan fazla kayıtlı oyuncuya sahip Fortnite bulunuyor. Mağazasında ücretsiz dağıttığı oyunlarla da oyuncu tabanını nasıl yükseltmeye çalıştığını görmeye devam ediyoruz. Epic’in Steam'i geçmesi hala çok zor olsa da, diğer dijital pazarlara iki yıllık bir süre içinde toz attırdığını unutmamak gerek.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!