Kripto Para Birimleri Neden Geleceğin Parası Olacak?

Yorum · 37 Görüntüleme

Bitcoin'in arkasındaki teknolojinin ve bunun gibi kripto para birimlerinin, ulusal ve küresel mali sistemlerimizi nasıl değiştireceği henüz net değil ama bununla ilgili birçok görüş var.


Bitcoin

Bitcoin

Kasım 2017'de birkaç hafta içinde, Bitcoin saçma bir yatırımdan küresel bir sese dönüştü. Kasım ortasında, fiyat tek bir Bitcoin için yaklaşık 3.000 dolardı, 6 Aralık 2017'de 19.000 doları aştı.

Bitcoin altın çağlarını yaşıyor. Kripto para, finansın geleceğini değiştiriyor. Bitcoin'in arkasındaki teknolojinin ve bunun gibi kripto para birimlerinin, ulusal ve küresel mali sistemlerimizi nasıl değiştireceği henüz net değil ama bununla ilgili birçok görüş var.

Blockchain'e Geri Dönelim

Bitcoin, tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi, blok zincir adı verilen ve işlemlerini uzmanların  aşılamayacağını düşüneceği kadar güvenlikli yapan  bir teknolojiye dayanıyor. Ve işlemler güvenceye alındığından işlemlerin doğrulanması maliyeti merkezi bir bankadan daha az oluyor. Ancak kuşkusuz, bitcoin işlemlerinin doğrulanması maliyeti oldukça pahalı hale geldi.

 Kripto alışverişi işlemleri doğrudan bir banka aracılığıyla bireyler arasında gerçekleşir. Bir kişi kripto para birimini kullanarak bir işlem gerçekleştirdiğinde (örneğin kripto cüzdanında saklanan fonları kullanarak başkasına bitcoin göndermek için) işlem, bir blok zincir adı verilen bir deftere kaydedilir. Her kripto para biriminin kendi blok zinciri vardır ve büyük bir ağda karmaşık matematik işlemlerini yapan bilgisayarlar bunu korur.

Kullanıcılar kripto para biriminden yararlanarak belirli sayıda işlem gerçekleştirdikten sonra, bilgisayarlar bu işlemleri bir"blok" haline getiriyor. Bir blok göndermek, blok zincirine işlemler eklemek ve parasal  ödül kazanmak için bir bilgisayar karmaşık bir matematik problemini çözmek zorundadır.

Başka bir deyişle, karmaşık bir matematik problemini çözebilecek ilk bilgisayar, işlem bloğunu blok zincirine ekler ve bunu yaptığı için parasal bir ödül alır. Ağdaki her bilgisayar dijital defterin kopyasına yeni bloğu ekler ve işlem devam eder.

Bitcoin, merkezileştirilmiş bankacılık ve devlet parasından kaçınmak için oluşturulmuş olsa da, teknoloji merkezi olarak ulusal ölçekte ulusal para birimi olarak kullanılabilir. New York Üniversitesi İşletme Bölümü'nden Stern School'da finans bölümü başkanı David Yermack, 50 yıl içinde kripto para birimlerinin ulusal para birimleri olarak kullanılabileceğini belirtti.

Geleceğimiz Bitcoin'de Mi?

Bitcoin, ulusal para birimlerinin dışında çalışmak üzere yaratıldı, ki bu, merkez bankalarına güvenmeyen insanlar için bir çözüm, diyor Yermack.

 Bitcoinin yükselişinden umutlu olanlar, Zimbabwe ve Venezuela gibi ülkelerde popülerliğini fark etmiş olabilirler; burada hiperenflasyon nedeniyle devlet tarafından yayınlanan para birimleri başarısız olduğundan büyük bir değişim aracı olarak kullanılıyor. Bitcoin ve diğer alış veriş biçimleri bu ülkelerde popüler hale geldi, çünkü işlemler cep telefonlarında yapılabiliyor ve ulusal para biriminden daha istikrarlı.

