Modem Arayüzüne Girme (Resimli Anlatım)

İnternet ağına bağlanmanıza yardımcı olan modemin arayüzüne girip birçok ayar yapabilirsiniz. Gamer.com.tr ekibi olarak modem arayüzüne nasıl giriş yapabilirsiniz, Bu arayüzde ne gibi ayarlar yapabilirsiniz hepsini göstereceğiz.


İnternet bağlantısı olmadan modemin arayüzüne bağlanabilirsiniz. Ancak bilgisayar veya akıllı cihazlarınızın modeme bağlı olması gereklidir. Bütün modemlerin local ip adresi : 192.168.1.1 dir. Bu local ip adresine bağlanabilmek için ise, bilgisayarınızda bir internet tarayıcısı olması gereklidir. Her modemin arayüzü farklıdır ancak çalışma mantığı aynıdır. Ondan dolayı biz, günümüzde en çok kullanılan Huawei modem üzerinden açıklama yapacağız. 

Modem Arayüzüne Giriş Yapmak

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi, tarayıcıya modemin ip adresini yazdım. Daha sonra ENTER tuşuna basarak modemin arayüzüne giriş yaptım. Modemin arayüzü sizden şifre isteyecektir. Ondan dolayı hangi sağlayıcıdan internet aldığınızı bilmeniz çok önemli.

İnternet sağlayıcınız Ttnet ise bilgiler genelde : 

Kullanıcı adı : admin

Şifre : ttnet

İnternet sağlayıcınız Vodafone ise bilgiler genelde : 

Kullanıcı adı: vodafone

Şifre : vodafone

Eğer farklı bir internet sağlayıcısı veya modem kullanıyorsanız arama motorlarını kullanın. İnternet üzerinde modeminizin local giriş bilgileri sunulacaktır ancak genellikle bütün modemlerde olan giriş bilgileri yukarıdaki gibidir.

Modem Arayüzü

Aşağıdaki resimdeki gibi sonunda modemin arayüzüne giriş yaptık. Her modemin arayüzü farklı tasarımlarda ve şekillerdedir. Ancak çalışma mantıkları aynıdır. 

Durum => Aygıt bölümünde modemin bilgileri görülmektedir. Bu konuda fazla detaya girmek istemiyorum. Ürün adı bölümünden modeminizin markasını görebilirsiniz. Burada donanım yazılım versiyonları ve modemin mac adresi görülmektedir. Modemin çalıştığı süre ise, modemin hiç kapanmadan çalıştığı saattir. Bizim modemimiz 294 saattir  çalışıyormuş. İlerleyen zamanlarda, port açmayı, modeme bağlanan kişileri görmeyi, modemden istenilmeyen kişileri engellemeyi, modemden cihaza sabit local ip vermeyi göstereceğim.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!