iPhone ve iPad'de Bölünmüş Ekran Modu Nasıl Kullanılır?

Yorum · 2 Görüntüleme

iOS cihazınızı aynı anda iki işlev için kullanın. Size yardımcı olması için iPhone veya iPad'de bölünmüş ekran modunun nasıl başlatılacağı hakkında bu yazıyı hazırladık.


iPhone ve iPad Bölünmüş Ekran Modu

iPhone ve iPad Bölünmüş Ekran Modu

Bölünmüş ekran modu, iPad Pro 11'inizde iki belgenin açık olması veya iPhone XS'nizde çalışan iki sosyal medya hesabının açık olması için cihazınızda aynı anda iki sekme açmanıza izin verdiğinden her zaman yararlıdır.

Ancak, bölünmüş ekran moduna nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, iOS size bu konuda pek yardımcı olmayacaktır. Bu yüzden size yardımcı olması için iPhone veya iPad'de bölünmüş ekran modunun nasıl başlatılacağı hakkında bu yazıyı hazırladık.

Anlatacağımız adımlar çoğu iPhone için geçerlidir. 'Ayarlar', 'Ekran ve Parlaklık', 'Ekran Yakınlaştırma', 'Yakınlaştırma', 'Ayarla' ve ardından 'Yakınlaştırma Kullan' altında etkinleştirmeniz yeterlidir.

iPhone veya iPad'de bölünmüş ekran modu nasıl ayarlanır?

1. İkinci uygulamanızı açın
Ekranınızı iOS'ta bölmek için aslında ikinci uygulamanızı bulup açmanız gerekir. Şimdi tekrar kapatın. Tek yapmanız gereken kısaca açmaktı. Artık ekranın altındaki araç çubuğunuzda uygulamanız belirmiş oldu.

2. Ana uygulamanızı açın
Şimdi ekranları bölmek istediğiniz ana uygulamayı açın. Ekranı böleceğiniz uygulamaların eşit boyutta olmasını istemiyorsanız, ekran boşluğunun çoğunu bu şekilde alacak olanı seçin.

Sonra, sabitlenmiş uygulamalarınız ve ayrıca en son sürümlerinizle birlikte araç çubuğunu görüntülemek için alttan yukarı kaydırın. Bu yüzden bu çubuğu üzerinde olması gerektiği gibi diğer uygulamayı da açmış oldunuz.

3. İkinci uygulamayı sürükleyip bırakın
Bu ikinci uygulamaya basıp basılı tutun ve ardından araç çubuğundan yukarı doğru sürükleyin. İlk uygulamanın üzerine getirdiğinizde, uzun ve ince bir dikdörtgen kutu haline gelecektir. Bunu ekranın soluna veya sağına sürükleyin, ikinci uygulamayı istediğiniz tarafa bırakın ve açın.

iPad'de bölünmüş ekran modu nasıl yeniden düzenlenir?

iPad'de, şimdi ekranın çoğunu kaplayan büyük bir uygulamaya ve bir başka uygulamaya sahipsiniz. Belki de aradığınız şey bu olmayabilir, ama bir kaç şekilde işleri yeniden düzenleyebilirsin.

1. Açılır sekmeyi gizleyin ve geri getirin
Bu ikinci uygulamayı gizlemek istiyorsanız, uygulamanın üstündeki gri çubuğa dokunup ekranın kenarına sürükleyerek uygulamanın bir kenara kaymasını sağlayabilirsiniz.

Sonra, onu geri getirmek istiyorsanız, bu taraftan kolayca içeri kaydırabilirsiniz ve böylelikle tekrar açılır.

2. 'True' bölünmüş ekran modunu açın
İkinci sekme artık birincinin önünde oturur, ancak isterseniz ekranı gerçekten iki sekme arasında bölebilirsiniz.

İkinci sekmenin üstündeki gri çubuğu basılı tutun ve aşağı (veya yukarı) sürükleyin. Her iki sekme de bulanıklaşır, ama bıraktığınızda yan yana oturacaklar, yani hiçbir metin de gizlenmeyecek.

Bunu tersine çevirmek için aynı işlemi tekrarlayın ve ikinci uygulama tekrar ana uygulamanın üzerine gelecektir, böylece kolayca kaydırabilirsiniz.

3. Uygulamaları eşitleyin
İkinci uygulamanın daha büyük olmasını istiyorsanız, çubukları aralarında kolayca ekranın yarısına kadar sürükleyebilirsiniz. Uygulamalar sadece 50:50 veya 25:75 oranında bölünmüş olurlar. Ama aralarında geçiş yapıyorsanız, yine de kullanışlıdır.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!