World of Warcraft'ın Yayınlanmasından Bu Yana Yaşayan ve Ölen 25 MMO

Yorum · 2 Görüntüleme

World of Warcraft 2004 yılında piyasaya sürüldü. Bu da onu tüm vaktini World of Warcraft oynayarak geçiren 15 yaşında asi genç bir çocuğun yaşında yapıyor. Döngü, World of Warcraft: Classic'in kapalı beta sürümünde çıkmasıyla yeniden başlıyor.


World of Warcraft 2004 yılında piyasaya sürüldü. Bu da onu tüm vaktini World of Warcraft oynayarak geçiren 15 yaşında asi genç bir çocuğun yaşında yapıyor. Döngü, World of Warcraft: Classic'in kapalı beta sürümünde çıkmasıyla yeniden başlıyor. Azeroth'u ilk kez yer seviyesinde ziyaret etmek, yine eski ve yeni oyuncular için zorlayıcı olmuş. 

Battle royale, mobalar ve ondan önceki hayatta kalma oyunları gibi MMO'lar da  bir zamanlar en popüler şeydi. Bir sonraki WoW olmak her stüdyonun gündemindeymiş gibiydi. Bazı MMO'lar yapıldı ancak hiçbir şey WoW'u tahtından etmedi. Hepsi unutulup gitti. WoW'un yaşamı boyunca gelen ve giden bazı önemli MMO'lara bir göz atın, çok sayıda  freemium MMO’yu listeyi kısaltmak için atladık.

City of Heroes

Çıkış tarihi: 28 Nisan 2004
Kapanma tarihi: Kasım 2012

City of Heroes, oyuncuların bir süper kahramanın rolünü üstlendiği ve kendi güçlerini seçtiği, Paragon City’de çeteler ve suç örgütleriyle mücadele ettikleri oldukça popüler bir MMORPG’du. Tüm sunucular 30 Kasım 2012'de kapatıldı. Gizli bir fan sunucusu, altı yıldan uzun süredir işlerin devam etmesini sağladı.

Minions of Mirth 

Çıkış tarihi: Aralık 2005
Kapanma tarihi: Eylül 2017

Prairie Games'den bir kült fantezi MMORPG, “sabit disk arızası” nedeniyle çok oyunculu özellikler kalıcı olarak çevrimdışı duruma getirildi. Bir indie MMO yapmak kolay değil.

Club Penguin

Çıkış tarihi: Ekim 2005
Kapanma tarihi: Mart 2017

New Horizon Interactive'in çizgi film MMO'su ne yazık ki çocuklar için popülaritesini, minigames ya da iglo özelleştirme seçenekleri yüzünden kaybetti. Hizmetler Mart 2017'de kapandı ve ardından devamı olan Club Penguin Island ile yola devam edilmesine rağmen dramatik bir şekilde son buldu. Orijinal oyun özel sunucularda yaşıyor.

The Matrix Online

Çıkış tarihi: 2005
Kapanma tarihi: Ağustos 2009

Monolith Productions, monolith bir filmi bir MMO'ya çevirme konusunda hiç de kolay olmayan bir iş yaptı. İşe yaradı ancak oyuncuların ilgisini canlı tutacak kadar iyi değildi. Kaçınılmaz son gerçekleşti ve tüm hizmetler 1 Ağustos 2009'da kapatıldı.

Dark and Light

Çıkış tarihi: Haziran 2006
Kapanma tarihi: 2008

Bir başka fantezi MMO, Dark and Light. Hatalar ve zayıf görseller, karanlığı ve ışığı bastırdı. Hizmetler 2008'de aniden durdu. Aynı adı kullanarak 2017'de erken erişim hayatta kalma oyunu yapan Snail Games tarafından Dark and Light’ın hakları alındı.

Phantasy Star Universe

Çıkış tarihi: Ağustos 2006
Kapanma tarihi: Eylül 2012 (Japonya)

2001’de konsolunda MMO olarak çığır açan Phantasy Star Online’ın devamı oldu. Kıyasla, PSU geldiği andan kalma bir zindan tarayıcısıydı. 2010 yılında Batılı sunucular kapatıldı, Japon sunucular ise PSO2 çok daha popüler bir devamı olana kadar iki yıl daha dayandı.

Dynasty Warriors Online 

Çıkış tarihi: 2006, Japonya, 2010 in NA
Kapanma tarihi: Ocak 2014 (yalnızca İngilizce sunucularda)

Koei's Romance of the Three Kingdoms hack-and-slash çevrimiçi oldu. Fakat başka bir klasik olan Dynasty Warriors'a benziyor. İngiliz sunucuları 2014 yılında kapatılmadan önce dört yıl batıda kalmayı başardı.

Fantasy Earth Zero

Çıkış tarihi: 2006, Japonya, 2010 NA’da
Kapanma tarihi: 2011 NA’da

Japonya'da şaşırtıcı derecede iyi bir performans sergileyen ancak çoğunlukla batıda bırakılan karmaşık, iptal edilmiş, sonra satılan ve yeniden yayımlanan bir geçmişe sahip bir MMO. NA sunucuları, piyasaya sürüldükten bir yıl sonra kapanmaya devam etse de, Japonya'da hala oynanıyor. PvP savaşlarında anime kızlarının büyük kalabalıklar olduğunu düşünün, dediğimi anladınız.

Myst Online

Çıkış tarihi: Şubat 2007
Kapanma tarihi: 2008

Temel olarak serinin çözülmüş bulmacalarını çözen insanlar için bir sohbet odası olan Myst Online kendisi için bir şey yapamadı. Resmi hizmetler 2008'de sona erdi. Ancak 2010 itibariyle, Cyan Worlds sunucu kaynak kodunu yayınladı. Şimdilerde büyük ölçüde fan machinima için ayar olarak kullanılmış.

Pirates of the Caribbean Online 

Çıkış tarihi: Ekim 2007
Kapanma tarihi: 2013

Filmlerin popülaritesini denemek için Disney Online, Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı’nın yayınlanmasıyla aynı zamana denk gelmesini istedi. Oyun yapmak o kadar kolay değil, bu yüzden 2007'ye kadar ertelendi. Sunucular Eylül 2013'te denize battı.

Shin Megami Tensei: Imagine

Çıkış tarihi: Nisan 2007 Japonya’da, Aralık 2008’de NA’de, Ocak 2009’da AB’de
Kapanma tarihi: 2014 yılında NA’de, 2016 yılında Japonya'da

Tuhaf bir şekilde, mermi cehennemi SHMUP'ları ile tanınan Japon stüdyosu CAVE tarafından geliştirilen bu Shin Megami Tensei, yayınlanmasından sonraki yıllar boyunca popüler bir kıyamet sonrası Tokyo RPG oldu. Batılı sunucular 2014 yılında kapanırken, Japon sunucular Mayıs 2016'da kapandı.

Starquest Online

Çıkış tarihi: 2007
Kapanma tarihi: 2014

Oyuncuların yıldız gemilerini birlikte uçurmasına olanak tanıyan sıra dışı ve çirkin bir bilim kurgu MMO'su.

Tabula Rasa

Çıkış tarihi: Kasım 2007
Kapanma tarihi: Şubat 2009

Richard Garriot'un MMO'su pek çok oyuncunun ilgisini kaybetti. Sunucular, Şubat 2009'da Garriott'ın NCsoft'tan ayrılmasından (ya da iddia edildiği üzere) kısa bir süre sonra kapatıldı.

Vanguard: Saga of Heroes

Çıkış tarihi: Ocak 2007
Kapanma tarihi: Temmuz 2014

Sony Online Entertainment, MMO'lar yapmak üzereydi ve Vanguard, bu kez eski Everquest geliştiricileri tarafından yönetilen bir ekibin büyük hayaline vurulan başka bir hançer oldu. Sadece çok eğlenceli değildi. Sunucular Temmuz 2014'te kapatıldı.

Warhammer Online: Age of Reckoning

Çıkış tarihi: Eylül 2008
Kapanma tarihi: 2013

Warhammer'in büyük MMO uyarlaması iyi bir çıkış yakaladı ve Realm vs. Realm battlelarıyla bazı harika büyük ölçekli PvP sundu. Ancak ilk heyecan  kaybolduktan ve kusurlar daha belirgin hale geldikten sonra oyuncuları tutmakta zorluk çekti. Düşük abone sayıları, Mythic Entertainment'ın 2013 yılında hizmetlerini durdurmasına neden oldu. Ancak fan sunucuları hala devam ediyor.

