iPhone 11 Pro Kamerasıyla 2013’ün Yıldızı Nokia Lumia 1020’nin Kameralarının Karşılaştırması

Yorum · 42 Görüntüleme

Apple'ın en yeni ve en iyi iPhone'unu 2013'ün en iyi kameralı cep telefonu olan Nokia Lumia 1020 ile karşılaştırıyoruz. Sonuçlar sizce ne olmuştur?


iPhone 11 Pro vs Lumia 1020

Şüphesiz iPhone 11 Pro'nun kamerası, bugün mevcut olan en iyi akıllı telefon kameralarından birisi. Peki ya 2013’ün en iyi kameralı telefonu Lumia 1020 ile kıyaslandığında sonuç ne olurdu?

Nokia'nın 808 PureView ve Lumia 1020 kameralı telefonları 2013 yılında bizlere bir mucize gibi geliyordu. Çünkü önde gelen telefonlarda 8 megapiksel kameralar varken, 41 megapiksel sensörleri ve Zeiss optiğini içerisinde barındırıyordu. Lumia 1020, 41.3 megapiksel, 2/3 inç algılayıcı, 1.12um piksel, f / 2.2 Carl Zeiss optiği ile önceden sınıfında lider bir kameraya sahipti. Bu da normal olarak 38MP fotoğraflar, 2x7 yakınlaştırmada fotoğrafın hiçbir şey kaybetmeden 5MP sonuç alabilmesi demektir.

iPhone 11 Pro, üç kameranın üçüde 12MP olan ana 26mm f / 1.8 lens, 2x zoom f / 2 lens ve ultra geniş f / 2.4 bir teknolojiye sahip. Parçalandığında aslında üç adet Sony sensörü kullanıldığını da görebilirsiniz.

Lumia çıktığında 700 dolardan satışa sunulmuştu şimdi ise 200 dolar bile etmiyor. iPhone 11 Pro ise 1000 dolardan satışa çıktı. Özellikle Note 8 ve iPhone X serisinden sonra amiral gemi telefonlar son dönemde özellikle çok pahalı hale geldi. İlginçtir ki satışı arttıkça pahalılaşan başka bir sektör dalı daha yok.

iPhone 11 Pro vs Lumia 1020

Zamanda Geriye Yolculuk

Hatırlarsanız 2013’te Apple’ın son sürümü iPhone 5’lerdi. Kıyaslandığında Lumia’nın yanından bile geçemezdi. Ekranı, kamerası, RAM’i Lumia’nın gölgesinde kalıyordu. Ancak 2013’te bile Apple Nokia’nın dikkat etmediği noktalara dikkat etmişti. 41 MP’lik kamera çekilen fotoğraflara gecikmeyle yanıt verirken Apple teknolojisi anında yanıt veriyordu. Bazen çekeceğiniz görüntü kameranın açılmasını beklerken kaçıyordu, bazen de deklanşörün sesi geciktiğinden çekip çekmediğinizden emin olamıyordunuz. Belki de Lumia geleceğe atılan güzel bir adımdı fakat sonu gelmemişti. Yeterince hızlı bi işlemci ve ekran kartı gerekliydi. Belki de Windows Phone’daki sorunlardan ötürü kendini gösterememişti.

Telefon kameraları sadece sensör ve lensten oluşmaz. Daha çok görüntü işleme yazılımları fotoğraf çekme konusunda yöneten konumundadır ve bunun oranı git gide artmaktadır. Cep telefonu üreten firmaların üstünde durduğu bir diğer konu da yapay zekalar. Özellikle günümüzde kamera kalitesi yapay zekasının kuvvetine göre ölçülmekte. Yapay zekalar telefonun ışık düzeltmelerini, portre modunu ve HDR için kare seçimini tek başına hallediyor. Günümüzde telefonlar fotoğrafları daha hızlı çekmenin yanında pozlama dengesini ayarlama konusunda da uzmanlaşmış durumda.

İşte iki telefondan çekilen fotoğraflar( soldakiler iPhone 11 Pro ile çekilmiş)

Zamanda Geriye Yolculuk

İşte iki telefondan çekilen fotoğraflar( soldakiler iPhone 11 Pro ile çekilmiş)

İşte iki telefondan çekilen fotoğraflar( soldakiler iPhone 11 Pro ile çekilmiş)

Çekilen fotolara bakıldığında Lumia’nın gölgeli alan arkasında kalan parlak kısmı net alamadığını görüyoruz. Eskiden günümüze kamera alanında yapılan en büyük iyileştirmelerden biri de budur. Teorik olarak Lumia'nın 7,712 x 4,352 görüntüsünde iPhone'un 4,032 x 2,268 çekiminden çok daha fazla piksel var, ancak yumuşak ve puslu görünüyor. Ayrıca Lumia’nın renk tonları aşırı doygun duruyor. 

Lumia’nın süper çözünürlüklü kamerasının 2.7 kat yakınlaştırıldığında fotoğraf hiçbir şekilde bozulmuyor. Yine de iPhone 11 Pro’nun 2 kat yakınlaştırılmış fotoğrafı ile Lumia’nın zoom yapılmamış fotoğrafı kıyaslandığında ayrıntı kaybının eşit olduğunu görmemek mümkün değil. Gece modunu söylememize bile gerek yok. iPhone’un daha fazla ışık toplayan diyafram açıklığı düşük kamerası Lumia’yı açık ara geçiyor.

Sonuç olarak, herkesin tahmin edebileceği gibi tabikide iPhone kazanan oldu. Bugün iPhone 11 Pro android severlerin bile beğenisini kazanmış bir kamera sistemine sahip. Nokia Lumia 1020’ye gelirsek, o da eski tatlı bir anı olarak kaldı ve unutuldu.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!