PlayStation 5 İlk Detaylar: Özellikler, 8K, SSD, PSVR Desteği ve Daha Fazlası

Yorum · 35 Görüntüleme

PS5 kapıları aralıyor. Yeni nesil konsol ortaya çıktı. Mark Cerny, Sony'nin yeni nesil PlayStation'ı hakkında ilk somut bilgileri açıkladı.


PlayStation 5 Ayrıntıları

PlayStation 5 Ayrıntıları

Sony, yeni nesil PlayStation hakkında bazı bilgileri açıkladı. Wired ile yapılan röportajda, PlayStation 4 için öncü sistem mimarı olan ve şu anda devamı üzerinde çalışan Mark Cerny, yeni jenerasyon sistemine güç sağlayacak bileşenler hakkında ayrıntılı bilgi verdi ve yaptığı atılımların bir kısmını anlattı.

Görüşmede, Cerny konsola isim vermedi. Ancak geleneksel düşünce muhtemelen PlayStation 5 olacaktır. Yeni nesil PlayStation kısmen PS4 mimarisine dayanıyor, bu da geriye dönük uyumluluk olacağı anlamına geliyor. Cerny ayrıca tamamen dijital bir cihaz olmadığını ve fiziksel diskleri kabul edeceğini de açıkladı. Wired'ın makalesi, Cerny tarafından belirtildiği gibi PS4'ten PS5'e geçişi "anlayışlı" olarak nitelendirerek, hem PS4 hem de yeni nesil konsol için sayısız oyun piyasaya sürüleceğini ekliyor.

Konsolda bulunan, üçüncü nesil Ryzen'i temel alan bir CPU'ya sahip olan bir AMD yongası olacak. Yedi nanometre Zen 2 mikroçipinin sekiz çekirdeğine sahip olacak. Konsol 8K'yi desteklese de, bu çözünürlükte görüntüleme TV'lere bağlı olacaktır.

Bu arada grafikler, Radeon Navi serisinin özel bir versiyonuyla sürülecek. Bu grafik yongası, filmlerde ve video oyunlarında popüler olmaya başlayan ışın izlemeyi destekleyecek. Geleneksel olarak bir aydınlatma tekniği olarak düşünüldüğü halde Cerny, gerçekçi ortamlar yaratmanın ötesinde sonuçlar olduğunu söylüyor.

"Oyuncunun belirli ses kaynaklarını duyabildiğini görmek için testler yapmak istiyorsanız veya düşmanlar oyuncuların adımlarını duyabiliyorsa, ışın izleme bunun için faydalıdır. Hepsi ortamdan ışın çekmekle aynı şey." diye açıkladı.

Gelecek neslin PlayStation'ındaki ilk büyük adımlardan biri de ses. AMD çipi 3D sesi mümkün kılacak ve bu Cerny'ye göre, oyuncuları daha derine çekmenin anahtarı. Bu, doğal olarak PlayStation VR tartışmalarına neden oldu. Cerny, Sony'nin VR setinin yeni bir sürümünün piyasaya sürülüp sürülmeyeceğini onaylamamasına rağmen, mevcut olan desteklenecektir.

Bir sonraki PlayStation'ın yapacağı diğer kilit nokta, sabit diskinden geliyor. Cerny'e göre, geliştiriciler Sony'nin ne istediğini bildiğinden solid-state sürücüleri yeni donanımda kullandıklarını bildiriyorlar. Bu SSD'ler şu anda dizüstü bilgisayarlarda nispeten yaygındır. Sony'nin bir sonraki PlayStation'a getirdiği bu şey ile donanım için uzmanlaşmış olarak tanımlanablir.

Cerny, bir SSD'nin standart bir PS4 Pro'daki Insomniac'ın Spider-Man'inden yüklenme sekansını ve yeni nesil PlayStation'ın geliştirici setini karşılaştırarak oyun oynamaya getirdiği değişikliği gösterdi. Birincisinde 15 saniye civarındaydı, ikincisinde ise 0.8 saniye idi. Cerny, bunun Spider-Man dünyasının nasıl yaratılabileceği üzerine etkileri olduğunu da ekliyor. Bu da Spidey'in dünya içinde ne kadar hızlı hareket edebileceğini etkiler. Yeni donanımda, kamera görüntü oluşturma gereksinimlerini karşılayabildiğinden, şehir içinde daha hızlı hareket eder.

SSD'yi konuşurken Cerny, "Ham okuma hızı önemlidir, ancak, I/O [giriş-çıkış] mekanizmalarının ve bunların üzerine koyduğumuz yazılım yığınının ayrıntıları da önemli. Bir PlayStation 4 Pro'yu aldım ve daha sonra PlayStation 4 Pro kadar maliyetli bir SSD yerleştirdim. Üçte bir daha hızlı olabilir."

Cerny, herhangi bir hizmet hakkında hiçbir detay vermedi veya PlayStation'ın gelecek nesil oyun vizyonuyla ilgili daha geniş bir genel bakış sunmadı, bunun yerine donanımının özüne odaklandı. Konsolun tam olarak ne zaman çıkacağı henüz belli değil. Geleneksel olarak Sony, yeni PlayStation'ı E3'te piyasaya sürüyordü. Ancak şirket bu yılki basın toplantısını yapmayacak.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!