Xbox One İçin VPN Kurulumu Ve Kullanımı

0 Yorum · 2354 Görüntüleme

VPN kullanımı artık sadece teknisyenler ve üst düzey beyaz yaka çalışanlar tarafından ihtiyaç duyulan bir şey değil: Günümüzdeki dijital dünya, herkesin (ve her cihazın) bir VPN kullanmasını neredeyse zorunlu kılıyor. Bu sayede daha güvenli bir internet elde edebilir,


Tüm bu avantajlar, elbette Xbox One cihazları için de geçerli. Hatta onlar için özel avantajlar da var: VPN kullanarak örneğin ping değerlerini düşürebilir ve rekabetçi oyunlarda çok daha hızlı tepki verebilirsiniz. Ancak Xbox One dâhili VPN desteğine sahip değil, yani bu işi cihaz ayarlarından birkaç basit adımda tamamlayamıyorsunuz. Endişe etmeyin: Dâhili destek olmasa da, Xbox One cihazlarında halen VPN kullanabilirsiniz ve bunu nasıl yapabileceğinizi aşağıda izah edeceğiz.

Neden Xbox One İçin Bir VPN Kullanmalısınız?

Daha güvenli bir internet bağlantısı dışında, VPN kullanarak bir Xbox One cihazında aşağıdaki avantajları elde edebilirsiniz:

Coğrafi kısıtlamalardan kurtulun. Xbox One sadece bir oyun konsolu değil, bir multimedya merkezi. Netflix dâhil pek çok stream platformunu destekliyor ve onunda web sitelerinde de gezinebiliyorsunuz. Bu durum, aynı zamanda hem servis sağlayıcınız ve hem de stream platformları tarafından uygulanan kısıtlamalara tabi olduğunuz anlamına da geliyor. VPN kullanarak bu coğrafi kısıtlamaları aşabilir, dilediğiniz her şovu izleme ve her web sitesinde gezinme şansı elde edebilirsiniz.

Daha düşük ping süreleri elde edin. VPN kullanmanın hızın düşmesine neden olduğu ücretsiz VPN servisleri nedeniyle yaygınlaşmış bir hurafedir. Doğru seçim yapıldıktan sonra, VPN kullanmak internet hızınızda neredeyse hiçbir değişime neden olmaz. Hatta bazı koşullarda artmasını dahi sağlayabilir: Oyun sunucularına ulaşmak için farklı bir ağ rotası izleneceğinden, ping değerleriniz kayda değer oranda düşebilir. Diğer bir deyişle, çok daha hızlı tepki vermeye başlarsınız ve rekabetçi oyunlarda bu avantaj maçı kazanmanızı sağlayabilir. VPN kullanmak ayrıca servis sağlayıcınızın bant kısıtlamalarından kurtulmanızı mümkün kılacağından, özellikle stream servislerinde hızınızın arttığına şahit olabilirsiniz.

Xbox One Üzerinde VPN Nasıl Kurulur?

Xbox One üzerinde VPN kurulumunu tamamlamak için kullanabileceğiniz iki farklı yöntem var. Bunların ikisi de oldukça basit ve sadece ağ ayarlarınızda değişiklik yapmanızı gerektiriyor. Diğer bir deyişle, VPN kurulumunu Xbox One cihazınızın kullandığı internet bağlantısı için tamamlıyorsunuz: Bu sayede, ağa bağlı tüm cihazlar (Xbox One dâhil) VPN avantajlarından yararlanmaya başlıyor. Bu yöntemlerin hepsini adım adım aşağıda izah ediyoruz.

Router İle VPN Bağlantısı Kurmak

Bu yöntemde VPN’i doğrudan router üzerine kuruyoruz. Böylelikle, o router’a bağlanan her cihaz (Xbox One dâhil) VPN bağlantısından yararlanabiliyor. Router ayarlarını değiştirmeniz gerektiği için, temel düzeyde teknik bilgi gerektiriyor.

