3DMark TimeSpy, 8 yılda grafik kartlarının performans artışı trendlerini ortaya koyuyor.

3DMark TimeSpy, 8 yılda grafik kartlarının performans artışı trendlerini ortaya koyuyor.
[ad_1]

Dün yeni bir benchmark olan 3DMark Steel Nomad’ın resmi sürümü yapıldı ve 3DMark Time Spy testinin tamamen değiştirilmesi planlanmaktadır. Bu sebeple, 3DMark geliştiricileri, Time Spy’ın 8 yıllık geçmişi boyunca toplanan bazı istatistikleri paylaştılar.

Benchmark 2016 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan bu yana 48 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldı. Bu testler sırasında elde edilen tüm sonuçlar, grafik performansında son 8 yılda meydana gelen değişiklikleri gösteren bir grafikte birleştirilmiştir. 3DMark’ın verilerine göre, belirtilen süre zarfında grafik işlemcilerin performansı ortalama olarak yaklaşık 2,8 kat artmıştır.

Performansta önemli değişiklikler 2020 ve 2022 yıllarında gerçekleşti. İlk önce performans artışı, GeForce RTX 3000 ve Radeon RX 6000 serilerinin piyasaya sürülmesiyle kaynaklandı, daha sonra ise GeForce RTX 4000 ve Radeon RX 7000 serisinin ortaya çıkmasıyla devam etti. Ancak, bu cihazların piyasaya sürülmesinden sonra yeni cihazlardaki aşırı yüksek fiyatlar nedeniyle küçük bir düşüş gözlemlendi.