Yeni Google Chrome Özelliği Pil Ömrünü 2 Saate Kadar Uzatıyor

0 Yorum · 1289 Görüntüleme

Google, tarayıcı sekmelerinde JavaScript'in işleyişini sınırlamanın dizüstü bilgisayarın çalışma süresini 2 saate kadar uzatabildiğini kanıtlayan bir deney gerçekleştirdi.


Tarayıcılarda çalışan JavaScript, dizüstü bilgisayarımızın pil ömrünü önemli ölçüde azaltabilir. Google tarafından yapılan denemelerin sonucunda bu kanıtlandı. Komut dosyalarının arka plan sekmelerinde çalışmasını sınırlandırılıp, güç tüketimi önemli ölçüde azaltılarak çalışma süresi iki saate kadar uzatıldı.

JavaScript (JS), sayfalar tarafından etkileşimli öğeleri, animasyonları görüntülemek için kullanılan, ancak genellikle kullanıcı davranışını (ör. Sayfa kaydırma, imleç konumu) incelemek için kullanılan bir dildir. Bu tür komut dosyaları, etkin olmayan sekmelerde bile kaynakları tüketerek her zaman çalışır. Google sorunun farkında ve sorunu çözmeye çalışıyor. Etki, 86 sürümünden beri Chrome'da bulunan deneysel bir işlev biçiminde zaten görülüyor. Görevi arka plan sekmelerinde JavaScript etkinliğini sınırlamak.

İşin püf noktası, sayfa arka plana yerleştirilirse komut dosyasının yenilenmesini dakikada bir kez ile sınırlamakta. Bunun için aktif bir boş sayfayla yer imlerinde 36 rastgele sayfanın açıldığı bir deney gerçekleştirildi. Etkin olmayan yer imlerinde çalışma limiti etkinleştirildiğinde, pil ömrünün %28'e kadar arttığı ortaya çıktı. Test ekipmanı yaklaşık 2 saatlik pil ömrü kazandı.

Bu testlerden çok uzaktaki koşullarda benzer sonuçlara ulaşmak zor olabilir. Muhtemelen pek çok kişi boş bir sayfayı ile aynı anda 36 sekme çalıştırmaz.  Pil ömrünün %13 arttığı aktif YouTube ile yapılan başka bir testle bu da doğrulanmıştı. Kaynak optimizasyonu her zaman açık. İşlev için adres alanına chrome://flags yazarak Chrome'da başlatabilirsiniz.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!