PC Oyuncularının Spectre ve Meltdown İşlemci Güvenliği Sorunları Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey

Yorum · 117 Görüntüleme

Bildiğiniz üzere Intel işlemcilerinde bazı açıklar olduğu tespit edildi. Bununla ilgili bir kaç sistem güncellemesinden başka henüz bir gelişme yok. PC oyuncuları, CPU'larda güvenlik risklerinin keşfedildiğinin farkında olmalı ve sorunu düzeltmek için düzeltme yamasının genel performansı etkileyebileceğini bilmelidir. Konu ile ilgili bilmeniz gereken bir kaç şeyi sırakadık.


Intel Güvenlik Açığı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Intel Güvenlik Açığı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

PC oyuncuları, CPU'larda güvenlik risklerinin keşfedildiğinin farkında olmalı ve sorunu düzeltmek için düzeltme yamasının genel performansı etkileyebileceğini bilmelidir. Google Project Zero ekibindeki araştırmacılar, geniş bir yelpazede işlemcileri etkileyen konuyu aydınlatıyor. Çok teknik olabilir, ama bu CPU kusurlarıyla ve oyun oynamayı nasıl etkileyebileceğini bilmeniz gereken beş şeyi vurguladık.

1. Kişisel Bilgiler Savunmasız

1. Kişisel Bilgiler Savunmasız

Temel olarak işlemcilerin çoğunda yer alan ve Intel CPU'larda ön plana çıkan, güvenlik riski taşıyan bir özellik var. Sorunun özü; belleğin potansiyel kişisel veri maruziyetine ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı artan güvenlik açığına yol açan çipin çekirdeğinden sızması. Hassas bilgiler kötü amaçlı yazılımlara karşı zeyıftır, özellikle Meltdown ve Spectre denilen şey.

2. Yazılımla Çözülen bir Donanım Hatası

2. Yazılımla Çözülen bir Donanım Hatası

Güvenlik kusurunun CPU'nun kendisinde olduğu bulunmuştur. Çekirdek, CPU'lar ve işletim sistemi arasındaki fiziki olmayan bir varlığı etkiler, uygulamalar ve donanım arasındaki iletişimi kontrol eder. Soruna neden olan özellik bugün piyasada bulunan işlemcilerde olmakla birlikte, sorunu hafifletmek için yazılım güncelleştirmeleri yayımlanmıştır.

3. OS Güvenlik Güncelleştirmelerini En Hızlı Yükleme

3. OS Güvenlik Güncelleştirmelerini En Hızlı Yükleme

Yonga üreticileri tasarım hataları konusunda gerçekten bir şey yapamayacakları için, çözümler işletim sistemleri üreticilerinden geldi. Apple'ın MacOS ve Microsoft'un Windows güvenlik güncellemeleri artık mevcuttur. PC'leri savunmasız bırakan sızıntıları kapatmak için işletim sistemlerine ek hesaplama talimatları eklenmiştir. Bu güncellemeleri mümkün olan en kısa sürede kurmanız şiddetle tavsiye edilir.

4. Oyun Performansına Bir Etki

4. Oyun Performansına Bir Etki

Ek talimatların CPU ve işletim sistemi arasında yerleştirilmesi gereği, genel iş yükü artar ve işlemci performansını yavaşlatır./r/pcgaming' te bulunan bir Reddit kullanıcısı, bir kaç oyunun performansının ne kadar etkilendiğini görmek için Windows 10 güvenlik güncelleştirmesinden önce ve sonra kendi ölçüt testlerini yaptıklarını söyledi. Bahsi geçen kare hızı kaybı oyuna ve ölçütlere bağlı olarak % 1.5 kadar küçük ve % 13.1 kadar geniş bir yelpazede gerçekleşti. Bu sayılar, 4.4GHz'de Intel Core i5 4690K işlemci, 16GB RAM ve bir AMD RX 580 ekran kartı ile donatılmış bir sistemden geldi.

Yayıncı Techspot, Windows güncellemesinden önce ve sonra bir Intel Core i7-8700K ve GTX 1080 Ti kullanarak kendi kriterlerini yaptı. Buldukları şey, frameratta neredeyse hiç fark olmaksızın veya birkaç durumda hafif bir iyileşme ile performans farklılıklarının ihmal edilebilir olmasıydı.

Elbette, iki durumda büyük ölçüde farklı bir donanım kullanılıyordu, bu nedenle performans üzerindeki etkisi PC'nizin özelliklerine bağlı olabilir.

5. Etkilenen Geniş Bir Kullanıcı Yelpazesi Var

5. Etkilenen Geniş Bir Kullanıcı Yelpazesi Var

Güvenlik riskleri, masaüstü kullanıcılarını, sunucu tabanlı sistemleri ve hatta mobil kullanıcıları etkiliyor. Hemen hemen her Intel CPU'nun bu hatası var ve Apple, her MacOS ve iOS cihazının da yaptığı işi yapıyor ancak şu ana kadar herhangi bir şey olmadığını iddia ediyor. AMD ise, CPU'larının mimarisi gereği bu açıktan neredeyse hiç etkilenmediğini söylüyor.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!