Minecraft nedir? Hangi sunucular ile Minecraft oynanabilir?

Yorum · 0 Görüntüleme

Bu yazımızda Minecraft oynamak için gerekli olan sunucular ile ilgili bilgi vererek kendi sunucusu üzerinden Minecraft oynamak isteyenler için hangi türden sunucu kullanabilecekleri hakkında bilgi vereceğiz.


Minecraft, günümüz oyun dünyasında yapılan oyunlar ile kıyaslandığında çok daha basit grafik altyapısına sahip bir oyun olmasına rağmen çıkış tarihi olan 2009 yılından günümüze gelen 10 yıl içerisinde en çok oynanan online oyunlar arasında yer almaya devam etmiştir.

Minecraft oynayan oyuncuların sayısı günümüzde tüm dünyada aylık 91 milyon seviyesindedir. Bu sayı Minecraft’ın oyun piyasasına giriş yapmasının üzerinden 10 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen oyunun popülaritesini hala yüksek ölçüde koruduğunu göstermektedir.

Aslında oldukça basit grafiklere sahip olmasına rağmen bir o kadar da gelişmiş özellikler gösteren bir oyun olan Minecraft’ta amaç, oyunun farklı modlarında farklı yöntemler ile yapılsa da özünde aynıdır: Yapılar yapmak ve hayatta kalmak.

Oyunun bu amacını gerçekleştirmek ve düşman objelerden kaçınmak için de farklı stratejiler geliştirilmesinin gerekliliği Minecraft’ı bir strateji oyunu yapmaktadır.

Bu yazımızda Minecraft oynamak için gerekli olan sunucular ile ilgili bilgi vererek kendi sunucusu üzerinden Minecraft oynamak isteyenler için hangi türden sunucu kullanabilecekleri hakkında bilgi vereceğiz.

Minecraft sunucusu nedir?

Minecraft sunucusu, aslına bakıldığında bildiğimiz manadaki serverdan başka bir şey değildir. Minecraft sunucuları üzerinden oyunu birden fazla kişi ile karşılıklı oynamak mümkün olmaktadır. Oyunu diğer oyuncularla oynamak isteyen kişiler bu sunuculara bağlanarak takımlar oluşturabilir veya karşılıklı rakip olarak bu oyunu birlikte oynayabilirler.

Sunucular üzerinden oyunu oynayan pek çok kişi belli bir sürenin ardından başkalarının sunucuları üzerinden oyunu oynamak istememektedirler. Çünkü bir başka sunucu üzerinden oyun oynamak sunucu sahibinin bazı kısıtlamalarına tabi olmak gerekliliği gibi sonuçları doğurabilmektedir.

Bu nedenle profesyonel Minecraft oyuncularının en büyük isteklerinden biri kendi sunucuları üzerinden kendi kuralları ile Minecraft oynamaktır. Minecraft’ı kendi sunucusu üzerinden oynamanın getirdiği avantajların en önemlisi ise oyunu oynayacak kişileri belirleyebilmek ve örneğin, oyunu sadece belli kişiler ile oynamak istiyorsanız sadece bu kişileri sunucuya almaktır.

Bunun pek çok farklı yöntemi vardır. En bilineni ve pratik olanı kendi uzak sunucusu ile oyunu oynamak iken Minecraft’ı karşılıklı olarak kendi yerel ağdan oynamak da mümkündür.

Minecraft’ı sunucular aracılığıyla karşılıklı olarak nasıl oynarım?

Minecraft oyununda kullanacağınız sunucu çeşidi ne olursa olsun en azından aşağıdaki gereksinimleri sağlaması gerekmektedir. Bu gereksinimleri sağlayan bir sunucuyu Minecraft oynamak için kullanabilirsiniz.

Minecraft için kullanılabilecek sunucu çeşitleri aşağıda belirtilmiştir.

Minecraft’ı sunucular aracılığıyla karşılıklı olarak nasıl oynarım?

VPS Sunucular ile Minecraft Oynama

Minecraft için alacağınız sunucunun en verimli sonucu VPS ile vermesi mümkündür. Minecraft VPS sunucuları için Hostinger VPS sunucularını inceleyebilir ve Minecraft’ı oynayacağınız sunucuların en verimlisi olan VPS sunucuyu edinebilirsiniz.

VPS sunucuların avantajı, bir VPS sunucusunun normal bir sunucunun bölümlere ayrılmış kısmı olması nedeniyle daha düşük maliyetli olmasıdır. Ek olarak VPS sunucularda tam root erişimine de sahip olursunuz. VPS sunucular neredeyse fiziksel sunucular kadar özelleştirilebilirlerdir. Bir VPS sunucusu ise Minecraft oyunu için rahatlıkla yeterli olacaktır.

Kısaca VPS Sunucular, Minecraft sunucusu kurmak için en verimli sunucu çeşididir.

VPS sunucuları üzerinden Minecraft sunucusu pratik bir şekilde oluşturulabilmektedir. Öncelikle VPS üzerinden Minecraft oynamak için bir VPS sunucusu satın almanız gerekmektedir. Bu sunucu ile VPS üzerinden Minecraft oynamaya başlamak için bazı düzenlemeler yapmanız gerekmektedir.

