Call of Duty Blackout vs. Fortnite vs. PUBG: Farklar Nedir?

Call of Duty Blackout vs. Fortnite vs. PUBG: Farklar Nedir?

Call of Duty Blackout vs. Fortnite vs. PUBG

Call of Duty Blackout vs. Fortnite vs. PUBG

Battle royale kavramının, Call of Duty gibi uzun süredir devam eden bir serinin, popülerliğe katılmaya karar verdiği zaman göz önünde bulundurulması gereken bir güç olduğunu biliyorsunuz. Black Ops 4, Blackout’u tanıttı. Oyuncular betada bol bol zaman geçirdi. Yani, eğer battle royale çılgınlığına yakalanmadıysanız ya da Black Ops 4’ün Fortnite ve PlayerUnknown’s Battlegrounds’unun en iyi şeylerinden nasıl ayrıldığını bilmek istiyorsanız, bu konuyu ele aldık.

Ayrıntıya girmeden önce, Call of Duty: Black Ops 4’ün Blackout’a ek olarak övülen Zombies modunun ve geleneksel çok oyunculu modların yeni bir versiyonu olan tam fiyatlı 60 $ ‘lık bir oyun olduğunu unutmayın. Oyun, 12 Ekim’de PS4, Xbox One ve PC için yayınlanacak. Fortnite: Battle Royale, iOS ve Android gibi hemen hemen her modern platformda ücretsiz oynanabilir. PUBG şu anda PC ve Xbox One’da 30 $. iOS ve Android’de ücretsiz olarak oynanabiliyor.

Call of Duty: Black Ops 4 – Blackout

Black Ops 4’ün Blackout modu, battle royale muadillerinin temellerini paylaşıyor. En fazla 100 oyuncu, iki veya dört kişilik takımlarda veya solo maçlarda geniş açık bir haritanın üzerine havadan bırakılır. Herkesin bir canı vardır ve amaç son oyuncu veya takımın ayakta kalmasıdır. Çiftler ve dörtlülerde, oyuncular takım arkadaşlarını kanamadan önce kısa bir zaman penceresinde yeniden canlandırılabilir. Ve elbette, sürekli küçülen bir ölümcül daire vardır, maç ilerledikçe ve sayıları azaltarak oyuncuları çatışmaya zorlar.

Yağma, PUBG’ye benzer şekilde; silahlar, cephane, parça, el bombaları ve iyileştirme öğeleri yere ve yapıların içine dağılmış durumdadır ve değerli donanım içeren tedarik kasaları bazen haritaya düşmektedir. Silahlar, oldukça akıcı bir envanter menüsünde kapsamlar, kavramalar ve namlu ekleri ile kandırılabilir. Yük ve eşya ağırlığı hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak olsa da, sırt çantaları size ekstra eşya taşımak için envanterinizde ek alan sağlar. Diğer iki oyuna göre ikisinin arasında bir tür orta yol diyebiliriz.

Blackout‘un çekici faktörlerinden biri, Call of Duty oyunudur. Bu, 15 yaşındaki serinin çok daha büyük bir ölçekte tanındığı pürüzsüz, rafine bir hareket ve çekim anlamına gelir. Ancak Call of Duty, Blackout için yeni bir balistik model oluşturdu; oyuncular artık uzun mesafelerde mermi düşüşünü hesaba katmak zorunda kalacaklar. Araçlar üçüncü şahıs kullanılmasına rağmen, oyun sadece bir birinci şahıs nişancı olarak kalır. PUBG, isteğe bağlı birinci şahıs maçlarına sahiptir ve Fortnite kesinlikle üçüncü şahıstır.

Araçlara gelince, harita ATV’ler, kargo kamyonları ve sürat motorları ile doludur. Ancak, helikopterin hesabını yaparken harita geçişi diğer battle royalelerden oldukça farklıdır; Fortnite ve PUBG, kontrol edilebilir uçaklara sahip değildir. Helikopterden çıkmak ya da yüksek binalardan atlamak da kanatlarınızı kullanarak mümkün olabiliyor, bu da dikeyliği aksi halde olduğundan daha büyük bir faktör haline getiriyor.

