En İyi ve En Hızlı Ücretsiz 5 Dosya Aktarma Sitesi
Sizlere sunmuş olduğumuz bu siteler sayesinde dosyalarınızı online ortamda en hızlı ve en güvenli şekilde, ücretsiz olarak arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

İnternet üzerinden büyük bir dosya aktarmanız gerektiğinde, biraz sonra inceleyeceğiniz web siteleri ve uygulamaları sizin için bulunmaz nimet olacak. Geçici paylaşımdan torrent-bulut sistemine kadar her birinin farklı özellikleri bulunmakta.

Dosya aktarma siteleri genellikle e-posta veya Google Drive gibi bir bulut depolama sağlayıcılarına göre daha kullanışlıdır. Ne de olsa, basit bir bağlantı oluşturabilir ve dosya izinleri konusunda endişelenmeden, ayrıca kendi kişisel bilgilerinizi vermeden veya dosya boyutu sınırlamalarıyla uğraşmadan bu bağlantıları herkesle paylaşabilirsiniz. Bunun yanında çevrenizdeki kişilerle anonim olarak dosyaları paylaşabilir veya peer-to-peer teknolojisi ile daha büyük verileri daha hızlı paylaşabilirsiniz.

Hiç vakit kaybetmeden ilk sitemizi incelemeye geçelim:

1. Sharefast.me – Geçici dosya, hatırlanabilir bağlantılar sayesinde hızlı transfer

1. Sharefast.me – Geçici dosya, hatırlanabilir bağlantılar sayesinde hızlı transfer

Bir dosyayı çevrimiçi olarak yüklemek, sizi her zaman kötü niyetli birisinin eline geçme korkusuyla baş başa bırakır. Bağlantının o kişiye yanlışlıkla iletilmesi veya verilerin hacklenmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Sharefast.me, dosyaları geçici bir süreliğine paylaşan en hızlı web sitesi.

Site, kaç tane dosya yükleyebileceğinize veya dosyaların boyutuna ilişkin bir sınırdan açıkça bahsetmiyor. Ancak dosyaların aktif olacağı süreyi seçmeniz gerekiyor. Bu süreler 10 dakika, bir saat, 10 saat veya bir gün olarak değişiyor. Süre sona erdiğinde gizliliğinizin korunması için dosyalar sonsuza dek siliniyor. Bunun yanı sıra, Sharefast.me halihazırda sunucularında kaç tane dosya sakladığını açıkça ilan ediyor.

Hepsi bununla bitmiyor. Diğer dosya paylaşım servislerinin aksine, Sharefast.me, diğer sitelerin yaptıkları karmaşık bağlantı adresleri yerine hatırlanması kolay iki karakterli URL'ler oluşturur. Hatta isterseniz kendi özel URL'lerinizi bile oluşturabilirsiniz, ancak bunun için en az dört karakterlik bir şey yazmalısınız.

2. Dropbox Transfer – Dropbox dosyalarını E-posta gibi paylaş

2. Dropbox Transfer – Dropbox dosyalarını E-posta gibi paylaş

Dropbox daha büyük dosya ve klasörleri paylaşmanıza izin verir. İyi güzel ama bu sefer de izinler, alıcının Dropbox kapasitesi ve dosyanın ne kadar sürede alınabileceği konusunda sorunlar yaşarsınız. Dropbox Transfer, şirketin hem bulut depolama hem de  e-posta özelliklerine sahip yeni sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Dropbox Transfer ile, temel abonelik üzerinden 100 MB'a kadar dosyaları sorunsuzca paylaşabilirsiniz. Ayrıca temel aboneliğe sahip kullanıcılar 2GB’lık, Pro kullanıcılar ise 100GB’lık dosya gönderebilir. Tıpkı e-posta gibi, orijinal dosyanız Dropbox depolama alanınızda değişime uğramaz ve alıcı bu dosyanın bir kopyasını alır. Dosya üzerine değişiklik yapsalar bile, orijinal dosyalarınız değiştirilemez.

Bunun yanı sıra, gizliliği korumak için transferler yedi gün sonra otomatik olarak sona eriyor. Mevcut Dropbox depolama alanınızdan dosya ekleyebilir veya bilgisayarınızdan yeni dosyalar yükleyebilirsiniz. Dropbox Transfer ayrıca otomatik izlemeye de sahiptir, böylece birileri dosyanızı indirdiğinde bir bildirim alırsınız. Dropbox Transfer şu anda beta aşamasında ve tüm hesaplara yavaşça yayılıyor.

3. Pixeldrain : 100TB’lık dosya aktarım sitesi

3. Pixeldrain : 100TB’lık dosya aktarım sitesi

Pixeldrain, özelliklerinden tam anlamıyla yararlanmak istediğinizde size verilebilecek en büyük dosya depolama alanı sunar. Teorik olarak toplamda 100 Terabaytlık depolama alanını ücretsiz olarak alabilirsiniz. Bu sayede indirmeleri için herhangi biriyle bağlantıları paylaşabilirsiniz.

