En Güçlü Oyun Bilgisayarlarını Bile Zorlayacak 10 Oyun

En Güçlü Oyun Bilgisayarlarını Bile Zorlayacak 10 Oyun

Nvidia'nın derin öğrenme, süper örnekleme ve DirectX 12 ışın izleme gibi özelliklere sahip oyun bilgisayarları, en iyi grafiklere sahip oyunları sınırlarına kadar zorlayacak özelliklere sahiptir.

Bizler de bugün sizlere güçlü bir oyun bilgisayarının gücünü gözler önüne serecek 10 oyunu listeledik. En düşük ayarlarda çalıştırmak bir yana, aşağıdaki oyunların çoğunu çalıştırmak için ağır bir donanıma sahip olmanız gerekiyor. 

Assassin's Creed Valhalla

Assassin's Creed Valhalla, Odyseey ve Origins'in kullandığı AnvilNext 2.0 motorunu kullanıyr ve PC'de genel görsel kalitesi söz konusunu olduğunda üç oyun oldukça yakın gereksinimlere sahip. Bu oyunu ise yalnızca Assassin's Creed serisinin yeni oyunu olduğu için dahil aynı zamanda ilerleyen zamanlarda hoş güncellemeler sunduğu için yer veriyoruz.

Beklendiği gibi, Assassin's Creed Valhalla, grafik kalitesiyle oldukça harika görünüyor, ancak oyunun Origins ve Odyssey'den farklı olmasını sağlayan en önemli detayı oldukça karlı ortamlara sahip olması. Valhalla, ışın izleme veya bu listedeki diğer oyunların ihtiyaç duyduğu görsel özelliklerin çoğuna sahip değil. Buna rağmen Valhalla, özellikle HDR açıkken bu listedeki oyunlardan herhangi birine meydan okuyabilir.

Battlefield V

Battlefield serisinin her zaman mükemmel görselleriyle bilinmesine rağmen, serinin üstün gerçekçi bir yöne doğru ilerlemeye başladığı Battlefield 3'e kadar değildi. Battlefield V farklı değil, ancak benzerlerine nazaran benzersiz bir avantajı var: Işın izleme. Gösterişli mercek parlamaları ve gerçeğinden daha büyük patlamalar, ışın izleme açıkken ekrandan fırlıyor gibi oluyor, ancak tüm bu yansımaları işlemek içni son derece güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Battlefield V, temel yapılandırmasında fazla bir şey gerektirmez. DirectX ışın izleme ile önerilen özellikler, 2. nesil Ryzen 7 veya 8. nesil Core i7'nin yanı sıra RTX 2080 ve 16 GB RAM'dir. Basitçe söylemek gerekirse, Battlefield V'i ışın izleme ile çalıştırıyorsanız ve tutarlı kare hızlarına ulaşıyorsanız, çılgın ve oldukça güçlü bir bilgisayarınız var. 

Control

Oyundaki her yüzeyden yansıyan ışıkla ışın izlemenin bir ortamı nasıl farklı gösterebileceğini gösteren mükemmel bir oyun. Control, kesin bir görsel yapısına sahip olmasına rağmen, ortamların grafik devamlılığı çok fazla devam etmiyor. Remedy'nin mükemmel aydınlatma sistemi ile beton bile güzel görünüyor.

Control'ün grafiklerini sevmemizin en büyük nedeni DLSS 2.0'dır. DLSS 2.0 arkasındaki teknik detaylar, açıkçası biraz sade. Kısacası DLSS, esasen oyunlarınızı yükseltmek için makine öğrenimini kullanır. Örneğin, 1440p'de oynadığınız Control, yapay zeka'nın sahip olduğu referanslara göre 1440p'ye yükseltir. Sonuç basit: Oyunlar daha az sistem kaynağı ile daha yüksek kare hızları ve çözünürlüklerle çalışır ve Control bunun mükemmel bir göstergesidir.

Metro Exodus

Korkunç ama “Crysis çalıştırabilir mi” sorusu, Crysis'in 2007'de sürülmesine rağmen bugün de sorulabiliyor. PC'lerin güçlerinin karşılaştırılması, 2010'da Metro 2033 ile değişti ve seri, o zamandan beri bilgisayar performansının temelini oluşturdu.

Oyunda oldukça az sayıda düşük çözünürlüklü yapı olmasına rağmen, oldukça güçlü bilgisayarlar gerektiriyor. Metro Exodus görsel bir şaheser ve konsollarda çalıştığını görmek büyüleyici. 