Blackout’taki başka bir eğilim, haritanın birkaç kısmı AI kontrollü zombi ordularını içermesi ve Asylum Bölgesi’nden bu yana kesinlikle PvP olmamasıdır. Zombilere karşı savaşmak, dikkat çeken Ray Gun gibi yüksek seviyeli bir donanıma yol açabilir, ancak bu düşük malzeme için riskli ve maliyetlidir.

Blackout ayrıca serinin Perk sistemini ve Uzman yeteneklerini benzersiz bir şekilde birleştirir; ganimet gibi muamele görürler. Perks, sınırlı bir süre için pasif bonuslar veren sarf malzemeleri olarak çalışır. Örneğin, Stimulant sağlığınızı üç dakikalık bir pencere için 100 artırır ve Paranoia, ADS aracılığıyla bir düşman tarafından hedeflendiğiniz zaman için bir ses işaretini etkinleştirir. Her biri belirli senaryolarda özellikle etkili olabilir. Barikat, grappling hook veya sensor dart gibi uzman ekipman, bir maç sırasında bulunan ve herhangi bir uzmana bağlı olmayan nadir öğelerdir.

Genel savaş royale formülü Black Ops 4‘te pek fazla değişmezken, önceki oyunların küçük bileşenleri bir Call of Duty tadıyla daha erişilebilir bir şey için Blackout’a doğru ilerliyor.

Call of Duty Black Ops 4 Sistem Gereksinimleri

Call of Duty Black Ops 4 İndir

Fortnite: Battle Royale

Fortnite’ı hemen öne çıkaran özellik, inşaattır. Fortnite’daki başarı, harita etrafında topladığınız materyallerle duvarları, zeminleri ve rampaları hızlı bir şekilde inşa etme yeteneğinize bağlıdır. Oyuncular, değişen dayanıklılık ve inşaat zamanlaması ile üç ayrı malzeme türü (ahşap, tuğla, çelik) olduğunu akılda tutmak zorundadırlar. Orijinal Save The World modundan sadece bir taşeron gibi görünebilir, ancak kendinizi korumak ve etkili savaş fırsatları yaratmak için bu yapı taşlarını birbirine bağlamanın akıllıca yollarını öğrenmek kesinlikle hayati önem taşır.

Fortnite düzenli olarak sezonlara doğru gelişir. Bu sadece oyunun yeni kalmasını sağlamak için yeni zorluklar kazanmak veya yeni ürünler vermekle ilgili değildir. Yeni sezonlar, haritayı, tüm kasabaların tamamen yeniden tasarlanan alanlara dönüşmesine neden olur. Şu an itibariyle haritanın ortasında yüzen bir ada var ve bir çöl biyomu şimdi bataklıkların bir zamanlar bulunduğu yerdedir. Epic’in sürekli değişen Fortnite’a olan bağlılığı, oyuncuları aynı haritayı tekrar tekrar oynamanın tekdüzeliğinden uzaklaştırır. Ve tüm bu değişikliklerin merkezi bir temaya bağlı olması, diğer oyunların yakalamadığı bir festival havası sağlıyor.

Ekipman zamanla değişiyor. Av tüfeği, saldırı tüfekleri, tabancalar ve SMG’lerin hala renkli katmanları olsa da, güdümlü füze ya da avcı gibi yeni silahlar savaş karşılaşmalarını değiştirebilir. Disko el bombası ya da launch gibi uzun süren ürünler, zorlayıcı bir kullanım çantası sunarken, saçma, açık yürekli doğanın içine giriyor. Araçlar orijinal olarak Fortnite’dan çıkarıldı, ancak geliştirici Epic daha sonra haritanın etrafında biraz daha hızlı gezinmek için bir golf arabası tanıttı. Sınırlı zamanlı oyun modları ayrıca 50v50, Teams of 20, Explosives Only veya Snipers Only gibi Fortnite’a da yayılır.

