Wps nedir nasıl kullanılır?

Modeminizde bulunan, WPS tuşunu veya modem ara yüzündeki WPS ayarlarını merak etmişsinizdir. Biz gamer.com.tr ekibi olarak sizleri WPS konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirmek isteriz.


Bir yönlendirici veya kablosuz cihazlar arasındaki bağlantıyı  daha hızlı ve kolay hale getiren bir güvenlik aracıdır. Ancak WPS sadece  WPA ve WPA2 türünde şifrelenmiş kablosuz ağlarda çalışmaktadır.

Normal olarak şifreli kablosuz ağlarda SSID (kablosuz ağ wifi adı) ve WPA (kablosuz ağ şifresi) bulunmaktadır. Bunları bilmeden kablosuz ağa bağlanamazsınız. Elinizde android yazılımlı bir akıllı telefonun olduğunu varsayalım. Öncelikle bağlanmak istediğiniz ağ bağlantısını seçecek sonrada şifreyi gireceksiniz. 

Kendinize bu şifreyi girebilirsiniz. Ancak size misafir olarak gelen birisine bu şifreyi pek vermek istemeye bilirsiniz. İşte WPS burada devreye giriyor. WPS kısacası; wifi şifresi girmeden internet paylaşımı açan bir araçtır. Tek yapmanız gereken cihaz üzerinden bağlantı sağlarken, aynı zamanda modemde bulunan WPS tuşuna basmak. Böylece modeminiz istediğiniz kişiye belirli bir zaman internet paylaşımı sağlayacaktır. 

WPS Bağlantısı yapmak için: 

  • Öncelikle modeminizde bulunan WPS tuşuna basın. Ondan sonra cihazınıza gidin ve bağlanmak istediğiniz şebekeyi seçin. Cihaz ağ şifresi istemeden direk modeme bağlanacaktır. 
  • WPS Bağlantınızın hızlı olması için modeme yakın olmanız gereklidir. Ayrıca modem cihazınıza otomatik olarak şifre gönderecektir. Bu şifre cihazın hafızasında kayıtlı kalır. İlerleyen zamanlarda size tekrar gelen aynı misafirler WPS tuşuna basmadan modeme bağlanabilirler. Ancak bu şifre geçerliliğini modem üzerinden ayarlamanız gereklidir. 
  • Bir başka WPS bağlantısı sağlamanın yolu ise, 8 basamaklı pin sistemidir. WPS bölümünden bu 8 basamaklı pin kodunu değiştirebilirsiniz. WPS tuşu bulunmayan ancak WPS özelliği bulunan modemlerde bu pin olayı geçerlidir. Bu pin sabittir. Cihazınıza girdiğiniz taktirde, WPS bağlantısı sağlamış olursunuz. 

Modem üzerinden WPS tuşunu bulma

Modem üzerinden WPS tuşunu bulma

Her modemin WPS tuşu farklı yerde olabilir. Ancak genellikle WPS tuşları modemin arka kısmında bulunmaktadır. Bu tuşlara bastığınızda modeminiz, o anki cihaza WPS paylaşımı açacaktır. Eğer modeminizde WPS tuşunu bulamıyor iseniz, modeminizin el kitabına bakarak, WPS in yerini öğrenebilirsiniz. 

WPS bağlantısı sadece modemler için geçerli değildir. Yeni nesil Wi-Fi bağlantısı bulunan akıllı cihazlarda da WPS özelliği bulunmaktadır. Örneğin bir Wi-Fi bağlantılı bir yazıcının WPS özelliğini kullanarak, yazıcıya bağlanabilirsiniz.


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!