Linux için En İyi 6 VPN Hizmeti

0 Yorum · 261 Görüntüleme

Linux ile bir VPN kullanmak ister misiniz? Bu durumda ExpressVPN, Surfshark, PureVPN ve Private Internet Access iyi altı seçenek.


Bu makaleyi okumaya geldiyseniz, kesinlikle çoğu Windows veya macOS kullanıcısından daha fazla teknoloji bilgisine ve gizlilik bilincine sahipsiniz. Sonuç olarak, bir VPN, Linux için mükemmel bir seçim.

Kötü haber şu ki, düşük popülaritesi nedeniyle yalnızca birkaç VPN sağlayıcısı belirli Linux yazılım istemcileri sunuyor. Sizin için sunduklarımızdan birini seçmezseniz, sistem Terminali’ni kurcalamak zorunda kalacaksınız.

Bunu akılda tutarak, Linux için Terminal kullanımı gerektirmeyen en iyi altı VPN'i derledik.

 

Linux VPN’lerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir VPN hizmeti seçerken göz önünde bulundurulması gereken başka faktörler de var, ancak daha önce belirtildiği gibi, aramanız gereken ilk şey özel bir Linux programı.

İşler ters gittiğinde kurması, çalıştırması ve sorun gidermesi daha kolay. Linux programının Windows ve Mac sürümleri kadar sık güncellenip güncellenmediğini belirlemek için sürüm numaralarını kontrol edin.

Bir uygulama mevcut değilse o zaman VPN'nin Terminal için kurulum talimatları sağlayıp sağlamadığına bakın.

Bunun dışında, herhangi bir VPN ile ilgili temel endişeler genelde aynıdır: İhtiyacınız olan ülkelerde veya yerlerde sunucuları olup olmadığı, iyi hızlar sağlayıp sağlamadıkları ve şirketin kullanıcı verilerini kaydetme konusundaki politikalarının neler olduğu. Özellikle “14 göz” ülkelerinden birinde bulunan VPN’lerin, belirli koşullar altında devletle veri paylaşmak için yasal bir zorunlulukları bulunuyor.

 

1. NordVPN

NordVPN en iyi VPN önerilerimizden biri ve listemizde daha üst sıralarda yer almamasının tek nedeni, belirli bir Linux yazılımının olmaması.

İşletme, hem OpenVPN hem de PPTP protokolleri için kapsamlı kurulum yönergeleri sağlar, bu nedenle konsolda deneyimli herkesin NordVPN’i kurup çalıştırmada sorun yaşamaması gerekir. Uygulamaları istediğiniz zaman Linux olmayan diğer cihazlara yükleyebilirsiniz.

60 lokasyona yayılmış 3.500'den fazla sunucuyla, gereksinimlerinizi karşılayan birini mutlaka bulacaksınız. NordVPN Panama'da bulunduğu için 14 göz bilgi paylaşım ülkelerinin çok ötesinde. NordVPN ayrıca, karmaşık sunucuları sayesinde Çin ve Orta Doğu'da çalışan birkaç VPN'den biri.

 

2. Surfshark

Surfshark, henüz duymadıysanız gelecekte adını daha çok duyacağınız bir isim.

Surfshark Ubuntu ve Debian'ı destekleyen bir Linux uygulamasına sahip. Surfshark, Terminal'deki tek kelimelik talimatları kullanarak sunuculara bağlanmayı kolaylaştırdığından, birçok Linux kullanıcısı için sorun yaratmadan kullanılabiliyor.

Surfshark'ın reklamları ve izleyicileri kaldıran CleanWeb gibi birkaç özelliği daha var, ancak sınırsız bağlantıya izin veriyor, '14 göz'ün dışında duruyor ve net bir kayıt tutmama politikasına sahip.

Yakın zamanda atık tüm Linux kullanıcıları tarafından kullanılabilen bir grafik kullanıcı arayüzü güncellemesi de aldı. Surfshark bu nedenle en tam gelişmiş ve zengin özelliklere sahip Linux uygulaması.