Bu düzenlemeleri yapmadan Minecraft’ı VPS ile oynamanız mümkün değildir. Çok zor olmayan bu düzenlemeler sonrasında oluşturduğunuz kendi ağınızda SSH Root işlemi yaptıktan sonra uzaktan kontrol imkânınız da olacağından sunucunuzu kaç kişinin gireceğini ve oyunu istediğiniz kişiler ile oynama imkanına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra VPS sunucular, küçük verilerin transferlerine olanak sağladıkları için daha ucuza mal edilebilmektedir.

Cloud Hosting ile Minecraft Oynama

Bilindiği üzere, son dönemlerin en popüler veri depolama alanlarından biri de uzaktan internet bağlantısını kullanarak veri depolayabileceğimiz Cloud yani bulut servisleridir.

Bu bulut servislerini kullanarak kişisel tüm verilerimizi internet ile paylaşır ve bu sayede internete erişim sağlayabildiğimiz her noktadan bu verilere pratik bir şekilde erişim sağlayabiliriz.

Cloud servislerini aynı zamanda kendi Minecraft sunucumuzu kurmak için de kullanabiliriz.

Google Cloud normalde ücretli bir platformdur. Ancak platforma kayıt olan herkese 1 yıllık bir süre için platformun belli sınırlar dahilinde imkanlarından ücretsiz bir şekilde yararlanılmasına izin verilmektedir.

Platforma kaydolan her yeni kullanıcıya yaklaşık 300 $ Google kredisi verilmektedir. Bu krediyi kullanarak Google’ın kullanıcılarına sunduğu bütün işlemleri yapmanız mümkün olmaktadır.

Google Cloud üzerinden yapılabilecek işlemlerden biri de burada bir sunucu açmaktır. Bu sunucu üzerinden Minecraft’ı oynamamız mümkün olacaktır.

Cloud sunucuları, bulut servisleri üzerinden sunucu kiralamak için kullanılan özel sunucu çeşitleridir. İşin özünde ücretli olan bu sunucuları yukarıda belirttiğimiz gibi Google Cloud ile ilk kayıtla belli bir süre ücretsiz olarak kullanmanız mümkün olmaktadır.

Tıpkı VPS sunucular gibi Cloud sunucular da tamamen özel sunuculardır ve bu sunucular üzerinden Minecraft oynamak isteyen oyuncular kendi istedikleri şekilde oyun ayarlarını yaparak Minecraft’ı istedikleri gibi oynayabilirler.

Cloud sunucular ayrıca fazlasıyla ölçeklenebilirdir, yani kaynaklarınızı istediğiniz zaman artırabilirsiniz.

Cloud sunucuların VPS’ten en önemli farkı ise VPS sunucuları kullanan kullanıcının bu sunucu üzerinde birden fazla işletim sistemi kullanmasının mümkün olmamasıdır. Oysa Cloud sunucularda hem sunucu üzerinde hem de sunucuya bağlanan tüm diğer makinelerde farklı işletim sistemlerini kullanmak herhangi bir soruna yol açmayacaktır.

Cloud Hosting ile Minecraft Oynama

Yerel Ağ (LAN) Üzerinden Minecraft Oynama

Minecraft oynamak için kullanılabilecek bir diğer sunucu yöntemi ise Yerel Ağ (LAN) üzerinden Minecraft oynamaktır. Tabii ki VPS veya Cloud sunucular ile oynamaktan daha az kişi ile oyun imkânı sunacak olan yerel ağ üzerinden Minecraft oynamak isteyen kişilerin öncelikle aynı ağ bağlantısına sahip olmaları gerekmektedir.

Buradaki yerel ağ bağlantısından kastımız her birimizin evinde olan internet bağlantılarıdır. Yerel ağ bağlantısı üzerinden Minecraft oynamak isteyenler aynı ağ bağlantısına bağlı olmak gibi bir sınırlamaya sahip olacaklardır.

Ancak bu durumun avantajı da her birimizin evlerinde yer alan internet bağlantıları üzerinden karşılıklı Minecraft oynamayı herhangi bir maliyet olmadan sağlamasıdır. Sürekli yapılması çok zor olsa da zaman zaman arkadaşlarımız ile buluştuğumuzda karşılıklı olarak evimizdeki yerel ağ bağlantısı üzerinden Minecraft oynamamız mümkündür.

Yerel ağ bağlantısı üzerinden karşılıklı Minecraft oynayacak kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç husus şu şekilde belirtilebilir.

  • Evindeki yerel ağ bağlantısını kullanarak Minecraft oynamak isteyenlerin bilgisayarlarında Minecraft’ın aynı sürümü yer almalıdır. Bu durumu çözmek için yapılabilecek en iyi çözüm, oyunu yerel ağ bağlantısı kullanarak oynayacak herkesin Minecraft’ın son sürümünü bilgisayarlarına yüklemeleridir.
  • Yerel ağ üzerinden Minecraft sunucusunu kuracak kişi öncelikle sanki tek başına oynuyormuş gibi oyuna girer. Normal oynamak istediği haritayı seçerek bölümü kurar. Bölüme girmeden önce “ESC” tuşu ile çıkış yapar ve burada kurduğu bölümü “ağda paylaş” butonuna tıklarsa bu bölüm yerel ağda paylaşılmış olur.
  • Aynı yerel ağ bağlantısı ile Minecraft oynayan kişilerin tümü artık bu bölümü yerel ağ üzerinde görebilecek ve bağlanabileceklerdir.

Yerel Ağ (LAN) Üzerinden Minecraft Oynama
Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!