Fakat diğerleri, bitcoinin, üzerinde geleceğin inşa edildiği kripto para birimlerinin olarak sorunlarla çok fazla delinmiş birçok sorunu olacağına inanıyor. İlk olarak,  ulusal ölçekte kullanılamaz diyorlar, çünkü dakika başına bit işlemesinin az olduğunu söylüyorlar. Cornell Üniversitesi'nden, kriptografi ve bilgisayar güvenliğini inceleyen bilgisayar bilimi profesörü Ari Juels, Bitcoin'in saniyede sadece yedi işlem yapabileceğini söylüyor. VISA'nın kredi kartı ise ağı saniyede 65.000 işlem gerçekleştirebilir.

 Gizlilik konularında da şüphesi olanlar var.  Juels, "Bitcoin,  yeterli gizlilik sağlayamaması nedeniyle sorunlu" dedi.

 Bir diğer sorun da değerinin istikrarlı olmayışı. İşlevsel bir para birimi için fazla dalgalanmaktadır. Merkez bankacılık sistemi tarafından belirlenen bir değere sahip olan geleneksel para birimlerinin aksine, bitcoinin değeri, bir hisse senedi gibi değerine ilişkin spekülasyonlarla yönlendiriliyor, diyor Yermack. Princeton'daki ekonomik tarihçi Harold James, "Geleneksel olarak parayı bir değişim aracı ve değer deposu olarak düşünüyoruz" diyor. "Bitcoin değişim araçlarında çok iyi, ancak değer depolamada pek iyi değil."

Muhtemelen Bitcoin'le bir geleceğimiz olmayacak. Fakat bu diğer kripto para birimleriyle olmayacağı anlamına gelmez.

Kripto para birimleri ve bilgisayar güvenlik uzmanlarını inceleyen ekonomistler, geleceğin muhtemelen bitcoine dayalı olmayacağını söylüyor. Ama bu diğer kripto para birimlerine dayalı olmayacağı anlamına gelmez.

 Bu arada, bitcoin, blok zincir teknolojisinin büyük bir testi olarak kalacaktır, diyor Ryan. Değeri dalgalanmaya devam edecek, ancak Ryan zaten bunun patlayacak bir kabarcık olduğuna inanıyor. "Sanırım kabarcık patlayacak. Bitcoin başarısız olduğunda, alınacak ders çok önemli, değerli bir deney  yapmış olacağız" diyor Ryan.

Finansal Sistemde Bir Değişiklik

Bitcoin, çığır açıcı bir şeyler sunuyor ve Federal Rezerv de dahil olmak üzere sayısı giderek artan ulusal bankalar merkezi bir ulusal para birimini güçlendirmek için blok zincir teknolojisini kullanmak istiyorlar. Çoğu uzman, para gelecekte fiziksel alanlardan dijital alana doğru ilerlediği için gelecekte ülkelerin kripto paraya geçeceğini kabul ediyor. Dolayısıyla, dijital işlemleri güvenli hale getiren bir yöntem gerekli bir yatırımdır ve kripto para birimlerinde kullanılan blok zincir teknolojisi, en üst düzeyde bir rakiptir.

Yermack. "Para politikası ve finansal istikrar. Bence bu sorunlar 50 yılda çözülemeyecek." dedi. Ancak 50 yıl içinde, ulusal çapta desteklenen bir kripto para birimi, kağıt paranın yerini alabilir diyor.

Siber güvenlik konularına dayanarak Ryan, blok zincirinin geleceğin parasını dönüştüren bir teknoloji olacağını düşünüyor.

 Blok zincir (Blockchain), ana akım yoluna iki temel farklı yolla ilerleyebilir. Bir seçenek fiziksel para biriminden dijital para birimine geçmektir. Bir dolar hala bir dolar olacak, ancak işlemler daha güvenli hale getirmek için blok zincir kullanılacak. İkinci yöntem, banka hesabınızı CitiBank gibi bir şeyden taşımak ve Federal Reserve'deki bir hesaba dönüştürmek olacaktır. Bir ulusun parasının tamamı merkezileştirilmiş olsaydı, kripto para ekonomisini araştıran MIT'nin Sloan Yönetim Okulu'ndan Profesör Christian Catalini, Federal Reserve'i ekonomiyi istikrara kavuşturmak ve düzenlemek için daha verimli hale getirirdi.

