Yeni USB4 Standardı Monitör Bağlantı Noktası Olarak Da Kullanılabilecek

0 Yorum · 208 Görüntüleme

Yeni USB4 standardının teknik özellikleri, 16K çözünürlüğe varan görüntülerin aktarılmasını sağlayacak.


Bir yıl önce duyurulan yeni USB4 bağlantısı, yalnızca artan veri aktarım hızlarını değil, birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Yeni standartla gelen 40 GB/s aktarım hızı kesinlikle hayatımızı kolaylaştıracak. Ayrıca bu yeni bağlantı noktasının uyarlanabilirliği de önemli. Alternatif DisplayPort 2.0 modu desteği sayesinde, USB4 kablosu aracılığıyla uygun bağlantı noktasına sahip monitörü bir bilgisayara veya herhangi bir ekrana bağlamak için de kullanabileceğiz.

USB4, iki veri yolu kullanarak 40 GB/s aktarım hızına olanak sağlıyor. Yeni standart ayrıca DisplayPort 2.0, PCIe ve önceki USB sürümlerini de entegre edebiliyor (geriye dönük uyumluluk). VESA'ya göre, alternatif moddaki DisplayPort bağlantısı USB4 üzerinden yaklaşık 80 GBps aktarıma izin verecek. Bu da 8K görüntüyü 7680x4320 çözünürlükte 60 Hz'de kompres etmeden ve hatta 16K modunda (15360x8460), kompres ile görüntüleyebilmesini sağlayacak.

Yeni USB4 standardı, birçok akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarda zaten mevcut olan USB-C bağlantı noktasıyla uyumlu olacak. Bir kabloda bu kadar çok olasılık bulunması, bilgisayar ve multimedya cihazlarının kullanıcılarının hayatını büyük ölçüde kolaylaştırsa da, USB4'ün tüm özelliklerinden yararlanmak için doğru kabloya ve DisplayPort 2.0'ı destekleyen cihazlara ihtiyacınız olacak.

VESA Resmi Websitesi


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!