Online Oyun Deneyiminizi Arttırmak İçin Ping Nasıl Düşürülür?

0 Yorum · 312 Görüntüleme

Bilgisayarınızdan, oyun konsolunuzdan veya telefonunuzdan oyun sunucusuna ve tekrar size geri dönme süresini ölçmek için bir ping mesajı gönderilir.


Bilgisayar, oyun konsolu veya mobil oyuncu? Yüksek ping, online oyununuzu mahvedebilir. Özellikle çok oyunculu oyunlar oynarken ping çok önemli bir kriterdir ve sonuçları değiştirebilecek kadar büyük bir etkiye sahiptir.

İster sıradan bir oyuncu ister bir e-spor profesyoneli olun, yüksek ping, bekleme süresi ve gecikme kabusunu zaten yaşamışsınızdır. Burada, daha iyi online oyun oturumları için nasıl düşük ping, latency ve lag elde edileceğinden bahsedeceğiz ancak önce ping, latency ve lag nedir?

Ping, Latency ve Lag Nedir?

Ping, ağın gecikmeyi ölçme şeklidir; bilgisayarınızdan, oyun konsolunuzdan veya telefonunuzdan oyun sunucusuna ve tekrar size geri dönme süresini ölçmek için bir ping mesajı gönderilir. Dolayısıyla, ping'iniz 100ms ise bu, bilgisayarınızın, oyun konsolunuzun veya telefonunuzun oyun sunucusuna yanıt vermesinin 100 milisaniye sürdüğü anlamına gelir; bu biraz yüksek ancak kabul edilebilir aralıktadır.

Online bir oyun oynarken oyun sunucusuna bağlısınızdır, oyun içi değerli hayatınız için dolaşmak, bir şeyleri lotlamak veya koşmak gibi yaptığınız her eylem, oyun sunucusuna gönderilen ve size geri gönderilen verilerdir. Bu nedenle, düşük ping daha sorunsuz oyun anlamına gelir çünkü veriler sizinle oyun sunucusu arasında hızlı bir şekilde hareket eder ve buna düşük latency (gecikme süresi) denir.

Lag, gecikme için başka bir terimdir ve Network Lag veya Input Lag gibi farklı gecikme türleri vardır. Ancak bu başka bir zaman için başka bir konudur.

Network Lag (ağ gecikmesi), siz ve oyun sunucusu arasındaki veri alışverişinde bir gecikmedir. Daha önce yaşamışsınızdır, oyundayken tetiği çektiğiniz zaman mermi vurulmadan önce biraz zaman alır ve bu noktada atışı kaçırır, konumunuzu ortaya çıkarırsınız. Hayal kırıklığınızı hissedebiliyorum!

Yüksek Ping, Latency ve Lag Nedenleri?

Birçok faktör yüksek pinge katkıda bulunabilir ve oyununuzu geciktirerek online oyun oturumunuzu mahvedecek gecikmeye neden olabilir. Bu, ev ağınız, ISP ağınız, oyun sunucusu konumunuz veya bilgisayarınız, oyun konsolunuz veya telefonunuz ile oyun sunucusu arasındaki ağ donanımı olabilir.

Gecikme Süresini Nasıl Azaltabilir ve Gecikmeden Kurtulabilirsiniz?

Kablolu “Ethernet” Bağlantısı Alın

Kablosuz bir “WiFi” bağlantısı kullanıyorsanız, belki de kablolu “Ethernet” almanın tam zamanıdır.

Arka Plandaki Uygulamaları ve Programları Kapatın

Ayrıca, arka planda başka hiçbir uygulamanın çalışmadığından emin olun, bu uygulamalar bant genişliğinizi yiyor olabilir. Bazı durumlarda, antivirüsünüz veya güvenlik duvarınız gecikmeye neden olabilir.

Konumunuza Yakın Bir Sunucu Seçin

Sizin açınızdan her şey yolundaysa bu, oyun sunucusu konumu olabilir. Gerçek konumunuzdan uzakta bulunan sunucular kesinlikle yüksek gecikmeye neden olacaktır, bu nedenle daha düşük ping için bölgenize yakın bir sunucu seçin. Genellikle, online oyunlar bu nedenle dünya çapında birden fazla sunucu sunar.

Bir VPN Kullanın

Yukarıdakilerin tümü ping'inizi düşürmenize yardımcı olmadıysa, o zaman bir VPN kullanmanız gerekebilir.

Online oyuncular VPN'i birçok nedenden dolayı kullanırlar, bazı çevrimiçi oyunlar belirli ülkelerde yasaklanmıştır ve bir VPN, oyun sunucusuna erişmenize ve ayrıca ping'inizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Basit bir ifadeyle VPN, sizinle VPN sunucusu arasında bir tünel oluşturur, böylece internete VPN sunucusu üzerinden erişirsiniz. Bu, muhtemelen ISP ağınızda mevcut olan yönlendirme sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Birçok VPN'i test ettik ve Surfshark'ın sınırsız bant genişliği, sıfır günlük politikası ve dünya çapında 60'tan fazla konumda stratejik olarak konumlandırılmış sunucuları ile çok iyi bir çözüm olduğunu gördük, eminim bulunduğunuz yere yakın bir sunucu bulacaksınız. Ping'inizi düşürmek ve oyun deneyiminizin kalitesini artırmak amacıyla bir VPN almak için Surfshark.com'a göz atabilirsiniz.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!