Kendine Has Grafiklere Sahip, Sanatsal Değeri Yüksek 12 Oyun

0 Yorum · 1076 Görüntüleme

Oynanabilirliğin önemli, grafiklerin önemli olmaması çoğu zaman oyunlara söylenen bir bahanedir. Grafikler güzel veya kötü olmaktan çok daha fazlasına dönüşebilir. Ustaca geliştirilmiş, merak uyandırıcı ve olağandışı en eşsiz oyunları listeledik.


Günümüzde foto-gerçekçi görseller elde etmek o kadar zor değil. Ama yine de oldukça pahalı ve genellikle oyuncuların güçlü donanımlara sahip olmalarını gerektiriyor. Red Dead Redemption 2, Metro Exodus, Tomb Rider Shadow, Modern Warfare veya Ubisoft’un açık dünyalı oyunlara bunlara örnek olabilir.

Yıllarca renkli pikseller ile oyunlar yapıldı. Daha küçük bütçeler ve fırsatlar, fikir, yetenek ve yaratıcılıkla değiştirilebilir. Farklı bir sanatsal tarzdan ziyade bunu belirleyen bazen oyunun temasıdır. Yaratıcı görseller bir anlatı ve doğru atmosfer yaratabilir. Biz de video oyunlarında kullanılmış benzersiz görsellerin en ilginç 12 örneğini sizin için derledik. Bu oyunları en güzel ya da en iyi olarak değil, en şaşırtıcı ve yaratıcı olarak sıraladık.

1. Inkulinati

 • Çıkış tarihi: 2021
 • Geliştirici: Yaza Games
 • Tür: Sıra tabanlı strateji

2020'de oyun türü açısından her şeyi gördük. Gerçek bir sanatçı tarafından gerçek zamanlı olarak çizilen karakterlere ne dersiniz? Bir ortaçağ kitabının kartlarına benzeyen kılıç ve yaylarla donatılmış insan benzeri hayvanlar içeriyor.

Oyunda canlı mürekkep yardımıyla sayfalarda sonra canlanan ve birbirleriyle savaşan çeşitli karakterler yaratan illüstratörü oynuyoruz. Oyunda kedi - piskopos veya eşek - trompetçi gibi yaratıkları göreceğiz ve zamanla Dante Alighieri ve Ölüm ile karşılaşacağız. Sıra tabanlı, strateji ve bazı RPG unsurları olacak, ancak oyun sanatsal tarzı açısından bizi çok şaşırtacak. Kickstarter'da oyun sadece birkaç gün içinde gerekli bağışı topladı. Genellikle iyi ve sıra dışı bir fikrin gerçekten dikkat çektiğini bu şekilde görebilirsiniz. Geriye kalan sadece oyunun çıkışını beklemek.

Inkulinati Fragman

 

2. Apotheon

 • Çıkış tarihi: 2015
 • Geliştirici: Alientrap
 • Tür: 2D platform

Apotheon, bazı yönlerden Inkulinati'ye benzer bir konsepte sahip, ancak tür ve oyun formülü olarak çok farklı. Oyun ortamını tasarlarken, Alientrap stüdyosunun yaratıcıları da tarihi stil ve eski grafiklere ulaşmış. Apotheon'da antik Yunan zamanından kalma animasyonlu vazo ve gemi çizimlerini göreceğiz. Oyuncuların, Olympus'a giderken insanlık adına tanrılara karşı savaşan bir kahramanın rolünü üstlendiği göz önüne alındığında, tüm bunlar son derece tutarlı ve iklimsel bir bütün oluşturuyor.

Eski iki boyutlu görseller, Metroid ve Castlevania serisinin karakteristik unsurlarına sahip 2D bir platform için harika bir malzeme oluşturmuş. Küçük bir oyun olan Apotheon'da Assassin's Creed Odyssey'den daha eski Yunan kültürünü göreceğiz.

