Kelime Üretme Oyunu (Scrabble) Nasıl Oynanır?

0 Yorum · 1707 Görüntüleme

Merhaba gamer.com okuyucuları bu rehberimizde Kelime Üretme oyunu (Scrabble) nasıl oynanır adım adım bakmış olacağız.


Kelime Üretme oyunu 15x15'lik kare platform üzerinde harfler ile oynanan eğlenceli bir zeka oyunudur. Hem kelime dağarcığınızın gelişeceği hemde iletişim yönünüzü geliştireceği boş zamanlarınızı iyi bir şekilde değerlendirebileceğiniz eğlenceli bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Scrabble Nasıl Oynanır?

Scrabble oyunu en az 2 en fazla 4 oyuncu ile oynanır. Harflerin bulunduğu torba içerisinden her bir oyuncu bir harf seçerek oyuna başlanır. Torbadan çekilen taşlardan "A" harfine en yakın harfi çeken oyuncu oyuna ilk başlayan oyuncu olarak belirlenir. "A" harfine en yakın harf dışında eğer bir oyuncu boş taşlardan birini çekerse öncelikli olarak oyuna ilk başlama sırası ona geçer. Oyunclar arasında oyuna başlama sırası belirlendikten sonra çekilen taşlar yeniden torbaya atılır.

1- Oyuna ilk başlayacak kişi torbadan 7 adet taş çeker ve önünde bulunan ıstakasına taşlarını dizer ve elindeki taşlar ile anlamlı Türkçe kelimeler üretmeye çalışır. Bu olayı sırası gelen oyuncu tekrardan gerçekleştirmiş olur.

2- Oyuncular torbadan 7'şer taş çektikten sonra oyuna ilk başlayacak kişi en az 2 taş olmak şartı ile oluşturduğu anlamlı kelimeyi ortada bulunan karenin üzerine soldan sağa ve yukarıdan aşağı olacak şekilde yerleştirir.

3- Kelime oluşturup merkezdeki tahta üzerine koyan oyuncu kullandığı harf sayısı kadar torbadan tekrardan taş çeker ve ıstakasına yerleştirir.

4- Elindeki taşlar ile kelime oluşturamayan oyuncu pas deme hakkına sahiptir. Pas diyen oyuncu sırasını bir sonraki oyuncuya bırakarak o elden puan alamaz.

5- İsteyen oyuncular ıstakasında bulunan harflerin hepsini ya da birini değiştirebilir. Ancak taşlarını değiştirmek istediği vakit eli pas geçmek zorundadır.

6- İlk oluşturulan kelimeden sonra yeni bri kelime oluşturmak isteyen oyuncular tahta üzerindeki ilk kelime ile ilişkili bir kelime oluşturmalıdır. Örnek olarak aşağıdaki fotoğrafı inceleyebilirsiniz.

7- Kelime tahtası üzerinde fazla puan getirisi kareler bulunmakadır. Bunlar; Harfin iki katı, Harfin üç katı, Kelimenin iki katı, Kelimenin üç katı olmak üzere 4 adettir. Oluşturduğunuz kelimelerden bir harfi özel kareler üzerine denk gelirse puanınız artacaktır. Örnek verecek olursak;

"OYUN" kelimesini ele alalım. Örneğin "OYUN" kelimesinin ilk harfi olan "O" harfi, Harfin üç katı olan kare üzerine denk geldi. Normalde her harfin değeri 1 puan iken "O" harfinin değeri 3 puan olarak değerlendirilir. Bir başka örnek vermemiz gerekirse;

"OYUN" kelimesi üzerinden gidelim. Örneğin "OYUN" kelimesinin "U" harfi Harfin iki katı karesine denk geldi ve "N" harfi ise Kelimenin üç katı karesine denk geldi. Eğer bu şekilde olursa ilk olarak harflerin tek tek puanları hesaplanır. İlk olarak harfin iki katı hesaplaması yapılır. "O", "Y", ve "N" harfleri harfin iki katı olan karenin üzerine denk gelmediği için 1'er puan getirisi sağlar. "U" harfi ise buradan 2 puan getirmiş olur. Ardından kelimenin üç katı puanlaması yapılır. Burada yalnızca "N" harfi kelimenin üç katı olan kareye denk gelmişti. Yani "O" 1 puan, "Y" 1 puan, "N" 1 puan ve "U" 2 paun getirdi. Daha sonra "N" harfi kelimenin üç katı olan kareye denk geldiği için toplam kelime puanı ile 3 çarpılır ve o kelimeden gelen toplam puan hesaplanmış olur.

Scrabble'da Yasak Olan Kelimeler

- Kısaltma kelimeleri puan getirisi olmayan kelimelerdendir. Örnek verecek olursak TBMM yazmanız puan getirmeyen bir kelimedir.

- Özel isimlerde izin verilmeyen kelimeler arasında yer amaktadır. Fakat hem özel isim hemde cins isim olan kelimeler kullanılabilir. Örneğin "Deniz" kelimesi olabilir ya da "Yaprak" gibi kelimeler kabul edilir.

- Yabancı kelimelerde kullanılmaması gereken kelimelerdendir.

 


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!