Bu Akıllı Etiket, Yiyecekleriniz Bozulmaya Başladığında Algılıyor

Bu Akıllı Etiket, Yiyecekleriniz Bozulmaya Başladığında Algılıyor

Akıllı Etiket

Akıllı Etiket

Çoğumuz, buzdolabında duran bir yiyecek maddesinin yemek için iyi olup olmadığını anlamaya çalıştık. Şimdi, bilimden küçük bir yardımla, en sevdiğimiz gıdalara basılan bu güvenilmez tarihlerin yerini alabilecek, kolay ve düşük maliyetli bir sensör var. Clarkson Üniversitesi Kimya ve Biyomoleküler Bilimler Bölümü’nden Silvana Andreescu‘nun bugün yaptığı 254’üncü Ulusal Toplantısı ve Amerikan Kimya Topluluğu (ACS) fuarında sunulan araştırma, bu sensörlerin çalışma şekli ile ilgileniyor ve teknoloji için olası gerçek dünya uygulamalarının birçoğunu sunuyor. 

“Laboratuvarım, algılama için gereken tüm reaktifleri bir kağıt parçasıyla birleştiren çok yönlü bir algılama platformu inşa etti. Aynı zamanda, gıda kirleticiler, antioksidanlar ve bozulmayı gösteren serbest radikaller de dahil olmak üzere farklı hedeflere uyarlanabilir” dedi. “Biz redoksu aktif olan kararlı, inorganik parçacıkları kullanıyoruz. Algılamak istediğimiz maddelerle etkileşime girdiklerinde renk değiştiriyorlar ve değişikliğin yoğunluğu olan analitin (ölçülen madde) ne kadar konsantre olduğunu bize gösteriyor” dedi. 

Akıllı Etiket Teknolojisi

Akıllı Etiketler

Bu teknoloji henüz başlangıç aşamasındadır, ancak araştırmacılar bu gelişmeyi, yiyecek veya kozmetik ürünlerini atma zamanının ne zaman olacağının açıkça okunması için gelecekteki etiketlerle birleştirmeyi düşünmektedirler. Diğer muhtemel uygulamalar; anti oksidan içeriğiyle çayların ve şarapların kimliğinin doğrulanması, Amazon‘da yeni şifalı otlar aranması veya nihayetinde gıda zehirlenmesini önlemek için salmonella ve E.coli’nin tespit edilmesidir. 

Son zamanlarda, kağıt tabanlı teknolojiler dünyaya yeni ve ucuz teknolojiler getiriyor. Araştırmacılar saniyeler içinde şarj edebilen veya tükürük gücüyle çalışan kağıt tabanlı piller üzerinde çalışıyorlar. Bu cihazların nispeten düşük maliyetleri, dünyanın uzak bölgelerinde çok çeşitli olasılıkları açığa çıkarmakta ve hatta hayat kurtarmak için yardımcı olmaktadır.