Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?
Günümüzde birçok model ve seride akıllı telefonlar satılmaktadır. Bilinçsizce aldığınız akıllı telefonlar ilerleyen yıllarda kullanılmayacak duruma gelebilirler. Ondan dolayı akıllı telefon satın alırken incelememiz gereken bazı özellikler olacaktır. Bilinçli bir şekilde satın alınan akıllı telefonlar sizleri uzun yıllar idare edebilir.

Günümüzde birçok model ve seride akıllı telefonlar satılmaktadır. Bilinçsizce aldığınız akıllı telefonlar ilerleyen yıllarda kullanılmayacak duruma gelebilirler. Ondan dolayı akıllı telefon satın alırken incelememiz gereken bazı özellikler olacaktır. Bilinçli bir şekilde satın alınan akıllı telefonlar sizleri uzun yıllar idare edebilir.

Güncellemeler ;

Android telefon uygulamaları sürekli güncellenir. Gelişen teknoloji sayesinde uygulamaların güncellemelerinin olmaması o uygulamalar için sorun yaratacaktır. Güncellenen uygulamalar belli bir süre sonra işletim sistemindede güncelleme isteyecektir. Telefon firması üreticiler bu güncellemeler konusunda 2 senelik destek vermek zorundadırlar. Bazı markalar günü birlik telefon çıkarttığından dolayı güncellemede sunmamaktadır. Ondan dolayı telefon markalarının çıkarttığı serilere dikkat etmeniz gereklidir.

Örnek vermek gerekirse ; A firmasının ürettiği genel telefon serisinin modeli Z olsun

Z1 , Z2 , Z3 , Z4 ......

A Firması birde bu telefonların alt serisini üretmektedirler. Uygun fiyata ceb dostu ama güncelleme konusunda pek destek vermeyeceği seriler.

A+ , A250 , D5 , D5 PLUS gibi.

Telefon alırken güncelleme konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız genel serilerden tercih etmek zorundasınız. Alt serilerde güncelleme konusunda destek almanız çok zordur. Genel serisine bile işletim sistemi güncellemesi vermeyen telefon firmaları alt serileri doğduğu günden itibaren ölüme terk edecektir. Özellikle güncelleme konusunda google şirketi ile anlaşan modelleri tercih edin. Bunu dünya üzerinde birkaç firma yaptı. Türkiyeden ise General Mobile google firmasıyla anlaştı. Genel amiral gemisi kullanan General Mobile Android'in yapımcısı olan google ile anlaştı. Yeni bir android sürümü çıkartan google hemen bunu General mobile telefonları için uyarlıyor. Tabi bu desteğinde belli bir süresi var. General mobile çıkarttığı one modeliyle google üzerinden 2 sene destek aldı.

Sürekli değişen uygulamalara , oyunlara telefonunuzun ayak uydurması için güncel android işletim sistemi kullanması gerekir.

Donanım Yapısı ;

Yeni nesil ama orta dereceli olan telefonların donanımları ne yazık ki uygulamalar için yeterli olmayabiliyor. Günümüzdeki orta dereceli telefonların ramleri 1gbdir. Bir facebook uygulaması bile bu ramin hepsini tüketebilir. Ondan dolayı mediamark , Teknosa , vatan gibi büyük firmalardan telefon satın alırken yanındaki kağıtlardan özelliklerini okumanız gereklidir. Günümüz için önerebileceğim telefon özelliklerine gelecek olursak ;

  • 1.5Ghz hızında en az 2 çekirdekli işlemci (Günümüzdeki orta dereceli telefonlarda 1.2Ghz hızında olan 4 çekirdekli işlemciler kullanılmaktadır)
  • 2gb veya üzeri Ram ( 2gb altı ramler günümüz için artık yeterli durumda değildir)
  • 16 gb veya üzeri hafıza ( Android sistemi en az 4gb alan kullanmaktadır. Swap , cache , data ile birlikte bu 6gb ye kadar çıkmaktadır. 16gb hafızalı telefonun gerçek hafızası 14GB dir size ayrılan bölüm ise 9GB olacaktır)
  • 5 Megapixel ön selfile , 8 Megapixel arka kamerası
  • 4.5G desteği olması ( 4.5G desteği olmayan telefonların işlemci mimarisi eskidir. Yeni model telefon aldığınızda 4.5g desteği yoksa eski tip işlemci kullanılmış olabilir)
  • En az 3000Mah batarya
  • Android 6 veya üzeri işletim sistemi
  Telefonu bir mağzadan değilde telefoncudan alıyorsanız telefon kutusunun arkasında özellikleri yazmaktadır. Tabi kutusuz telefon alıyorsanız onun içinde fikrimiz var.
 • RAM'ini öğrenmek için Ayarlar => Bellek
 • HAFIZASINI öğrenmek için : Ayarlar => Hafıza
 • İşlemcisini öğrenmek için modeli ile internetten arama yapmak veya cpuz gibi üçüncül part programlar kullanmak gereklidir. Arama motorları üzerinden Telefon modeli Gsmarena yazarak telefonunuzun işlemcisini veya diğer sistem özelliklerini öğrenebilirsiniz. Gsmarena dünyanın en büyük telefon inceleme ve geliştirme platforumudur.
 • KAMERA çözünürlüğünü öğrenmek için kamerayı açıyorsunuz ve kamera ayarlarından en yüksek çözünürlüğü görebiliyorsunuz.
Yeni telefon alacak site ziyaretçilerimiz için en önemli kılavuzu sunmuş bulunmaktayız. Teknosa , mediamark , hepsiburada , vatan gibi büyük firmalardan garantili sorunsuz telefonlar satın alabilirsiniz. En kısa sürede ikinci el telefon alınırken nelere dikkat etmeliyiz sitemizde paylaşacağız.
Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları