Yayın, Oyun ve Podcasting İçin En İyi Mikrofonlar

Yayın, Oyun ve Podcasting İçin En İyi Mikrofonlar

Yayın, podcasting ve oyun için en iyi mikrofonu bulmak, ne yapmak istediğinize bağlıdır. YouTube seslendirmesi için mi yoksa Twitch için mi kullanacaksınız? Ya da  röportaj yapmayı mı deneyeceksiniz? Bazı mikrofonlar belirli görevlerde diğerlerinden daha iyidir. Bu yüzden ne istediğinizi bilmek aramanızı daraltmanıza yardımcı olacaktır. Favorilerimizi burada topladık.

Neye ihtiyaç duyduğunuza bakmaksızın, yayın, oyun ve podcasting için en iyi mikrofonun USB destekli olduğunu iddia ediyoruz. Çünkü kullanıcı dostular. Bundan dolayı da yeni başlayanlar  ve tecrübeliler için ideal olduklarını düşünüyoruz. Alırken mikrofonun alış diyagramına dikkat edin. Bu, mikrofonun sesi nerden aldığını belirler. Dikkat edilmesi gereken ortak alış diyagramları:

Cardioid: Sesi direkt önünde yakalar. Seslendirme, yayın veya müzik için.

Bidirectional (Çift Yönlü): Mikrofon sesi hem önünden ve hem de arkasından alır. Röportajlar için mükemmel.

Omnidirectional (Çok yönlü): Her yönden sesi alır. Çok misafirli podcast’ler için.

1. Samson G-Track Pro

Yayın ve oyun için en iyi mikrofon

Alış diyagramları: Cardioid, Çift Yönlü, Çok Yönlü | Bağlantı: USB | Frekans tepkisi: 50Hz-20.000Hz | Özellikler: İkili kayıt, enstürman girişi, sıfır gecikme izleme, kazanç, susturma ve kulaklık ses seviyesi kontrolleri

USB mikrofon pazarı kalabalık olsa da, Samson’un G-Track Pro’su rekabeti geride bıraktı. Çok yönlü alış diyagramı, çok düşük gürültülü bir zemin, sağlam yapı ve olağanüstü ses kalitesine sahip bu stüdyo tipi kondenser mikrofon, yayın, podcasting veya müzik ile ilgilenmek isteyen herkes için mükemmel bir seçim. Aslında, bugüne kadarki favori USB mikrofonumuz olduğunu söyleyebiliriz; bu listedeki hemen hemen her şeyi geride bırakıyor. Alan Bradley’in incelemesinde gözlemlendiği gibi, bu “masaüstü mikrofonları için güçlü bir yeni rakip ve hatta evde  ses kaydı yapmak için daha yüksek fiyatlı stüdyo mikrofonlarının da  yerini alabilir. 100 dolar civarında, daha iyi bir değer bulmak mümkün değil”.

Alan Bradley’in incelemesinde görüldüğü  gibi, bu “masaüstü mikrofonları için yeni ve güçlü bir  rakip ve hatta evde ses kaydı yapmak için daha yüksek fiyatlı stüdyo mikrofonların yerini alabilir. 100 dolar civarında, daha iyisini bulmak mümkün değil”.

2. Blue Yeti Nano

Yeni başlayanlar için en iyi mikrofon

Alış diyagramları: Cardioid, Çok Yönlü | Bağlantı: USB | Frekans tepkisi: 20Hz-20kHz | Özellikler: 48kHz örnekleme hızı, sıfır gecikme izleme, susturma ve kulaklık ses seviyesi kontrolleri

Klasik Blue Yeti’nin bu minyatür versiyonu, yayın, kayıt veya podcasting ile başlayanlar için mükemmeldir; 100 doların altındaki bir ürün için mükemmel bir ses kalitesine sahipken, küçültme boyutu ve hafif metal yapısı taşımayı kolaylaştırır (kardeşinden en az yüzde 40 daha küçük).