Apotheon Fragman

 

3. The Unfinished Swan

 • Çıkış tarihi: 2012 (PS3), 2014 (PS4)
 • Geliştirici: Giant Sparrow
 • Tür: FPS macera

Her maceranın başlangıcı vardır, her sanatçı boş bir sayfa ile başlar. The Unfinished Swan işte böyle başlıyor. Tamamen boş bir ekranla! Bir böcek? Boşluk? Hiçlik? Sadece tuval üzerine biraz boya dökün ve oyunun dünyası, bir ressamın fırçasının altındaki bir resim gibi şekillenmeye başlasın. Önce küçük bir nokta, sonra siyah nesnelere yol gösteren çizimler karşımıza gelecek.

The Unfinished Swan, What Remains of Edith Finch yaratıcıları tarafından geliştirilmiş bir oyun ve aslında oyunun ihtiyacı olan tek şey reklam. Bu oyun aynı zamanda zamanının en yüksek derecelerini toplamış. Sanatsal açıdan sıra dışı bir deneyim olduğunu inkâr edemeyiz. Değerli bir oyun.

The Unfinished Swan Fragman

 

4. Cuphead

 • Çıkış tarihi: 2017
 • Geliştirici: MDHR Entertainment Inc.
 • Tür: platform / 2D dövüş

Platformcuların Dark Souls’u! Daha doğrusu, sadece yerel arcade salonlarının ustaları tarafından tamamlanabileceği eski günlere dönüş. O zamanki oyunların zorluk seviyesi yüksekti, bu yüzden oyuncular slot makinelerine sürekli para atarlardı. Cuphead de bu tür oyunlar arasında ancak sadece bir kez satın alınması gerekiyor ve son derece zor seviyeleri ve zorlu bosslara sahip.

Cuphead sadece yüksek zorluk seviyesi ile değil, 1930’ların Amerikan çizgi filmlerinden esinlenen güzel görselleri ile şaşırtıyor. Çizimler ilk Mickey Mouse çizgi filmlerine benziyor, ancak daha renkli ve dinamik. Görüntü filtreleri de iyi seçilimş, bu nedenle retro atmosferi yaşamak için CRT monitöre bile ihtiyacınız yok. Görsellerin yanı sıra dönemin caz müziği ile daha da büyük etki yaratıyor.

Cuphead Fragman

 

5. Lumino City

 • Çıkış tarihi: 2014
 • Geliştirici: State of Play Games
 • Tür: bulmaca-macera

Bir kağıt bebek gibi görünen küçük bir kız, kaçırılan dedesine yardım etmek için koşmaya başlar. Hikaye dünyayı kurtarmak ya da tek bir silahla savaş kazanmaktan çok farklı. Lumino City, aynı anda sanatsal tarzla büyüleyen harika mantıksal bulmacalarla dolu büyüleyici bir prodüksiyon.

İlk bakışta çevre sanki kağıt, tutkal, kutu gibi malzemelerle okullarda yapılan maketlere benziyor benzemektedir. Geliştiriciler aslında kendi hayali dünyalarını inşa etmek ve daha sonra ekranlara taşımak için çok zaman harcamışlar. Oldukça orijinal bir 2.5 D görsel tarzı ortaya çıkarmışlar. Oyunda o kadar basit olmayan mantıksal bulmacalarla birlikte, çocukların hayal gücünden bir fantezi ülkesinin çeşitli yerlerini keşfediyoruz.

Lumino City Fragman

 

6. Sable

 • Çıkış tarihi: 2020
 • Geliştirici: Shedworks
 • Tür: TPP açık dünya macera

Sable, bolca açık dünya keşfi, birçok çevresel bulmaca ve yol boyunca karşılaşılan göçebelerle etkileşimler sunuyor.

Görselleriyle, bu oyun görünüşte geleneksel bir karikatüre benziyor, ancak onu daha benzersiz kılan birkaç ayrıntı var. İlk bakışta, bu oyunun atmosferine bir şeyler katan çok tutumlu bir renk paleti ve hafif gölgelendirme bulunuyor. Yaratıcıların Moebius olarak bilinen Fransız karikatürist Jean Giraud'un çalışmalarından, özellikle çizgi romanlarından ilham aldıkları ortaya çıkıyor. Bu tasarımlar Beşinci Element, Willow, Tron, Alien ve The Abyss gibi filmlerde kullanılmış. Çizgi romanlarında sık sık stil değişimi ile biliniyor ve bilim kurguda genellikle biraz garip, gerçek dışı işler yapıyor.

