Snapdragon 835, Intel ve AMD’ye Rakip Geliyor!

Yorum · 2 Görüntüleme

Bilgisayar üreticileri, Snapdragon tarafından desteklenen Windows 10 aygıtlarını piyasaya sürmek için hazırlanıyor.


Çoğunlukla, masaüstü bilgisayar Intel ve AMD'nin özel alanıydı. Windows NT'nin eski RISC sürümleri gerçekten herhangi bir yere gitmedi ve Windows RT de tıkalı kaldı. Bu durum da Microsoft'un ARM’sini yeniden yapma girişimi sayılabilir ve Qualcomm, ARM tabanlı Snapdragon 835 işlemcisini Windows 10 aygıtlarına yüklenmek için üreticilerin envanterine yolladı bile...

Qualcomm mobil cihazlardaki en iyi parçalarını Windows 10 ekosisteminin özellikleriyle buluşturmayı hedefliyor. Qualcomm Technologies, Inc. Başkan Yardımcısı ve QCT başkanı Cristiano Amon, "Bugünün tüketicileri hayatlarının neredeyse her alanında hareketliliği yaşıyor ve eski bilgisayar modellerinin sunduğu olanaklardan çok daha fazlasını günümüz bilgisayarlarından beklemekteler" dedi. Amon, ‘’Snapdragon Mobil PC Platformu, Windows 10 donanım üreticilerinin yeni nesil modern aygıt form faktörlerini geliştirmelerini ve Gigabit Sınıfı LTE bağlantısına kadar benzersiz her şeyi, her yerde oluşturulma deneyimi elde etmelerini sağlayacak " diye devam etti.

Üreticiler arasında bazı büyük firmalarda yer alıyor: Asus, HP ve Lenovo  Qualcomm'un donanımıyla şık ve fansız Windows 10 cihazlarını piyasaya süreceğinin sözünü verdi.

Bu, PC oyunlarını sıkıntısız oynatacak anlamına gelmiyor, ancak bu cihazların grafik tarafında neler yapabileceğini görmek ilginç olacak. Bugünün amiral gemisi akıllı telefonlarının yüksek çözünürlüklerini düşündüğünüzde, grafik deneyimini güçlendiren GPU çekirdeği aslında oldukça güçlü.

Bu durumda, Snadragon 835 bir Kyro 280 CPU'yu bir Adreno 540 GPU ile eşleştiriyor. İkincisi, Qualcomm'dan önceki modellerden daha yüksek bir saat hızı olan en yeni GPU'dur (710MHz ila 624MHz). Qualcomm'a göre, Adreno 530 ile kıyaslandığında yüzde 25 daha hızlı grafik sunumu sağlıyor ve "gerçek yaşam kalitesi görselleri" destekliyor. Aynı zamanda gerçek zamanlı olarak 4K ile 360 derece videoyu bir araya getirebiliyor.

Bu cihazlar üretkenlik işleri ve genel amaçlı bilgiişlem üzerinde yoğunlaşırken, donanım üreticilerinin de günlük oyun geliştirmeye başlamış olmalarına şaşırmamalıyız. Ancak Adreno 540'ın bir GeForce veya Radeon GPU ile karşılaştırıldığındaki sonuçları merak ediyorsanız, güncel performans tahminleri onu 567 GFLOPS civarına düşürmekte. Bu, Intel'in HD Graphics 630'undan daha hızlı (teorik olarak), ancak bir GTX 1050 veya RX 460'ın yaklaşık üçte bir hızı. Hearthstone gibi oyunlar için ideal. Mevcut Win32 uygulamaları ve oyunları için ne gibi performans ve desteğin olacağı da belli değil, ancak yakında bunu da öğreneceğiz.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!