İndirme Gerektirmeyen En İyi 10 Ücretsiz MMORPG

Yorum · 380 Görüntüleme

World of Warcraft, EVE Online, Destiny 2 ve Final Fantasy XIV gibi büyük çaplı MMO'lar sabit diskinizde çok yer kaplıyor. Yeteri kadar sabit disk depolama alanı bir bilgisayarınız varsa, kurulum yapmak sorun yaratabilir.


MMO'ları herhangi bir dosya indirmeden oynamak istiyorsanız, sabit diskinizde yer kaplamadan web tarayıcınızda oynayabileceğiniz bu ücretsiz MMO'lara göz atın.

Ücretsiz MMO'lar Ölüyor Mu?

Tarayıcı tabanlı ücretsiz MMO'lar dönemi, birçok popüler internet tarayıcısının Java tabanlı oyunlar için desteği kaldırması nedeniyle kısıtlandı. Bazı tarayıcılar hala üçüncü taraf Java kurulumlarına izin vermesine rağmen, Java gereksiz bir güvenlik riski olarak kabul ediliyor.

En popüler ücretsiz tarayıcı tabanlı MMO'ların çoğu çalışmak için Java'ya bağımlıydı. Bazı tarayıcı MMO'ları oyunu başlatmak için bir program indirmenizi gerektiren tarayıcı olmayan bir sürüme geçmiştir (Runescape gibi). Bazıları MMO’lar oyun anındaki oyunu koruyarak o andan itibaren güncellemelerini durdurmaya karar verdiler.

Peki ücretsiz tarayıcı MMO'ları ölüyor mu? Öyle gibi görünse de hayır, ölmüyorlar.

İndirme gerektirmeyen MMO'ların hala etkili bir cazibesi var. Ücretsiz MMO'ların sayısı biraz azalabilirken, içerik oluşturucular dünyalarını oluşturmak için daha gelişmiş araçlar kullandıklarından öykü, oyun ve sanat eserinin genel kalitesi artmış durumda.

1. Arcane Legends

Arcane Legends, tarayıcınızda oynayabileceğiniz hızlı tempolu bir aksiyon MMO'sudur. Arcane Legends, RPG öğelerini hack-and-slash tarzıyla birleştirerek arkadaşlarınızla bir grup oluşturmanıza ve her türlü düşmana saldırmanıza izin verir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz üç sınıf (Warrior, Rogue ve Sorcerer), oyununuzu geliştirmek için birden fazla evcil hayvan ve karakterinizi yükseltmek için kullanabileceğiniz yüz binlerce öğe var. Parti üyeleriniz de yeteneklerini sınıflar arasında birleştirerek güçlü büyüler oluşturabilir veya daha fazla hasar için saldırı yapabilir.

Arcane Legends’ın en iyi özelliklerinden biri ise platformlar arası (cross platform) olarak oynanabilmesi. Arcane Legends, ücretsiz bir tarayıcı MMO olarak kullanılabilirken, Android ve iOS cihazlarda da oynanabilir.

2. Hordes

Hordes, hem Oyuncu vs. Oyuncu (PVP) hem de Oyuncu vs. Çevre (PVE) tarzını içeren klan tabanlı açık dünya tarayıcı MMO'dur. Klan arkadaşlarınızla keşfetmeniz için birden fazla ortamın yanı sıra sadece bir grup olarak indirebileceğiniz büyük bosslar vardır.

Seçilebilecek dört sınıf, iki grup ve üç devasa harita var. Ayrıca nadir eşyaların düşme şansının yanı sıra mevcut silahlarınızı ve zırhınızı yükseltmenize izin veren bir rune sistemi de vardır.

Hordes, biri oyunu kodlayan diğeri ise dünyayı 3D varlıklarla hayata geçiren iki kişilik bir ekibin çalışmasıdır. Hordes için bu kadar küçük bir bütçeyle ne kadar çaba harcandığını ve neden oynamaya değer olduğunu göreceksiniz.

3. Mad World

Mad World, kullanıcılara bir indie oyun deneyimi sunmak için en son tarayıcı teknolojisinin birçoğunu entegre eden ücretsiz bir tarayıcı MMO'dur.

Bu oyunda size daha büyük oyunlardan nostalji yaratacak birkaç şey var. Örneğin Mad World, kapsamlı oyuncu özelleştirmesi için büyük bir yetenek ağacına sahiptir. Ayrıca belirli bir sınıfa bağlı olmak yerine yapı türünüzü odaklayan bir silah stiline de sahip.

Bunun dışında sanat tarzı Mad World'e neredeyse eşsiz bir estetik veriyor. Elle çizilmiş karakterler, öğeler ve arka planlar Mad World'ün dönemin en iyi performans gösteren oyunlarını taklit etmekten mutluluk duyan bir MMO kitlesinden öne çıkmasına yardımcı oluyor.

4. Command Conquer: Tiberium Alliances

1990'larda ve 2000'lerin başında gerçek zamanlı strateji oyunları oynadıysanız, muhtemelen tüm zamanların klasik oyunlarından Command Conquer Tiberium gibi CC oyunlarını hatırlarsınız. Bu oyunlarda düşmanlara karşı uygulanabilecek harika fütüristik teknolojiye sahip bilim kurgu elementleri vardı.

Tiberium Alliances, oynaması ücretsiz bir tarayıcı MMO olarak bu mirası sürdürüyor. Üssünüzü inşa etmeye başladıktan sonra, kimsenin size saldıramayacağı bir haftalık korumanız var. Bu korumadan sonra herkes istediğine saldırabilir. Kaynakları toplayın, birimler inşa edin, üssünüzü genişletin ve karşı loncaya saldırı düzenleyin.

