5 Yıllık Geliştirmeden Sonra Çin'in Merkez Bankası Dijital Para Birimi Hazır

0 Yorum · 1096 Görüntüleme

Çin merkez bankası üst düzey bir memuru Çin Finance 40 Group toplantısında ülkenin yakında merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çıkaracağını açıkladı.


Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi CBDC

Çin Merkez Bankası Dijital Para Birimi CBDC

Çin Halk Bankası (PBOC) Ödeme ve Mutabakat Anabilim Dalı Başkan Yardımcısı Mu Changchun, CBDC prototipinin belirlendiğini ve PBOC Dijital Para Araştırma Grubu'nun para birimi için blok zincir mimarisini tamamen benimsediğini belirtti. Çin'in CBDC'si tamamen saf bir blok zinciri mimarisine dayanmayacak. Bu, para biriminin perakende kullanım için gereken kapasiteye ulaşmasına izin vermeyecektir.

Changchun'a göre, para birimi 2014'ten beri araştırma ve geliştirme aşamasındaydı. Cumartesi günkü toplantıda, "Halk Bankası dijital para biriminin şimdi hazır olduğu söylenebilir" dedi.

CBDC, Changchun’a göre iki aşamalı bir operasyonel yapı kullanacaktır:

"Çin Halk Bankası üst seviye ve ticari bankalar ikinci seviyedir. Bu ikili dağıtım sistemi, ulusal şartlarımız için uygundur. Ticari bankaların coşkusunu harekete geçirmek ve dijital para biriminin kabulünü sorunsuz bir şekilde iyileştirmek için mevcut kaynakları kullanabilir."

Çin'in karmaşık ekonomisi, geniş toprakları ve geniş nüfusu nedeniyle iki kademeli bir sistem tercih edilmektedir. Changchun, "Erişilebilirliği geliştirme ve kullanma istekliliğini arttırma perspektifinden bakıldığında, bu zorlukla başa çıkmak için iki aşamalı bir operasyonel çerçeve benimsenmelidir." dedi. Ayrıca PBOC ile ortak olacak ticari işletmelerin para birimini dağıtması için kaynakları, yetenekleri ve inovasyon kabiliyetlerini memnuniyetle karşıladı. Son olarak, bu sistem risk konsantrasyonunun ve finansal rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Aynı toplantıda, China UnionPay Başkanı Shaofu Jun, Çin'in CBDC'nin hedeflerine ulaşmasının zor olacağını söyledi. Bir CBDC sınır ötesi işlemler, uzun gecikme süreleri ve eski verimsizliklerle ilgili sorunları çözebilirken, ülkelerdeki net operasyonel işlemlerin eksikliği ve ayrıntılı bir düzenleyici çerçevenin üstesinden gelinmesi zor olacaktır.


Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!