Pixeldrain, 10 GB'a kadar dosya yüklemenizi sağlar. Bu, tek bir dosya sınırıdır. Bu sınırda pek çok dosyayı yüklemeye devam edebilir ve linkleri paylaşmak için liste oluşturabilirsiniz. Diğer bir deyişle klasör veya koleksiyon yaptığınız linkleri topluca paylaşabilirsiniz. Bir listenin maksimum sınırı 10.000'dir, böylece bir kerede teorik olarak 10 × 10.000 gigabayt paylaşabilirsiniz.

Bu kadar güzel özelliklere sahip olsa da Pixeldrain'in bu dosyaları belli bir süreliğine saklıyor. Yükleme tarihinden itibaren dosyaların silinmesi için 100 gününüz var. Birisi dosyayı görüntülemek veya indirmek için dosyanın URL’sini her ziyaret ettiğinde, dosya silinmesi bir 100 gün daha kazanmış olur. Yüklenen bir dosya, eğer internetteki bağlantı oradaysa hiç silinmeyebilir, bu yüzden Pixeldrain'de ne paylaştığınızı iyi bilmelisiniz.

Pixeldrain, bir hesap oluşturmadan dosya aktarabileceğiniz web sitelerinden biridir. Ancak, kayıt yaparsanız, dosyalarınıza her yerden kolayca erişebilecek ve onları takip edebileceksiniz.

Son olarak, Pixeldrain ayrıca Pastebin gibi basit bir metin paylaşım aracına sahiptir. Metni kopyalayıp yapıştırın ve yeni oluşturulan URL'yi paylaşın.

4. Dropcorn – 30m yakınınızdaki herhangi biriyle dosya paylaşın

4. Dropcorn – 30m yakınınızdaki herhangi biriyle dosya paylaşın

Dropcorn, bulunduğunuz yakın çevredeki insanlarla dosya paylaşmanın en kolay yolunu oluşturuyor. Dosyaları paylaşmadan önce 30m civarınızdaki insanlara Dropcorn’u yüklemesini söyleyin. Masaüstü veya web uygulamasını ziyaret ederek yükleyebilirler. Elbette, konumunuzu izlemesi için de cihazınıza izin vermeniz gerekir.

Şu anda, dosya, görüntü veya bağlantı paylaşılabiliyor. Bunlar yerel depolama veya Dropbox, Google Drive ve Evernote gibi yaygın bulut depolama seçenekleri aracılığıyla da olabilir. Yükleme tamamlandıktan sonra özel bir oda oluşturmak için Drop butonuna tıklayın.

Bu oda, bir dakika boyunca 30 metre yakınınızdaki herhangi biri için keşfedilebilir hale gelecek. Bir dakika sonra oda ve veriler kaybolacaktır. İsterseniz odayı manuel olarak da kapatabilirsiniz.

Kullanıcı odayı bulamazsa veya dosyalarınızı çevrenizdeki olmayan birisiyle paylaşmak istiyorsanız, hala bir çözüm var. Her oda kendine ait bir dört renk kodu alır. “Find Something” sekmesinin altında, “Find by color” seçeneğini tıklayın ve kodu girin. Daha sonra odaya bağlanın, sonra da dosya ve klasörleri indirin.

5. TeraShare – Aynı anda Torrent ve bulut paylaşım

5. TeraShare – Aynı anda Torrent ve bulut paylaşım

TeraShare, peer-to-peer (P2P) BitTorrent dosya paylaşımının ve sunucu tabanlı bulut dosya paylaşımının en iyi bölümlerini birleştiren yeni bir program. Ayrıca dosya boyutunda da bir sınırı yok.

Gelelim nasıl çalıştığına. TeraShare programını bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Özel bir bağlantı oluşturmak ve bunu paylaşmak için bir dosya ekleyin. Bu bağlantıyı arkadaşlarınızla paylaşın, ardından dosyayı indirmesini söyleyin.

Bu P2P paylaşımı olduğundan, yükleme (upload) ve indirme hemen başlar. Aslında, arkadaşlarınız da dosya parçalarını birbirlerinin bilgisayarlarından indirecek ve böylece indirme hızı artacak. Tabii ki, bu indirme işlemi sırasında bilgisayarınızın açık olmasını gerekiyor.

Bu özellik TeraShare’nin kendi sunucuları tarafından desteklenmektedir. 10GB'tan küçük dosyalar TeraShare sunucularına yüklenir, böylece bilgisayarınız uygun olmasa bile alıcılar tarafından indirebilir.

TeraShare, büyük dosyaları kendi aralarında paylaşması gereken herkes için mükemmel bir seçim.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Facebook Yorumları