PC’lerde Bulunması Gereken Kullanışlı 15 Ücretsiz Program

0 Yorum · 1176 Görüntüleme

Herkesin hemen yüklemesi gereken ve Windows 10 için sahip olunması gereken ücretsiz uygulamalara baktık.


Yeni bir PC satın aldıysanız veya Windows'u yeniden yüklediyseniz, büyük olasılıkla ilk yapmanız gereken uygulamaları yüklemek olacaktır. Halihazırda birçok Windows programı var olsa da, Windows 10 için sahip olunması gereken yazılımların bilinmesi yeni bir kurulumun kurulmasını kolaylaştırır.

Belirli bir sırayla, bazı alternatiflerle birlikte herkesin yüklemesi gereken Windows 10 için 15 temel uygulamaya bir göz atalım:

1. İnternet Tarayıcısı: Google Chrome

Pek şaşırtıcı olmasa da Google Chrome en iyi tarayıcı seçimimiz. Google'da anında bir resim aramak gibi küçük kolaylıklar içeren ve Chrome uzantıları kütüphanesi çok geniş olan bu tarayıcı bir numarada kalmaya devam ediyor. Masaüstü sekmelerinizi telefonunuzda veya tam tersi şekilde açmanıza olanak tanıyan platformlar arası senkronizasyona başlayabilirsiniz.

Ancak Chrome kusursuz değil. Birçok kişi Google’ın Chrome'daki yaygın izlemesinden kaçınmak istiyor ve tarayıcı çok fazla RAM kullanıyor. Chrome’un yanı sıra Firefox ve Opera gibi aralarından seçim yapabileceğiniz birçok harika tarayıcı da mevcut.

İndir: Google Chrome (Ücretsiz)

İndir: Firefox (Ücretsiz)

İndir: Opera (Ücretsiz)

2. Bulut Depolama: Google Drive

Bir bulut depolama hizmeti arıyorsanız Google Drive yükleyebilirsiniz. Google Fotoğraflar ve Gmail hesaplarınızda paylaşılan 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar.

Google Drive her büyük platform için bir uygulama sunar, böylece dosyalarınızı istediğiniz yere götürebilirsiniz. Windows'ta uygulama artık Google'dan Yedekleme ve Senkronizasyon olarak adlandırılıyor, bu da bilgisayarınızdaki ve harici cihazlarınızdaki klasörleri yedeklemenizi sağlıyor.

Dosyaları başkalarıyla paylaşmak da son derece kolay. Ayrıca Google’ın üretkenlik paketiyle de iyi çalışıyor. İster yedekleme planınızın bir parçası olarak, ister bir bulut flash sürücü olarak, isterseniz de başkalarıyla paylaşılan klasörler oluşturmak için kullanın, Google Drive etkili bir seçim.

Windows 10 veya başka bir ücretsiz bulut depolama sağlayıcısına yerleşik olarak gelen OneDrive ile kıyaslandığında, bol miktarda depolama alanı elde edebilir ve dosyalarınızı mantıksal olarak ayırabilirsiniz.

İndir: Google Drive (Ücretsiz, abonelik mevcut)

3. Müzik Akış Hizmeti: Spotify

Yıllar önce masaüstünüzde müzik dinlemek, MP3 koleksiyonunu özenle içe aktarmak ve düzenlemek anlamına geliyordu. Artık durum böyle değil. Müzik akışı hizmetleri, albümleri fiziksel veya dijital olarak satın alma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Piyasada birçok müzik akışı hizmeti var, ancak biz Spotify'ı öneriyoruz. Reklam destekli ücretsiz planı, istediğiniz kadar müzik dinlemenizi sağlar ve Spotify Premium yükseltmesi, hevesli dinleyiciler için kesinlikle değer. Spotify ayrıca yüzlerce podcast'e ev sahipliği yapıyor ve her şeyi tek bir yerde sunuyor.