24bit / 48khz kayıt örnekleme oranlarının yaptığı fark da belirgindir; Nano ve orijinal Yeti ile yan yana ses denemesi yapmak, eski versiyonundan bir miktar üstün olduğunu ortaya koyuyor. Tabii ki sadece iki alış diyagramı var (cardioid ve çok yönlü). Ancak Yeti Nano daha fazlasını yapıyor.

3. Blue Yeti USB mikrofon

Çoğu kişi için en iyi mikrofon

Alış diyagramları: Cardioid, Çift Yönlü, Çok Yönlü, Stereo | Bağlantı: USB | Frekans tepkisi: 20Hz-20.000Hz | Özellikler: dört renk seçeneği, gecikme süresi izleme, kazanç, susturma ve kulaklık ses seviyesi kontrolleri

Yayın ve amatör kayıt için en tipik mikrofon olan Yeti, başarısından daha fazlasını kazanıyor. Çok yönlü ve kurulumu kolay bu mikrofon diğer tüm mikrofonların ona  göre değerlendirildiği bir altın standart haline geldi. Bunun nedeni Yeti’nin neredeyse her yönüyle üstün oluşudur. Net, yüksek kaliteli bir sese sahiptir. Basit kontroller, sıcağı sıcağına ayar yapmanın kolaylaştırır. Düzenli ve sağlam tasarım, düşme, çarpma, nükleer felakette hayatta kalma ihtimalini yükseltir. Dört alış diyagramı uyarlanabilir anlamına gelir. Başka bir deyişle istediğiniz mikrofon budur. 

Köpük dolgusu masa titreşimlerini yumuşatmak için pek işe yaramasada (daha iyi sese sahip rakipleri var) hiçbir şey Yeti’yi fiyat veya çok yönlülüğünü alt edemez.

4. AntLion ModMic

En iyi yaka mikrofonu

Alış diyagramları: Tek yönlü | Bağlantı: 3.5mm, USB (adaptör) | Frekans tepkisi: 100Hz-10.000Hz | Özellikler: modüler ve toggle susturma anahtarları, yapışkan pedler, taşıma çantası, 1m ve 2m kablolar

Yaka mikrofonu almak, diğer mikrofonları kullanmanın kullanışsız olduğu bir yerde kayıt yapmaya çalışmadan önce aklınıza gelmeyebilir. Yaka mikrofonlarının resme girdiği yer burasıdır ve kullandıklarımız arasında en iyisi AntLion ModMic’tir. Dahili bir kulaklık mikrofonu gibi kulaklıklarınızın yan tarafına yapışır ancak ses kalitesi önemli ölçüde daha iyidir. 

ModMic gibi küçük kulaklık mikrofonlarının çoğu, net bir ses kalitesine sahip değil. Ancak bunun nedeni genellikle bir kulaklığa bağlı olmaları. Bu tarz mikrofonlarda kulaklık kalitesine öncelik verilir ancak ModMic böyle bir sorun yok. Sadece iyi bir mikrofon olmak için tasarlanmış ve sonuç olarak gerçekten de iyi bir mikrofon. Her ne kadar Blue Yeti gibi bir mikrofon kadar iyi olmasada bir kulaklığa taktığınız diğer mikrofonlardan daha iyi.

5. Razer Seiren X

Kompakt ve taşınabilir

Alış diyagramları: Super Cardioid | Bağlantı: USB | Frekans cevabı: 20Hz-20.000Hz | Özellikler: Dahili şok montajı, susturma düğmesi, sıfır gecikmeli 3,5 mm kulaklık izleme bağlantı noktası.

Orijinal Seiren mikrofon tasarımından yüzde 50 daha küçük olan Seiren X, taşınabilirlik düşünülerek tasarlandı. Mütevazi boyutları, masanızın üzerinde bir kutu gazoz gibi duruyor. Dahili şok montajı masaya çarptığınızda oluşan istenmeyen sesleri absorbe etmek konusunda iyidir, tek bir ses seviyesi kontrolü ve susturma düğmesi ise Seiren X’in kaygan estetiğini koruyabilmesi için sadece kontrolleri oluşturur.