Sable Fragman

 

7. 11-11: Memories Retold

 • Çıkış tarihi: 2018
 • Geliştirici: Digixart, Aardman Animations
 • Tür: TPP macera

Fransızlar, I. Dünya Savaşı ile ilgili benzersiz oyunlar için benzersiz bir yeteneğe sahip gibi görünüyor. Tamamen farklı nedenlerle öne çıkan düşman gruplardan iki adamın hikayesini oynuyoruz. Oyun çoğunlukla NPC'lerle konuşmalar ve oyun dünyasıyla basit etkileşimler olduğundan çok ilgi çekici bir oyun olmayabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi bu olağanüstü ve dokunaklı masalda ana rol oynayan komplolar ve karakterlerimiz var.

Yaratıcıları yağlı boyaya benzeyen bir stil kullandılar. Karakterler ve çevre fırça darbeleriyle boyanmış. Görüntü aynı zamanda belirli bir atmosfer yaratan ve kasvetli tema ile biraz tezat oluşturan canlı, sıcak renklerle dolu. The Elder Scrolls IV: Oblivion'daki görevlerden birinde (a Brush with Death) benzer bir şey görmüştük, ancak bunu I. Dünya Savaşı'nın siperleriyle birleştirmek biraz daha keskin bir etki yaratıyor. Son olarak Elijah Wood'un (Lord of the Rings – Frodo) da aralarında bulunduğu harika bir seslendirmeye sahip.

11-11: Memories Retold Fragman

 

8. Gris

 • Çıkış tarihi: 2018
 • Geliştirici: Nomada Studio
 • Tür: 2D platform

Steam'de yaklaşık 25.000 inceleme ve "son derece olumlu" derecelendirmesi ile, oyun mekanizmalarının çok daha az önemli olduğu ilginç ve sanatsal bir deneyime sahip. Gris'de, çoğunlukla atmosferi emen ve böylece anıları umutsuzluk ve umutla dolu ana karakterin duygularını ileten oyunda karakterin iç dünyasını dolaşıyoruz.

Gris, alışılmışın dışında keskin çizgilerin, geometrik figürlerin ve tamamen gerçeküstü versiyonlarının bir arada kullanıldığı, son derece güçlü sanatsal stili ile birçok oyundan kendini sıyırıyor. Neredeyse hiç arayüz öğesi olmayan ve bu şekilde oyuncuyu rahatsız etmeyen, sadece birkaç tonla minimalizm felsefesini içeren bir oyun. Bütünün görüntüsü atmosferik müzikle tamamlanmış ve zaman zaman tüm duyuları saran olağanüstü bir oyuna dönüşmüş.

Gris Fragman 

 

9. The Procession to Calvary

 • Çıkış tarihi: 2020
 • Geliştirici: Joe Richardson
 • Tür: tıklamalı macera

Tamamen farklı bir macera oyunu! Joe Last'in önceki prodüksiyonu olan Four Last Things ile neredeyse aynı olduğu için tam olarak farklı değil. Ancak, burada sunulan animasyonlu karakterler ve renk paleti için çeşitli fikirlerin arka planında, oldukça orijinal görünüyor. Sanat eseri tanınmış ve daha az bilinen Rönesans resimlerinden yapılmıştır. Tabii ki biraz elden geçirilimş, düzenlenmiş ve Monty Python'un Uçan Sirkinden animasyonları hemen akla getiren son derece saçma diyaloglar eklenmiş.

Hikayeyi oluşturan görüntüler oyunda ön plana çıkıyor. Bir yandan yazar hikayeyi sunuyor, bir yandan da klasik müzikleri dinlerken tabloların detaylarını ve bu arada, geliştiricinin mizahını izliyoruz.