Free Realms

Çıkış tarihi: Nisan 2009
Kapanma tarihi: Mart 2014

Bu, Sony'nin bir MMO multiverse'deki çocuk dostu girişimiydi. WoW gibi çizgi film şiddeti ve daha fazla mini oyun çıkardı. SOE, kaynak yetersizliği nedeniyle 2014 Mart ayında sunucuları kapattı.

Battlestar Galactica Online

Çıkış tarihi: Şubat 2009
Kapanma tarihi: Şubat 2019

Unuttuğumuz bir oyun var ancak yakın bir zamanda kapandı. Bigpoint Games tarafından geliştirilen bilim kurgu serisine dayanan MMO, 2019 yılının Şubat ayında kalıcı olarak kapatıldı.

Hello Kitty Online

Çıkış tarihi: 2010
Kapanma tarihi: Ağustos 2017

Hello Kitty hayranları için bir karikatür cenneti olan Hello Kitty Online sessizce kayıplara karıştı. Ne zaman kapatıldığı tam olarak belli olmamakla beraber bir hayran blogu en son giriş yapabilecekleri zamanın 2017'nin Ağustos ayını geçtiğini iddia ediyor.

Mythos

Çıkış tarihi: Şubat 2012
Kapanma tarihi: Ocak 2014

Runch Games'in kurucusu Travis Baldree ve  Torchlight'ın arkasındaki stüdyo, bir MMO yapmaya çalıştı. Baldree ve Flagship Studios'taki ekibi, mali sıkıntılarla karşılaşmadan önce 2008 yılına kadar Mythic'te çalıştı. Bu yüzden proje ve mevcut işler satıldı. Koreli MMO yayıncısı HanbitSoft'un elinde bulunan Mythic, Nisan 2011'de yeniden yapılandırıldı ve yeniden yayınlandı. Sunucular Ocak 2014'te küresel olarak kapatıldı.

Darkfall Unholy Wars

Çıkış tarihi: Kasım 2012
Kapanma tarihi: Mayıs 2016

Darkfall Unholy Wars, Steam Greenlight'tan geçerek bir MMO için hiç alışılmadık bir yol kat etti. Uglier Skyrim PvP'ye az çok benziyordu.

Marvel Heroes 

Çıkış tarihi: Haziran 2013
Kapanma tarihi: Kasım 2017

Disney, Kasım 2017'de geliştirici Gazillion Entertainment ile ilişkilerini sonlandırdı ve Marvel Heroes, o aydan sonra kapandı.

Firefall

Çıkış tarihi: Temmuz 2014
Kapanma tarihi: Temmuz 2017

RPG sistemlerini shooter’a getiren iddialı bir MMO’ya, en başından beri kesin bir şey gözüyle bakılıyordu ancak finansal sıkıntılar, geliştirici Red 5 Studios'u 40 çalışanı işten çıkarmaya ve sonunda Firefall'daki gelişimi durdurmaya itti. Sunucular, Temmuz 2017'de kapatıldı.

Wildstar

Çıkış tarihi: Haziran 2014
Kapanma tarihi: Kasım 2018

Akılda kalıcı bir fantezi ve bilim kurgu karışımına ve oldukça olumlu tepkilere rağmen, Wildstar maliyetleri çıkarmak için yeterli sayıda oyuncunun ilgisini çekemiyordu. Geliştirici Carbine Studios Eylül 2018'de ve Wildstar’da Kasım 2018'den kısa bir süre sonra kapandı.

EverQuest Next

Çıkış tarihi: Bilinmiyor
Kapanma tarihi: Mart 2016

Everquest Next, Mart 2016'da iptal edildi. Ancak DayBreak Game Company MMO formunda Landmark olarak yaşayacağını söyledi. 

Landmark

Çıkış tarihi: Haziran 2016
Kapanma tarihi: Şubat 2017

Everquest Next'e iddialı bir ilk adım olan Landmark, oyuncuların bir miktar daha az bloklu Minecraft gibi inşa edebileceği bir sanal alandı. Yayınlandıktan  sadece yedi ay sonra Şubat 2017'de kapandı.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!