Google Stadia Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar: Oyunlar, Fiyatı, Yayın Tarihi

Yorum · 0 Görüntüleme

Bulutta oyun oynamaya başlamak için bilmeniz gereken her şey. Google nihayet Mart ayında ortaya çıkardığı bulut tabanlı oyun akış platformu Stadia'nın yayın ayrıntılarını paylaştı.


Google Stadia

Google Stadia

Google nihayet Mart ayında ortaya çıkardığı bulut tabanlı oyun akış platformu Stadia'nın yayın ayrıntılarını paylaştı. E3 2019'dan hemen önce Google Stadia Connect etkinliğinde ilan edilen Stadia'nın, ilk erken erişim için özel bir Founder's Edition kapsamında Kasım 2019'da başlayacağı açıklandı. Stadia Base ile de herkes için 2020'de çıkacak. Stadia Founder's Edition'ı bugünden başlayarak sipariş edebilirsiniz. Ancak henüz Türkiye için yok.

Geleneksel platformlardan farklı olarak, Stadia bulut tabanlı bir oyun hizmetidir ve oyunların sunucularda uzaktan yayınlanması ve Google'ın Chrome tarayıcısını destekleyebilecek hemen hemen tüm cihazlara sorunsuz bir şekilde aktarılması mümkündür. Bu teorik olarak, oyuncuların en son donanımlara yatırım yapmadan en ileri seviyedeki oyunlara erişebilmelerini ve bir streamer oyuncusunun oyun oynamasını izlemek ve oyunu satın almak için doğrudan ulaşım yeteneği gibi diğer ilginç avantajların bir araya gelmesini sağlar.

Stadia'da bulunan tek fiziksel donanım, oyunu çalıştıran uzak veri merkezine doğrudan bağlanmak için Wi-Fi kullanan kontrolör. 69 dolara satılıyor. Bu görüntüleri kolayca yakalamak ve oyun içi yardım istemek için Google Asistan'ı çalıştıran butonlar ile standart bir gamepad.

Stadia Connect etkinliği sırasında Baldur's Gate III ve Destiny 2: Shadowkeep dahil olmak üzere bazı büyük oyunlar ve içerikler açıklandı.

Stadia Founder's Edition

Ön sipariş için mevcut olan Founder's Edition, Kasım 2019’da başlatılan Stadia’ya erişmenin tek yoludur. Google'dan 130 dolara satılmaktadır. Stadia Founder's Edition’ın içeriği ise aşağıdaki gibidir.

- Sınırlı sayıda gece mavisi kontrolörü
- Bir Chromecast Ultra
- Stadia Pro servisine üç aylık abonelik
- Stadia adınıza ilk dibs
- Bir arkadaşınız için Stadia Pro'ya üç aylık Buddy Pass

Ön sipariş sayfasına buradan erişebilirsiniz. Hatırlatalım ki henüz Türkiye'de ön sipariş satışı yok.

Stadia Base

2020'den itibaren Stadia, kontrolörüne ve uyumlu bir cihaza sahip herkes için mevcut olacak. İlk başta, Chrome tarayıcısına sahip herhangi bir bilgisayarı ve Pixel 3 veya 3a telefonunu içerecek. Kullanıcılar, oyun satın alıp depolayabilecek ve stereo ses ile kütüphanelerine 1080p / 60fps'ye kadar her yerden sınırsız erişim sağlayabilecektir. Bu Stadia Base olarak bilinir.

Stadia Pro

Stadia deneyimini tam olarak öğrenmek için, aşağıdakiler ile birlikte Base deneyimden gelen her şeyi içeren ve beraberindeki abonelik hizmeti olan Stadia Pro'ya erişmek için ayda 10 dolar ödemeniz gerekir.

- 5.1 surround sesle 4K/60fps/HDR'ye kadar akış
- Aboneliğiniz süresince ücretsiz oyunlar kütüphanesine erişim (Xbox Game Pass gibi)
- Oyun satın alma işlemlerinde özel indirimler (bitmiş bir abonelikle bile tam erişim için)
- Sınırlı bir süre için, önceki ve gelecek tüm eklentiler dahil olmak üzere, Destiny 2 deneyiminin tamamına erişim

Stadia Lansmanı Ülkeleri

Stadia, 2020'de daha fazla bölgeyi içerecek. Şimdilik 14 ülkede Kasım ayında başlayacak: ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda, Belçika, Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya.

Stadia Lansman Oyunları

Stadia, Doom Eternal ve Borderlands 3 gibi bazı yepyeni ve merakla beklenen oyunlar da dahil olmak üzere 30'dan fazla oyunla başlayacak.

Dragon Ball Xenoverse 2
DOOM Eternal
DOOM 2016
Rage 2
The Elder Scrolls Online
Wolfenstein: Youngblood
Destiny 2
Get Packed
GRID
Metro Exodus
Thumper
Farming Simulator 19
Baldur's Gate 3
Power Rangers: Battle for the Grid
Football Manager
Samurai Showdown
Final Fantasy XV
Tomb Raider Definitive Edition
Rise of the Tomb Raider
Shadow of the Tomb Raider
NBA 2K
Borderlands 3
Gylt
Mortal Kombat 11
Darksiders Genesis
Assassin's Creed Odyssey
Just Dance
Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint
Tom Clancy's The Division 2
Trials Rising
The Crew 2
Capcom, EA ve Rockstar'dan belirtilmemiş oyunlar


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!