Siacoin Nedir? Siacoin Nasıl Alınır?

Yorum · 1 Görüntüleme

Altcoin olan Siacoin hakkında biraz bilgi edinelim. Gittikçe yaygınlaşan kripto para birimi dünyasını artık bir çok kişi kabullenmiş durumda. Peki Siacoin nereden alınır? Nasıl alınır, nedir?


Siacoin (SC) Nedir?

Siacoin (SC) Nedir?

Öncelikle Sia teknolojisinden bahsedelim. Sia; tüm dünyaya dağıtılan bilgisayarlara güvenle bilgi depolamak için Siacoin simgesini, akıllı sözleşmeleri ve blokaj zinciri teknolojisini kullanan merkezi olmayan bir kooperatif dosya depolama ağı platformudur. Go dili ile yazılmış ve aktif olarak Nebulous Inc tarafından geliştirilmiştir. 

Sia, Eylül 2013'te David Vorick ve Luke Champine'nin Troy, New York'taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü lisans bilgisayar bilim öğrencileri oldukları sırada bir proje olarak başladı. Orijinal Sia projesi HackMIT 2013'te tasarlandı.

O dönemde en çok kripto para birimi projeleri, bir değiş tokuş aracı olarak dijital varlıklara odaklanmış olsa da, Vorick ve Champine, simgelerini dosya depolama alanı için sahiplerinin ödeme olarak kullanacağı gerçek değer yaratacak daha iyi bir sistem hakkında teorik bir öneride bulundular.

Sia, insanları Siacoin veya SC'yi kazanmak için kullanılmayan sabit disk alanlarını kiralamaya teşvik eden merkezi olmayan bir dosya depolama sistemidir. Bitcoin'e benzer bir tasarıma sahip olan bir blok zinciri teknolojisi kullanır. Bunu dosya saklama için verimli bir şekilde kullanılmasına izin veren birkaç benzersiz tweaks tekniği kullanarak bunu yapar. 

Biraz da simgesi olan Siacoin'den bahsedelim. Siacoin (SC), Sia platformunda depolama satın almak ve satmak için kullanılan kripto para birimidir. Siacoin, hash işlevi olarak BLAKE2b'yi içeren bir İş Kanıtı (PoW) uzlaşma protokolünü kullanır.

Siacoin, Sybil saldırılarını önlemek ve şebeke güvenliğini sağlamak için iş kanıtı madenciliğiyle hedef bloke süresini 10 dakika ile oluşturur. Sia enflasyonun yönetilmesi ve dolaşımdaki Siacoinlerin sayısının kontrolü için proof-of-burn algoritmasını kullanmayı planlar. Blok büyüklüğünün oluşumu 300,000'den 270,000 bloğa düştüğünde, yıllık enflasyonun önümüzdeki dönemde 2020 yılının ortalarında % 4'ün altına ve 2025'in ortalarında % 3'ün altına düşeceği tahmin edilmektedir. 2025'in ortalarında, coinlerin arzı miktarının yaklaşık 52 milyar olacağı öngörülüyor. Nebulous Inc, tüm Siacoin'lerin % 1'den azına sahiptir.

Ocak ve Haziran 2017 arasında Siacoin'in piyasa değeri neredeyse 100 kat artarak 5,3 milyon dolardan 527,8 milyon dolara yükseldi. Haziran 2017'de Siacoin, piyasa değeri bazında en büyük 16. kripto para birimi piyasası oldu. Temmuz 2017'de Forbes, "maliyetinin onda biri, daha hızlı ve daha güvenilir (Amazon S3'den daha fazla) merkezi olmayan dosya depolama" olduğunu açıklayan Siacoin'i en iyi 25 kripto varlığından biri olarak seçti. 25 Aralık 2017'de Siacoin'in piyasa değeri, tüm zamanların en yükseği olan 1.1 milyar dolara ulaştı.

Siacoin Nasıl Alınır?

Siacoin alım satım işlemleri için yurt dışı borsaları kullanmanız gerekmektedir. Ülkemizde altcoin işlemleri yapan borsalar ne yazık ki mevcut değildir. Siacoin de bu altcoinlerden biridir. Bu işlemlerin nasıl olacağı ile ilgili olarak "Altcoinler Nasıl Alınır?" makalemize bakınız. Diğer altcoin işlemelerini de yapmak isterseniz binance.com sitesine üye olabilirsiniz. 

Türkiye'deki coin siteleri için Coin Borsaları yazımıza bakabilirsiniz. 

Ayrıca; güncel Bitcoin Fiyatları için bu websitesinden yararlanabilirsiniz.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!