Ethereum Fiyatı Neden Yükseliyor? ETH Fiyat Beklentileri Ne Yönde?

Ethereum Fiyatı Neden Yükseliyor? ETH Fiyat Beklentileri Ne Yönde?

Ethereum (ETH) Fiyatı Neden Yükseldi?

Piyasa hacmi sıralamasında en büyük altcoin olarak yer alan ve bu konumunu uzun zamandır koruyan Ethereum, son boğa koşusun sırasında oldukça iyi performans sergiledi ve kendi rekorunu kırdı.

Bitcoin'in fiyat artışını takip etmesinin yanı sıra  Ethereum’un yükselişinin arkasında Bitcoin haberleri ve kripto para haberlerinde de sıkça duyulan London hard fork’u yatıyor. London güncellemesi Ethereum ağının proof-of-work algoritmasından proof-of-stake algoritmasına geçişini sağlayacak. Böylece Ethereum ağında hem işlem ücretlerinin düşmesi hem de işlemlerin hızlanması planlanıyor

Buna ek olarak güncelleme ile birlikte ETH’da staking ve coin yakımları da başladı. Yakım yani burning sayesinde ETH’un arzının azaltılması bu sayede de deflasyonist yapısının güç kazanması bekleniyor. Ayrıca arz azaldıkça talebin de artması ile birlikte ETH fiyatında ileride çok daha büyük yükselişlerin yaşanabileceği düşünülüyor.

ETH Fiyat Beklentileri

Ethereum fiyatı son boğa koşusu sırasında 12 Mayıs’ta 4.362 dolar ile kendi rekorunu kırdı. Daha sonra piyasada yaşanan gerilemeler ile birlikte düşüşe geçen ETH fiyatı 3.000 dolarlık önemli fiyat seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

CoinTürk adlı kripto para ve Blockchain haber sitesinde de belirtildiği gibi 3.000 dolar seviyeleri ETH için önemli alım seviyeleri olarak değerlendiriliyor. Çünkü analistler yıl bitmeden ETH fiyatının 5.000 doları görmesini ve hatta bazı analistler fiyatların 10.000 dolara kadar ulaşmasını bekliyor. 

Öte yandan düşüşün devam etmesi halinde ETH fiyatında 2.800 doların önemli bir destek olarak işlem göreceği de analistlerin yorumları arasında yer alıyor.

Bunlara ek olarak ETH fiyatında herhangi bir artış hareketinin başlaması için öncelikle lider kripto para birimi Bitcoin’in yeniden yükselişe geçmesinin gerekli olduğunu unutmamak gerekiyor. Yatırımcıların ise kendi araştırmalarını yaparak pozisyon olmaları risk kontrolü açısından büyük önem taşıyor.