Türkiye'de VPN Yasaklandı Bu Yasağı Nasıl Engelleyebilirsiniz

Yorum · 420 Görüntüleme

Geçtiğimizyıl itibariyle Türkiye tarafından VPN servisleri yasaklanmış durumda.


Geçtiğimiz yıl itibariyle Türkiye tarafından VPN servisleri yasaklanmış durumda. Türkiye ve Atatürk karşıtı yayınlarından dolayı zaten uzun zamandır Wikipedia gibi siteler erişim dışındaydı. Zaman zaman da Youtube, Twitter gibi sosyal medya mecralarının belirli zaman aralıkları ile yasaklandığı oluyor ancak internet kullanıcıları VPN servislerini kullanarak bu sitelere rahatlıkla erişim sağlayabiliyorlardı. Dolayısıyla yasaklar pek uygulanamıyordu, şimdi ise bu VPN servislerini devre dışı bırakacak bir karara imza atıldı.

Bu kararın alınmasındaki bir diğer önemli etken ise 2016 yılında Türkiye’de yaşanan darbe girişimi olmuştur. Olağanüstü hal kapsamında VPN servislerinin yasaklanması dâhil pek çok karara imza atılmıştır.

Gerek internetin yavaşlatılması gerekse de birçok siteye erişim yasağının getirilmesi VPN ile çözülebiliyordu. Şimdi ise kullanıcılar VPN hizmetini yasağa rağmen nasıl kullanabiliriz konusunun derdine düştü. Yasaklanmasına rağmen VPN servislerini kullanmaya devam edebilmek hala mümkün.

 

Yasağın Dezavantajları

VPN kullanımının yasaklanması önemli problemleri de beraberinde getirmektedir.Çünkü bu tür servisler yalnızca bireysel olarak değil banka ve özel şirketler gibi kurumların şifrelenmiş bir şekilde internete bağlanmalarına da olanaktanıyor.

Bunun yanında çeşitli kamu kuruluşları ve gazeteciler de işlerini yaparken gizlilik sağlamak adına bu servisleri tercih edebilmekte.

 

Türkiye’de VPN Kullanmak Suç mu?

VPN servislerinin kullanımının yasak olmasına rağmen VPN kullandığı için bugüne kadar herhangi bir kişiye dava veya bir suçlama yapılmamıştır. Kanunlarda bununla alakalı bir suç unsuru da bulunmamaktadır. Çin ve Rusya gibi ülkelerde suç kapsamına alınmasına rağmen henüz ülkemizde böyle bir durum söz konusu değildir.

Bu servisleri amacının dışında suç unsuru barındırabilecek şekilde kullanmak elbette fiili bir suç kapsamına girmektedir. Virüs yaymak, insan kaçakçılığı, yasa dışı madde, silah kaçakçılığı veya terör eylemleri gibi faaliyetlerde doğrudan size karşı bir soruşturma açılacaktır. Bunun dışında bireysel normal kullanımlar için ise bir suç unsuru teşkil etmemektedir.

NordVPN hizmetleri Türkiye’de hala aktif durumda ancak Obfuscated Servers işlevini açmanızı öneriyorlar. Bunun sebebi ise bir VPN kullanıcısı olarak sizi tanımayı zorlaştırması.

 

Hizmetin Faydaları

·       Sosyal medyadaki arkadaşlarınız ve akrabalarınızla sürekli olarak bağlantıda kalabilmenize olanak tanır

·       Daha sonra alınabilecek olası bir çevrimiçi yasaktan etkilenmeden özgürce istediğiniz siteye girebilirsiniz

·       İnternet yavaşlaması da dâhil olmak üzere birçok sınırlamaya takılmadan haber alma ve gündemi takip etme özgürlüğünüze devam edebilirsiniz

VPN servislerini kullanmanın yararları saymakla bitmez, zararları konusunda ise en önemli uyarıyı şöyle yapabiliriz. Kişisel verilerinizi tehlikeye düşürebilecek şekilde kalitesiz VPN servisleri tahmin edemeyeceğiniz zararlar doğurabilir. Bu noktada bildiğiniz ve güvenilir VPN servislerini tercih etmekte fayda vardır. Buradaki başlıca VPN’lerden birini kullanabilirsiniz. Kaliteli servisler sizin kişise lverilerinizi koruyacağı gibi, kesintisiz bir şekilde özgürce internetin olanaklarından faydalanmanızı sağlar. Siz de kopuk, kalitesiz ve bilgilerinizi güvenli olmayan bir platforma emanet edeceğinize her daim destek alabileceğiniz kaliteli VPN servislerini tercih etmelisiniz.

Özellikle NordVPN, internet kullanıcılarının başka bir ülkedeki sunucuya güvenli bir şekilde bağlanabilmesine olanak tanır. Bunu ise trafik şifrelemesi ile akabinde hedeflediğiniz web sayfasına gitmenizi sağlayarak yapar. Böylelikle siteye giden bağlantı gerçek konumunuz olan Türkiye’den değil, sunucunun konumundan olan herhangi bir ülkeden geliyor gibi olur. Ek olarak şifreleme arayanlar ise Double VPN seçeneklerini inceleyebilirler.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!