Tiberium Alliances ücretsizdir, ancak ilerlemenizi hızlandırmak için yükseltici satın alma seçeneğiniz vardır. Gerçek para harcamadan da kolayca oyuna devam edebilirsiniz.

5. Realm of the Mad God

Strateji yapmak yerine birebir savaşmayı mı tercih ediyorsunuz? 8-bit, pikselli tarayıcı MMO'su olan Realm of Mad God'ı denemenizi tavsiye ediyoruz. Bu oyun için anlatacak fazla bir şey yok. Deli Tanrı Oryx’in kölelerinin olduğu alemine ışınlanıyorsunuz.

Diğer oyuncularla takım kurup hayatta kalmaya çalışın. Tabii söylendiği kadar kolay değil. Yeterince köleyi yendikten sonra Oryx ortaya çıkacak. Onu öldürdükten sonra da yapacak daha çok şey var. Sert bir zindan deneyimi olan Shatters'ı keşfederek, efsanevi ganimetleri toplayıp, en yüksek istatistikleri elde etmeye çalışacaksınız.

Oyunun amacı belli: ölmemek. Öldükten sonra, karakterin tamamen silinir ve baştan başlamanız gerekir. Oyun sinir bozucu gibi gözükse de roguelike türünü sevenler için bulunmaz nimet.

6. Urban Dead

Metin tabanlı MMO'lar olduğunu biliyor muydunuz? Urban Dead bu tür oyunlarla tanışmanın harika bir yoludur. Bir insan olarak başladığınız bu macerada zombi saldırılarından sağ çıkmanız gerekir. Eğer ölürseniz veya biri sizi iyileştiremezse, bir zombi olarak geri gelirsiniz.

Şehri keşfedin, faydalı eşyalar bulun ve mümkün olduğunca uzun süre hayatta kalın. Oturumu kapattıktan sonra bile öldürülebileceğinizi unutmayın, bu nedenle gün için ayrılmadan önce (veya Aksiyon Puanlarınızı kullanmadan önce) güvenli bir yer bulduğunuzdan emin olun.

7. Pirates: Tides of Fortune

Açık denizleri mi tercih ediyorsunuz? Öyleyse Pirates: Tides of Fortune'u deneyin.

Pirates: Tides of Fortune, bir liman inşa ettiğiniz, korsan filonuzu kurduğunuz ve denizleri ve adaları yağmaladığınız klasik bir korsan oyunu sunuyor. Kereste ve altın, hatta rom da hasat etmelisiniz.

Ayrıca kılıç dövüşü, barut, matematik, ticaret ve hatta uçuş gibi şeyleri içeren büyük ve etkileyici bir teknoloji ağacında çalışarak zaman geçirebilirsiniz. Kardeşliğe katılın!

8. Dead Maze

Dead Maze'de, zombi istilasından sonra kıyamet sonrası bir dünyada daha iyi bir gelecek inşa ediyorsunuz. Ücretsiz olan bu MMO, Steam'de oynanabilir bir Dead Maze sürümü olmasına rağmen herhangi bir dosya indirmenizi gerektirmez.

Oyuna geri dönelim. Dead Maze hayatta kalma odaklı bir izometrik MMORPG’dir. Barınak oluşturmak için kaynakları toplamalı ve hayatta kalan arkadaşlarınızla birlikte çalışmalısınız. Barınağınız aynı zamanda dünyanın dört bir yanında çalışırken kaynak bularak savaşacağınız zombilerin saldırısına da dayanmalıdır.

Dead Maze’de ayrıca savaş grupları, görevler, karakterleriniz için özel konutlar ve bir işçilik sistemi de var.

9. Intium

Intium, Reddit kullanıcılarından oluşan bir ekip tarafından geliştirilen, tarayıcınızdan oynayabileceğiniz ücretsiz bir MMORPG'dir. Intium sadece bir MMO değil, aynı zamanda bir MUD benzeri (Çok Kullanıcılı Zindan). MUDler, insanların İnternet'in başında MMORPG'leri oynadıkları ilk yollardan biriydi ve bu da ağır bir ağ yük oluşturmadan metin aracılığıyla ayrıntılı bir dünya inşasına izin veriyordu.

Intium, permadeath ve roguelike karışımı bir oyundur (karakteriniz öldüğünde her şeyiniz yok olur). Büyük miktarda ganimet, sunucu çapında elit bosslar ve görevler var. Ayrıca Intium’un dünya ekonomisi tamamen toplum odaklıdır. Satmak veya zanaat yapmaktan ibarettir. Bu yüzden premium ganimet bulmak ve güçlü öğeler üzerinden NPC veya fiyat sabitleme yoktur.

10. Stein.World

Stein.World part-time bir proje olarak başladı. Ancak bir zaman sonra tarayıcı için ücretsiz bir MMORPG haline geldi. Dead Maze gibi Stein.World'ü herhangi bir dosya indirmeden oynayabilirsiniz, ancak Steam versiyonu da mevcut.

Stein.World, fantezi dünyasını hayata geçiren 2D 16-bit sanat stiline sahiptir. Kayıp aile yadigarı olan paha biçilmez bir bira bardağını kurtarmak için bir arayış içindesiniz. Karakterinizi geliştirmek için yüzlerce görev, zindan, lonca ve hatta oyun içi meslek var. Oyun dünyası geniş ve sık sık içerik güncellemeleri ile yeni silahlar, araçlar ve diğer iyileştirmeler ekleniyor.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!