Bitcoin, Google’ın Kuantum Üstünlüğüne Direnebilir Mi?

0 Yorum · 670 Görüntüleme

Google’ın kuantum bilgi işlem atılımı, mevcut şifreleme standartlarının sonunu getireceği senaryolarını akıllara getirdi. Bu durumun pek çok büyük blok zincirinin güvenliğini tehlikeye atabileceği dedikoduları sürüyor.


Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makaleye göre Google, kuantum teknolojisini üst seviyeye taşıdı. Gelişmeler etkileyici olsa da mevcut kripto para birimi ağlarının sonunun gelmesi için hala çok erken.

Google’ın Kuantum Üstünlüğü Nedir?

Kuantum bilgisayarlar, sıradan bilgisayarların tek başlarına gerçekleştiremeyeceği zorlu bir hesaplamayı kolaylıkla yapabilirler. Google, bu hesaplamaların rastgele sayılar üretmek için bir algoritma çıktısının gerçekten rastgele olup olmadığını kontrol etmek istedi.

Google, kuantum üstünlüğü olarak bilinen ve klasik bilgisayarların on bin yılda çözebileceği bir problemi kuantum bilgisayarının 200 saniye, yani üç dakika ve yirmi saniye kadar kısa bir sürede çözdüğünü öne sürdü.

Google, bu başarısını tam ölçekli kuantum bilgisayar için bir yapı taşı olarak nitelendirdi. Bu sırada Bitcoin gibi değerli bir varlığı temsil eden şifreleme protokolleri kullanıcıları, kuantum bilgisayarların kripto para endüstrisinin sonunu getirebileceğinden korkuyor.

Google’ın Kuantum Üstünlüğü Nedir?

Kuantum Bilgisayarlar Bitcoin’in Fişini Ne Zaman Çekebilir?

Kuantum bilgisayar tehdidi tamamen göz ardı edilmese de aşılması gereken teknolojik bir ilerleme eğrisi bulunuyor. Klasik bilgisayarlarda bilgi 0’lar ve 1’ler şeklinde temsil edilirken kuantum bilgisayarlarda bilgi temsil etme süreci kuantum fiziği yasalarına göre gerçekleşir yani 1’ler ve 0’lar ya da 0’lar ve 1’ler bilgiyi eş zamanlı temsil edebilirler.

Bitcoin gibi kripto paralarda kriptografi kullanılıyor ve bu gibi ağların şifresini kırabilmek (bir nevi hackleyebilmek) için günümüzdeki bilgisayarlardan çok daha gelişmiş bir bilgisayar gerekiyor. Bazı isimler ise Google tarafından geliştirilen bu yeni teknolojinin Bitcoin için epey kötü bir gelişme olduğunu düşünüyorlar. Bu isimlere göre Google tarafından kullanılan bu bilgisayar zamanla Bitcoin ağını çökertecek aşamaya gelebilir.

Kripto para dünyasındaki bazı isimler ise en azından şimdilik endişelenecek herhangi bir şey olmadığını söylüyorlar. Kriptografi uzmanı Peter Todd, Google’ın kullandığı bu bilgisayarın henüz Bitcoin için herhangi bir tehdit oluşturmadığından emin görünüyor.

Kuantum Bilgisayarlar Bitcoin’in Fişini Ne Zaman Çekebilir?

Bitcoin Esnek Bir Yazılımdır

Esnek bir yazılım olarak Bitcoin için dikkate alınacak bir başka konu ise, kuantumların atom altı seviyede çalıştığı için kuantum bir bilgisayarın etkileyici hızlar elde edebilmesidir. Mevcut fiziksel ve donanım kısıtlamaları, şu anda kuantum bitlerin ölçeklenebilirliğini oldukça karmaşık ve belirsiz hale getirmekte.

Bitcoin Esnek Bir Yazılımdır

Peter Todd'un Twitter'daki Orijinal Açıklaması

Kuantum bilgisayarlar ölçeklenebilse bile, yazılımın doğal ilerlemesinin Bitcoin gibi bloklara güvenli bir şekilde uygulanması gereken donanım ve şifreleme yöntemleriyle kaydedilen ilerlemeyle eşleşmesi beklenmekte.

Dragos Ilie Google’ın kullandığı bilgisayarda yalnızca 53 kuantum bit olduğunu hatırlatıyor ve bunun Bitcoin’i hacklemek için yetersiz kalacağını belirtiyor. Ilie tarafından yapılan hesaplamalara göre bir bilgisayarın Bitcoin için gerçekten tehdit oluşturabilmesi için en az bin 500 kuantum bite sahip olması gerekiyor.

https://twitter.com/peterktodd/status/1176313278114476032

Daha fazla..
0 Yorum
Ara
İlginizi Çekebilir!