Spotify'ın özel bir Windows uygulaması da var. Apple Music maalesef iTunes gerektiriyor ve Google Play Müzik sadece web için çalışıyor. Her iki sisteme de yatırım yaptıysanız, ilgili müzik uygulaması sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

İndir: Spotify (Ücretsiz, abonelik mevcut)

Apple Music (Ücretsiz deneme, abonelik gerekli)

Google Play Müzik (Ücretsiz, abonelik mevcut)

4. Office Programı: LibreOffice

Muhtemelen bir noktada belgeler, elektronik tablolar ve sunularla çalışmanıza olanak tanıyan bir araca ihtiyacınız olacaktır. Microsoft Office için ödeme yapmanın bunu yapmanın tek yolu olduğunu düşünebilirsiniz, ancak farklı alternatifler de mevcut.

Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Access ve daha fazlasına alternatifler içeren tamamen ücretsiz ve güçlü bir ofis paketi LibreOffice’i öneriyoruz. MS Office'ten birkaç küçük estetik farklılığa alıştıktan sonra LibreOffice ile çalışmalarınız boyunca rahatlığa ulaşacaksınız.

Popüler bir alternatif olan OpenOffice ise pek canlı bir program değil. Ancak LibreOffice'i kullanmak istemiyorsanız, FreeOffice'i deneyin.

İndir: LibreOffice (Ücretsiz)

İndir: FreeOffice (Ücretsiz)

5. Resim Düzenleme: Paint.NET

Görüntüler üzerinde oynamak, ekran görüntülerindeki hassas bilgileri bulanıklaştırmak veya eski fotoğrafları rötuşlamak için herkesin tam donanımlı bir resim düzenleme programı olmalıdır. Photoshop bunun için altın standarttır, ancak daha erişilebilir olan birçok ücretsiz araç vardır.

Paint.NET bizim en iyi seçimimiz. Microsoft Paint'ten çok daha güçlü ve sizi bir sürü kafa karıştırıcı araçla boğmuyor. Görüntünün bazı bölümlerini kolayca bulanıklaştırabilir, daha iyi görünmelerini sağlamak için fotoğrafları otomatik olarak düzenleyebilir ve sadece birkaç tıklamayla resimlerinize metin ve şekiller ekleyebilirsiniz. Çok sayıda eklenti, işlevselliğini de genişletmenize izin verir.

Paint.NET'i çok basit bulursanız, GIMP daha gelişmiş bir çözümdür.

İndir: Paint.NET (Ücretsiz)

İndir: GIMP (Ücretsiz)

6. Güvenlik: Malwarebytes Anti-Malware

Windows 10, çoğu insan için yeterince iyi bir antivirüs olan Windows Defender'a sahip. Ancak ikincil bir güvenlik programının kurulu olması akıllıca olacaktır.

Malwarebytes’ın ücretsiz sürümü sisteminizi virüsten korur ve yazılımınızın yakalayamayabileceği kötü amaçlı yazılımlara karşı tarama sağlar. Güçlü bir karma güvenlik çözümü için Malwarebytes Premium'a yükseltmenin maliyete değer olduğunu düşünüyoruz.

İndir: Malwarebytes (Ücretsiz, abonelik mevcut)

7. Medya Oynatıcısı: VLC Player

YouTube’un her yerde bulunan yapısı sayesinde, yerel videoları çok sık izlemiyorsunuzdur. Ancak medya dosyalarını yerel olarak oynatmanız gerektiğinde masaüstünüzde sağlam bir video oynatıcı bulundurmalısınız.

Bu görev için tonlarca özellik içeren ve akla gelebilecek hemen hemen her video ve ses formatını oynatabilen VLC Media Player'ı düşünebilirsiniz.

İndir: VLC (Ücretsiz)

8. Ekran Alıntısı: ShareX

Windows ekran görüntüsü almak, komik anları yakalamaktan önemli bilgileri kaydetmeye kadar her şey için yararlıdır. Temel Ekran Alıntısı aracı ve Snip Sketch uygulamaları yalnızca temel özellik seti sağlar. Bu yüzden daha iyi bir programa ihtiyacınız var.