Surfshark, mevcut yaklaşık 100 sunucuya ek olarak şimdi 8 sunucu konumuna daha sahip. Brunei, Bhutan, Sri Lanka, Bangladeş, Kamboçya, Moğolistan, Nepal ve Laos'taki sunucular artık kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

 

3. Atlas VPN

Atlas VPN, temel VPN performansına ek olarak çok çeşitli gizlilik özelliklerine sahip. Ücretli kullanıcılar için sınırsız eşzamanlı bağlantı ve ücretsiz kullanıcılar için geniş bir bant genişliği tahsisi sunduğu için özellikle çekici.

Atlas VPN, tam teşekküllü ücretsiz abonelik sunan çok az VPN'den biri. Tüm saygın ücretsiz VPN'lerin bazı sınırlamaları olsa da, Atlas VPN'ler oldukça cömert. Ücretsiz aboneler sınırsız bant genişliğine ve üç VPN sunucusu konumuna (Amsterdam, Los Angeles ve New York) erişime sahip ve aynı anda iki bağlantı tahsis ediliyor. Atlas VPN, ücretsiz kullanıcıların tüketebileceği toplam veri miktarını sınırlıyor. Windows kullanıcılarını ayda 10 GB ve Android, iOS ve macOS kullanıcılarını günde 2 GB ile sınırlıyor.

 

 4. Private Internet Access

Private Internet Access, Linux yazılımı sunan bir başka popüler VPN hizmeti. Kullanıcı Arayüzü oldukça basit.

İşletme, Ubuntu için görsel kurulum talimatları sağlar, ancak uygulamanın diğer dağıtımları destekleyip desteklemeyeceği belirsiz. Bunun yanı sıra isterseniz her zaman manuel bir kurulum seçebilirsiniz.

25 ülkede 3.250 sunucudan oluşan geniş bir liste, daha fazla güvenlik için bir kill switch, bir reklam engelleyici ve kötü amaçlı yazılım engelleyici ve DNS sızıntı korumasına sahip.

Ana dezavantajı, bazı gerçek gizlilik meraklılarını hariç tutacak olan Amerika Birleşik Devletleri merkezli olması. Bu konuda kendi kararınızı verin.

 

5. PureVPN

PureVPN, Linux istemcisi olmayan, ancak herhangi bir VPN'nin en iyi komut terminali kurulum talimatlarından bazılarını sağlayan başka bir güvenilir VPN.

Ubuntu ve Mint'te şirketin Linux kurulum kılavuzu PPTP, SSTP ve OpenVPN protokollerini desteklerken Debian, Fedora ve CentOS yalnızca PPTP kapsıyor.

141 ülkede 750'den fazla sunucusu var ve bir miktar günlük kaydı yapılırken, bağlantı kurulduğu an ile sınırlı. Ayrıca Hong Kong'da, 14 gözün dışında bulunuyor ve bu da onu bazı kullanıcıların tercih ettiğinden daha fazla Çin'e yaklaştırabilir.

 

6. ExpressVPN

ExpressVPN, Ubuntu, Mint, Debian, Fedora ve CentOS ile çalışması gereken özel bir yazılım ve yükleyici ile Linux için favori VPN’lerimizden sonuncusu. Yalnızca manuel kurulumu tercih ederseniz, şirket VPN'yi kendi başınıza kurmak için metin ve video talimatları da sağlıyor.

94 ülkede 1.700'den fazla sunucuya erişebileceksiniz ve bu, herhangi bir yerdeki herhangi bir VPN sağlayıcısının en kapsamlı sunucu listelerinden biri.

ExpressVPN, siber istihbarat alışverişi yapan '14 gözlü' ülkeler grubu açısından biraz gri bir alan olan İngiliz Virgin Adaları'nda yer almakta, ancak ExpressVPN sıfır günlük kaydı sunduğundan, bu bir sorun olmamalı.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!