 Bazı kurumlar bunu denemeye başladı. Estonya e-Residency isimli programı oluşturmak için çalışıyor ve planlarının bir kısmı, dünyanın ilk ulusal şifreleme kabiliyeti olan estcoini başlatmayı içeriyor. İngiltere Bankası, kendi gizli şifrelerini oluşturmak için çalışıyor ve RSCoin adı verilen merkezi bir sistem kullanacak deneysel bir şifreleme ortamı çerçevesi yarattı. Kriptoya geçmek için, İngiltere Bankası, fiziksel not yazdırıyormuş gibi dijital para yaratacak. 

Yazarlar, RSCoin modeli üzerine yazdıklarında, merkez bankasının işlemleri doğrulamak için hesaplamaları yapmak için başka kurumları istihdam edebileceğinden, ulusal bir bankanın desteklediği bir kripto para biriminin daha büyük bir ölçekte kullanılmasına yardımcı olacağını yazıyorlar. Bir merkez bankası ve sadece 30 ticari bankaya sahip bir modelde, RSCoin, saniyede 2.000 işlem yapabilir - VISA'nın hızı kadar değil, ancak İngiliz vatandaşlarının mali hayatlarını çabucak ve güvenli bir şekilde taşıması için yeterince hızlıdır.

 Catalini, bir tüketici için merkezileştirilmiş  şifreleme oranı çok değişmeyecektir, diyor. "Tüketiciler, aşina oldukları ülkelerdeki daha ucuz fiyatları görecekler ve blok zincir teknolojisini, yeni veya daha iyi finansal  ödeme hizmetleri sunmak için kullanılabilecek." diyor.

Ve ulusal kripto para birimleri ile, yasa dışı faaliyet yapmak daha zor olacak. Purdue Üniversitesi'nden bir bilgisayar bilimcisi olan Aniket Kate, bugün kullanılan isimsiz defterler bile hükümetleri, kullanıcıları ve finansal bilgileri izleyebiliyor, diyor. Kate, blok zincirindeki tüm işlemler her bağlı bilgisayara kaydedildiğinden, mali aksiliklerin hükümet tarafından gizlenmesinin zor olacağını düşünüyor.

 Yermack, önümüzdeki elli yılda yasalara uyan vatandaşların, bankaların ve hükümetlerin dijital para biriminin herhangi bir biçimine geçmesinden fayda sağlayabileceğini düşünüyor. Yermack, "Merkez bankasını daha verimli hale getirmek için büyük bir fırsat var" diyor. 

Ülkeler kendi gizli şifrelerini oluşturmak için daha yakınlaştıkça, işlemlerin ne kadar özel olmasını istedikleri konusunda karar vermeleri gerekecek. Bitcoin'in şeffaflığı tüm işlemler için cazip olmayabilir. Örneğin komşunuzun kedi mamalarını toplu olarak satın aldığınızı görebiliyorsanız sevinmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, kripto para birimleri kullanıcı gizliliğini çeşitli derecelerde koruyabilir, diyor Kate. Gelecekteki bir sistem komşunun meraklı gözlerini engelleyebilir.

 Ancak gizlilik konusu potansiyel olarak teknik bir sorun olmaktan çok sosyal bir sorundur. Norveç'te tüm vergi kayıtları kamuya açıktır. James, İskandinavya'nın diğer bölgelerinde de elektronik bankacılığın çok kullanıldığını söylüyor. James,  İsveç, Norveç, Grönland ve İzlanda vatandaşlarının fiziksel para birimlerini nadiren kullandıklarını, bu ülkeleri muhtemel bir dijital para birimi geleceği için hazırladıklarını söylüyor.

''Ülkeler dijital para birimlerine geçmeye başladıkça, para biriminin toplumlarla, hükümetlerle ve hepsinin üzerinde bulunduğu ekonomiler ile birlikte nasıl adapte olacağını bulmak zorundayız.'' diyor James.

Daha fazla bilgi için 'Bitcoin Cash Nedir' isimli yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bitcoin borsası işlemleri için binance.com 'dan yararlanabilirsiniz.

Güncel Bitcoin Fiyatları için websitesinden faydalanabilirsiniz.

Kaynak: 1


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!