Kaçınılmaz olarak birkaç küçük dezavantajı var. Blue Yeti gibi biz de bu mikrofonun gözle görülür miktarda ortam gürültüsü aldığını gördük. Uygun bir yayın mikrofonu olmasını engelleyecek kadar değil  ancak süper cardioid alış diyagramları göz önüne alındığında gürültüyü Razer’dan daha iyi engellemesini bekliyorduk. Yine de bitirme kalitesi gibi, temel kayıt kalitesi var.

6. Rode NT USB

Hobinizi daha da ileriye taşıyın

Alış diyagramları: Cardioid | Bağlantı: USB | Frekans tepkisi: 20Hz-20kHz | Özellikler: Stüdyo tipi, mikrofon üstü karışım kontrolü, pop filtresi, tripod, sıfır gecikmeli stereo kulaklık izleme

Rode’nin NT USB’si “profesyonelim” diye bağırıyor. Stüdyo mikrofonlarının görünümünü taklit eden bu mikrofon, hobisini daha ileriye taşımak isteyen kullanıcılar için iyi bir seçim. Ses kalitesi, rekabetin ötesine hatta daha da ötesine geçiyor (örneğin, Blue’nun Yeti’si) ve ücretsiz bir pop filtresinin dahil edilmesi de büyük bir beğeni toplamasına sebep oluyor. Sadece bir alış diyagramı (cardioid) ve birkaç tuhaf tasarım seçeneğine sahip olabilir ancak seslendirme ve yayın konularında uzmanlaşmak isteyenler için mükemmel bir seçenek. İncelememizde de belirttiğimiz gibi, “NT-USB, stüdyo kalitesinde fiyatlar olmadan stüdyo kalitesinde ses” sunduğunu iddia ediyor.

7. Focusrite Scarlett CM25 MkII

Mesleğinde gelişmekte olan ses mühendisleri için bir stüdyo çözümü

Alış diyagramları: Cardioid | Bağlantı: XLR, ses girişi | Frekans tepkisi: 20Hz-20.000Hz | Özellikler: mikrofon standı adaptörü, kablo dahil

Scarlett CM25 Mk II’nin geniş diyaframlı cardioid tasarımı, hem yumuşak hem de yüksek sesle konuşmayı almakta harika. Genel olarak, bu listedeki en iyi ses kalitesine sahip mikrofon.

Ancak bu özel bir “oyun” mikrofonu değil ve bu nedenle kolay bir USB veya 3,5 mm bağlantı özelliği yok. Çalışması için bunu XLR aracılığıyla bir preamp üzerinden geçirmeniz gerekecek. Focusrite, 200 doların altındaki mikrofon, kulaklık ve ses arabirimini içeren bir Scarlett Studio paketi satıyor. Oyun ve yayın kalitesi konusunda ciddi, mesleğinde gelişmekte olan müzik prodüktörleri ve podcaster’lar için cazip bir teklif.

8. Zalman ZM-Mic1

Çok uygun fiyata iyi ses kalitesi

Alış diyagramları: Cardioid | Bağlantı: 3.5mm | Frekans tepkisi: 100Hz-16.000Hz | Özellikler: Üç mini klip, hafif, düşük güç

ZM-Mic1 üst düzey bir kaliteye sahip değil ancak oyun kulaklığınızla kullanmakta olduğunuz mikrofondan önemli ölçüde daha iyi olduğuna bahse gireriz. Bu mikrofon etkileyici fiyatıyla, listede yer alması gerekiyordu.

Daha açık olmak gerekirse, ZM-Mic1’den daha iyi ses kalitesine sahip birçok mikrofon var. Oldukça sessiz olabilir ve arka plan gürültüsünü almaya eğilimlidir. Ancak doğru ortamda ve doğru ses ayarıyla gerçek ses kalitesi etkileyicidir. Konuşurken, “S” gibi seslerde veya nefes alıp verirken normal bir headset’e monteli mikrofondan alabileceğiniz cızırtılı sesi bu mikrofonda almazsınız. Stüdyo kalitesine yakın değil ancak bu mikrofonu bir podcast için kullanabiliyorsunuz. Harika bir mikrofon değil ancak maliyeti göz önüne alındığında şaşırtıcı.