Bethesda, DOOM Eternal'ı Crackleyebilen Bir Dosyayla Birlikte Yayınlamış!

Bethesda, DOOM Eternal'ı Crackleyebilen Bir Dosyayla Birlikte Yayınlamış!

   DOOM serisinin uzun zamandır beklenen final oyunu geçtiğimiz günlerde Steam üzerinden satışa çıkartılmıştı. Fakat geçtiğimiz gün oyunun yayıncı şirketi Bethesda önemli bir hata yaptı ve oyunu DRM-free.exe dosyasıyla birlikte yayınladı.

   Gün içerisinde ise bir Reddit kullanıcı bu durumu, 'Arkadaşlar galiba DOOM Eternal'ı crackledim?' başlığıyla diğer kullanıcılar ile paylaştı. Kısa bir süre sonra ise gündeme bomba gibi düştü. Ortaya çıkan hata ile oyunu cracklemek oldukça basit.

   Bethesda'nın yanlışlıkla paylaştığı dosya aracılığıyla nasıl crack yapıldığını ise BarryGettman Reddit üzerinden kullanıcılarla paylaştı. Barry Gettman, “DOOM Eternal'ın dosyalarını açtığınız zaman karşınıza boyutu 369 MB olan denuvo DOOMEternalx64vk.exe dosyası çıkacak. Ayrıca ..Doom Eternaloriginal dizininde boyutu 67 MB olan aynı isimli farklı bir exe dosyasıyla karşılaşacaksınız. Karşınıza çıkan bu .exe dosyasını kopyalayın ve oyunun ana dizinine ekleyin. Ardından denuvo.exe'nin üzerine ekleyin.” yazısını paylaşarak oyunun nasıl çok basit bir yöntemle cracklendiğini anlattı.


   Reddit'te kısa bir süre içerisinde binlerce kişi tarafından okunan yöntemi farkeden Bethesda, hemen bir güncelleme yayınlayarak oyunun dosyalarında bulunan DRM-free.exe dosyasını kaldırdı. Fakat her ne kadar hızlı bir şekilde güncelleme yayınlanarak bu dosya kaldırılmış olsa da oyun dosyalarında korumasız bir şekilde bulunan .exe dosyası birçok oyuncunun elinde bulunuyor.

   Bethesda tarafından şu an için herhangi bir açıklama yapılmazken, benzer bir durumun Rage 2 oyununda da yapıldığı biliniyor. Bethesda tarafından yapılan bu hatalar şirkete büyük zararlar verebilir. Bakalım ilerleyen günlerde ne gibi gelişmeler yaşancak?