The Procession to Calvary Fragman

 

10. XIII

 • Çıkış tarihi: 2003 (2020 yılında bir remake yapılacak)
 • Geliştirici: Ubisoft
 • Tür: FPS

XIII, Ubisoft'un ünlü nişancı oyununun bu yıl çıkması nedeniyle hem nostaljik anılar hem de bu macerayı yeniden yaşama fırsatı sunuyor. On üç olarak telaffuz edilen oyun bir zamanlar amnezi ile uyanan ve Amerika Birleşik Devletleri başkanını öldürmekle suçlanan ana karakterin lakabıdır. Tek ipucu gizemli bir dövme, yani XIII. Oyun Thorgal-Jean Van Hamme'nin yaratıcısının popüler çizgi romanlarının bir uyarlamasıdır. Artık böyle FPS oyunlar yapılmıyor maalesef...

XIII'deki mizahi unsur, klasik konuşma balonları biçimindeki ses efektleriyle zenginleştirilmesinin yanı sıra, günümüzde kullanılmakta olan cel gölgeleme teknolojisi ile vurgulanmakta. O zamanlar, yani 2003 yılında XIII'nin bu tekniği kullanan ilk oyun olmadığını düşünmek bile gerçekten etkileyici bir şeydi. Menü ve ekran arayüzü de çizgi romana benziyordu. Ses aktörleri arasında David Duchovny (X-Files-Fox Mulder) ve Batman'ın kendisi, yani Adam West var.

XIII Fragman 

 

11. Return of the Obra Dinn

 • Çıkış tarihi: 2018
 • Geliştirici: Lucas Pope
 • Tür: FP macera

Hayalet gemiler, yazarlar veya film yapımcıları için her zaman değerli bir konu olmuştur, ancak oyunlara konu olamadılar. Doğu Hindistan Şirketi için bir sigorta acentesi rolünü üstlendiğimiz Obra Dinn'in Dönüşü'ne bir göz atmaya değer. Obra Dinn, denizde kaybolduktan birkaç yıl sonra, sadece gemide yaşayan bir ruh olarak limana geri dönen bir gemidir. Limandaki izleri ve günlük girişlerini inceleyerek, geçmişin olaylarını yeniden yapılandırmamız gerekiyor.

1980'lerin ortalarındaki ilk Macintosh bilgisayarların tek renkli, iki renkli görüntülerine sahip oyunlardan ilham alınmış. O zaman Mac'lerin bir bit monitörleri vardı.

Return of the Obra Dinn Fragman 

 

12. The Neverhood

 • Çıkış tarihi: 1996
 • Geliştirici: The Neverhood, Inc.
 • Tür: tıklamalı macera

1996 iyi bir yıldı. Quake, Tomb Rider, Resident Evil, Duke Nukem 3D, Crash Bandicoot, CC: Red Alert, Civilization 2 gibi oyunların çıktığı yıldı. Böyle bir rekabetle pazarda nasıl öne çıkılabilirdi? Elbette olağanüstü bir sanat eseri ve yeni şirketi DreamWorks Interactive için gerçekten orijinal bir şeye ihtiyaç duyan Steven Spielberg'in kendisinin nimetiyle. Ünlü yönetmen, Klaymen'in hamur dünyasına yeşil ışık yaktı ve böylece geleneksel olmayan görsellerle geleneksel bir nokta ve tıklama macerası olan Neverhood yaratıldı.

Böyle bir oyunun yaratılmasında üç ton hamuru kullanıldığı bildirildi ve animasyon için hızlandırılmış görüntüler, ticari pazara yönelik ilk dijital SLR kamera ile kaydedildi. Böyle bir oyun o zamanlar eşsizdi. Mizah tonlarıyla karakterize edildi ve sadece grafiklerle değil, aynı zamanda Rainbow Six serisi için film müziği bestekarı Bill Brown tarafından endüstrinin tarihinin en iyisi olarak seslendirilen film müziğinden de memnun kalındı.

The Neverhood Fragman


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!