Final Fantasy XV

Final Fantasy XV'nin tek başına sahip olduğu yükleme boyutu, ne kadar güçlü bir bilgisayar gerektirdiğini belli ediyor. Final Fantasy XV, yüklemek için yaklaşık 150 GB alana ihtiyaç duyar ve işlemler bittiğinde, sabit sürücünüzde 100 GB'ın üstünde yer kaplar. En güçlü makineleri bile kontrol altına alacak. (1080 Ti ile saniyede 60 kare ile 4K'ya ulaşılamıyor.)

Call of Duty: Modern Warfare / Warzone

2019 yılında piyasaya sürülen Modern Warfare ve ücretsiz olarak oynanabilen Warzone oldukça güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyan oyunların başında geliyor. Oyunlar performansa odaklandığı için Call of Duty serisinin ne kadar ilerlediğini görebilirsiniz. Geriye dönüp orijinal Modern Warfare'i oynadığınızda, Activision'ın satış rekorları kırdığı oyununun daha yüksek çözünürlüklü dokulara ve daha iyi aydınlatma efeklerinin ötesine geçtiğini görebilirsiniz.

Modern Warfare'in sahip olduğu ayrıntı seviyesi, oyundaki renklerin nasıl gözüktüğüne kadar çarpıcı şekilde geliştirilmiş. Modern Warfare, ışın izleme ile birleştirildiğinde oyun dünyasnına çok az oyunun rakip olabileceği bir derinlik getiriyor. 

Red Dead Redemption 2

PC'nizin ne kadar güçlü olduğunu görmek istiyorsanız, Red Dead Redemption 2'yi oynayın. Piyasaya sürüldükten sonra kötü bir şekilde optimize edilmiş olan Rockstar'ın açık dünya oyunu, en güçlü grafik kartlarını bile yordu. Rockstar, piyasaya sürülmesinden bu yana birkaç performans yaması yayınladı, ancak Arthur Morgan'ı tüm ihtişamıyla görmek için yine de güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Hitman 2

Hitman 2, bu listedeki GPU ve CPU'nuzu sınırlarına kadar zorlayacak birkaç oyundan biridir. Hitman, en iyi optimize edilmiş oyun değildi ve o sırada donanımların sınırlarını zorlayacak en üst düzey donanıma sahip oyuncuların belirli sahnelerde 30 fps'den daha az aldıkları düzeye kadar geliştirildi. Neyse ki, IO Interactive bu performans sorunlarını Hitman 2 ile birlikte çözdü. Görsel olarak oyunlar aynı görünüyor; yine de Hitman 2'nin performans iyileştirmeleriyle genel olarak daha iyi görünmektedir.

Yukarıdaki ekran görüntüsü Hitman 2'nin ne kadar iyi göründüğünü gösteriyor, ancak oyunu başlatana kadar bir CPU'yu ne kadar zorladığını anlayamazsınız. Hitman serisi, hedefinizi alt etmenin sayısız benzersiz yolu olan devasa haritalarla bilinir. Bu birçok NPC ve etkileşimli öğe anlamına gelir; bilgisayarınızı yalnızca karakter modellerini ve animasyonlarını değil, aynı zamanda arkasındaki zekayı da işlerken zorlar.

The Witcher 3: Wild Hunt

2020'de hazırlanmış bir listede 2015'te çıkan bir oyun mu? Evet. Wither 3, beş yıl önceki kadar iyi görünüyor. CD Projekt Red'in The Witcher 3'ün parlamasını sağlayan bir platform olarak oldukça başarılı işlere imza atıyor. Modern bilgisayarları bile sınırlarına kadar zorlayan bir dizi işleme efektine sahip ölçeklenebilir bir oyundur. Yine de tek bir alanda mücadele ediyor: Dokular.

Cyberpunk 2077

2015'ten bir CD Projekt Red oyunu bu listede yer alabiliyorsa, 2020'den de bir CD Projekt Red oyunu yer almalı. Her ne kadar piyasaya sürüldüğü günden bu yana pek çok tartışmalı konuya maruz kalsa da uzun yıllar sevilerek oynanacak bir oyun.

Açıkçası oyun muhteşem görünüyor. Varlık kalitesi ve doku ayrıntısı yüksek, ancak bu 2020'de piyasaya sürülen bir AAA açık dünya RPG'sinden beklenen bir durum. Cyberpunk 2077'yi bu kadar çekici yapan ise CD Projekt Red'in tasarladığı dünya. Night City, kırsal Santo Domingo'nun dış mahallelerinden Heywood'daki hareketli şehir sokaklarına kadar oldukça dinamik bir metropoldür. 

Oyun, Nvidia'nın en yeni 30 serisi grafik kartlarında bile bilgisayarları zorlayabilecek bir gereksinime sahip.(özellikle ışın izleme açılırsa) PC donanımı iyileştikçe daha iyi görünmeye devam edecek bir oyun.