Adım 1: Router Yönetim Panelini Açın ve VPN Sekmesini Bulun

Tarayıcınızı açarak IP adresinizi adres satırına yazın ve Enter tuşuna basın. Karşınıza kullanıcı adı ve şifresi girmenizi isteyen bir ekran çıkacak. Router’ların hemen hemen tamamının yönetim paneline bu şekilde ulaşılır ancak siz yine de kendi cihazınızın kullanım kılavuzuna bakmayı unutmayın. Girmeniz gereken kullanıcı adı ve şifresini de yine bu kılavuzda (veya basit bir internet aramasıyla) bulabilirsiniz. Giriş yaptıktan ve yönetim panelini açtıktan sonra, WAN (wide area network) sekmesini arayın.

VPN ayarları genellikle bu sekme altında bulunur. Ancak kullandığınız cihazın modeline göre kendi özel sekmesi de bulunabilir (veya tamamen farklı bir sekme altında yer alabilir). Kullanım kılavuzuna bakarak VPN ayarlarını hangi sekmeden yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Her halükarda, bir kez ilgili semeyi bulduktan sonra VPN servis sağlayıcınızın size verdiği bilgileri (kullanıcı adı/şifresi, Subnet Mask, IP, vs.) kullanarak VPN özelliğini aktif hale getirin. Artık router’ınız internete bağlanmak için VPN kullanacak ve kendisine bağlı tüm cihazlar da aynı nedenle bir VPN bağlantısından faydalanacak.

Adım 2: Xbox One Cihazını Router’a Bağlayın

Xbox One cihazınızı açın ve Ayarlar – Ağ – Ağ Ayarları menüsünden Kablosuz Ağ Kur seçeneğini seçin. (İsterseniz, daha stabil bir bağlantı için elbette kablolu bağlantıyı da tercih edebilirsiniz.) Router’ınız ile kablosuz bir bağlantı kurun ve internete bağlanın.

Bilgisayar (Windows) Üzerinden VPN Paylaştırmak

Bu seçenekte router ayarlarında bir değişiklik yapmıyor ve bilgisayarınızdaki internet bağlantısını Xbox One cihazınızla paylaşarak VPN avantajlarından faydalanmasını sağlıyorsunuz.

Adım 1: Bilgisayarınızda Bir VPN Bağlantısı Kurun

Kullandığınız VPN servisinin sağladığı programı kullanarak bir VPN bağlantısı kurun. Her servis sağlayıcı farklı bir programa sahiptir ancak genel olarak programı başlatmanız, kullanıcı adı/şifrenizi girmeniz, bir sunucu seçmeniz ve “bağlan” düğmesine basmanız yeterlidir.

Adım 2: Xbox One Cihazınızı Bilgisayarınızın Ethernet Girişine Bağlayın

Diğer bir deyişle, Xbox One cihazınızdan çıkan ağ kablosunu, bilgisayarınızdaki ağ adaptörü (ethernet) girişine takın. Boşta bir giriş yoksa USB üzerinden ethernet yuvası kullanmanızı sağlayan bir cihaz kullanabilirsiniz.

Adım 3: İnternet Bağlantınızı Paylaştırın

Admin yetkilerine sahip bir kullanıcı hesabına sahip olduğunuzdan emin olun. Windows + X tuşlarına aynı anda basarak açılan menüden Ağ Bağlantıları seçeneğini seçin. Adaptör Seçeneklerini Değiştir menüsü üzerinden VPN bağlantınızı seçin ve Özellikler düğmesine tıklayın. Paylaşım sekmesi altındaki “diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın Internet bağlantısı yoluyla bağlansın” seçeneğini işaretleyin ve hemen alttaki menüden “Ethernet” veya “Yerel Ağ Bağlantısı” seçeneğini seçin. “Tamam” düğmesine basarak bu pencereyi kapatın: Xbox One, artık bilgisayarınızın VPN bağlantısını paylaşarak internete bağlanacak.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!