ShareX'ten daha iyi bir ücretsiz ekran görüntüsü aracı bulamazsınız. Tonlarca yakalama yöntemi, güçlü bir yerleşik düzenleyici, bir ekran görüntüsü aldıktan sonra otomatik adımlar, renk yakalayıcı ve cetvel gibi ekstra araçlarla ShareX, etkileyici bir özellik setine sahiptir.

ShareX size yetmiyorsa, bunun yerine PicPick'i deneyin.

İndir: ShareX (Ücretsiz)

İndir: PicPick (Ücretsiz)

9. Dosya Sıkıştırma ve Arşivleme: 7-Zip

Windows basit sıkıştırılmış dosyalar için yerel destek içerir, ancak temel bilgilerin ötesinde herhangi bir dosya daha güçlü bir araç gerektirir. En heyecan verici yazılım kategorisi bu olmasa da, karşılaşabileceğiniz her türlü arşivlenmiş dosya ile çalışabilmeniz önemlidir.

7-Zip, dosya sıkıştırma ve çıkarma uygulamaları için altın standarttır. Küçük boyutludur ve saniyeler içinde kurulur, kullanımı kolaydır. Gelişmiş özelliklere ihtiyaç duyanlar aradıklarını 7-Zip'de bulacaklar.

7-Zip'in tek dezavantajı eski görünümüdür. Görünümü hoşunuza gitmiyorsa çok daha çekici bir arayüze sahip benzer bir araç olan PeaZip'e bir göz atın. Her iki durumda da, kesinlikle WinRAR gibi araçlar için ödeme yapmanız gerekmez.

İndir: 7-Zip (Ücretsiz)

İndir: PeaZip (Ücretsiz)

10. Mesajlaşma: Rambox

Muhtemelen gün boyunca arkadaşlarınızla iletişimde kalmak için en az bir mesajlaşma hizmeti kullanıyorsunuzdur. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek olduğundan, en iyi mesajlaşma servisini seçebilmemiz mümkün değil, çünkü hepsi arkadaşlarınızın kullanımına bağlı. Öyleyse neden hepsini seçmiyorsunuz?

Rambox, Windows'taki en iyi mesajlaşma uygulaması için seçimimizdir. WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Telegram, GroupMe, Hangouts, Discord ve daha pek çok şey dahil düzinelerce popüler mesajlaşma servisinden hesap eklemenizi sağlar.

Uygulama, kullandığınız her hizmet için tek bir pencerede her gruba ayak uydurabilmenizi sağlayan yeni bir sekme ekler. Bunları tarayıcınızda açmaktan daha kullanışlı hale getiren bazı ekstra özellikler içerir ve zamanı geldiğinde bir programı kolayca kapatabilirsiniz. Rambox’ın ücretsiz planında bazı sınırlamalar olsa da, Franz gibi rakiplerden daha fazla ücretsiz sunuyor.

İndir: Rambox (Ücretsiz, abonelik mevcut)

Ücretsiz Diğer Önemli PC Programları

Herkesin yüklemesi gereken diğer beş programa hızlıca bakalım. Bunlar yukarıdaki kategorilerin hiçbirine uymuyor, ancak yine de kullanışlı:

LastPass harika bir ücretsiz şifre yöneticisidir. Güçlü şifreler oluşturmak ve sizin için şifrelerinizi takip eder.

ClipClip, Windows panosunun kullanışlılığını artırır. Bu program sayesinde yakın zamanda kopyalanan girişleri elinizin altında tutabilir, kolay erişim için sık sık kestiğiniz yazıları sabitleyebilir ve pano geçmişinizde arama yapabilirsiniz.

Macrium Reflect, Windows için favori ücretsiz yedekleme yazılımımızdır. Yedekleme yapmak çok önemlidir, bu nedenle sistem arızası durumunda veri kaybetmezsiniz.

ExpressVPN bizim tavsiye ettiğimiz VPN hizmetidir. Web etkinliğinizi gözetimden korumak ve coğrafi engelli içeriğe erişmek için kullanın.

TreeSize Free, depolama alanı kullanımınızı hızlı bir şekilde analiz etmenize ve hangi klasörlerin ne kadar yer kapladığını görmenize olanak tanır.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!