Bedava oynanabilen bir oyun olduğu için mikro ödemeler vardır. Bir battle pass, birçok ödüle layık görülmesi ve V-Bucks’ın birçok kozmetik ürünü elde etmek için oyun içi para birimi olarak hareket etmesine izin verir; satın alınabilir içerik oyun oynamayı etkilemez.

Fortnite hızlı ve gevşek bir şekilde oynar, bu da kolay bir şekilde yakalanır ve çizgi film estetiği davetkar hissettirir. Fakat bu, Victory Royale’i kazanmak için gereken beceri seviyesinden uzaklaşmaz çünkü yüksek seviyeli oyun, yüksek basınçlı durumlarda birden fazla sistemi hokkabazlaştırmanıza neden olur.

Fortnite Battle Royale Sistem Gereksinimleri

Fortnite Battle Royale İndir

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

PUBG’nin son battle royale eğiliminin atası olduğunu ve takip eden benzer oyunları (Fortnite dahil) etkilediğini söylemek doğru olur. PUBG, oyunun köklerinin ARMA oyunları için battle royale modlarına kadar izlenebildiği göz önüne alındığında, bir askeri sim’e çok daha yakın oynar. Oyuncu hareketi çok daha kasıtlı ve daha yavaş tempoludur. Hasar ve balistik modelleri Call of Duty ve Fortnite ile karşılaştırıldığında gerçekçiliğe biraz daha yakındır. Silahlar, etkili bir şekilde kullanmak için daha fazla hassasiyet gerektirir. Ancak parçalar, başka türlü olmayacakları durumlarda onları uygun hale getirebilir. Airdropped tedarik kasaları güçlü donanımlar sunuyor, ama tabii ki yağma ederken düşmanlara vurulma riski taşıyor.

PUBG’de, durumsal farkındalık ve doğru taktik kararlar hakkında daha fazla mücadele veren hiçbir inşaat veya özel yetenek yoktur. Duman bombaları ve flashbang’lar, nişan alma yeteneklerinizin ana takviyeleridir. Otomobiller, motosikletler ve tekneler, sizi haritalarda gezinip, sadece yürüyerek gezmekten çok daha hızlı olabilirler. Ayrıca sizi zorlu noktalardan da kurtarmaya yardımcı olabilirler. Sonuç olarak, çatışmalar çok daha gergin hissedilir ve karşılaşmaların beklentisi zor olabilir. Eğer savunmasız bir pozisyonda yakalanırsanız, yapabileceğiniz çok az şey var ama hatalarınızla başa çıkabilirsiniz.

PUBG artık farklı oyun tarzlarını vurgulayan birden fazla haritaya sahiptir. Erangel, kasabalar arasındaki yeşillik ve orman boşlukları ile geleneksel büyük ölçekli harita görevi görürken, Miramar çorak çölde bir yerleşim yeri bırakır. Sanhok, tropikal bir ortamda kompakt bir haritada daha hızlı tempolu bir eşleşme sunar. Ve bu yılın sonunda, dördüncü bir harita, kendi benzersiz taktik fırsatlarını sunması muhtemel, karla kaplı bir tema getirecek. PUBG ayrıca eğitim modu, resmiyete sahip deathmatch ve daha büyük takım boyutları gibi alternatif oyun türlerine de girmiştir. Ayrıca üçüncü veya birinci şahıs maçlarında oynamayı da seçebilirsiniz.

PUBG paralı olmasına rağmen, mikro ödemeler oyunun ekonomisinin bir parçası olmaya devam ediyor. Artık, Fortnite’a benzer bir battle pass var, böylece BP (oynayarak kazanılan para birimi)’den elde ettiğiniz rastgele yağma sandıklarının dışında farklı kozmetikler kazanabilirsiniz.

PUBG Sistem Gereksinimleri

PUBG İndir

Hangisi Oynanmalı?

Bu sorunun cevabı, hangi ruh halinde olduğunuza göre değişir. Bir spektrumun iki ucu Fortnite ve PUBG ise, Call of Duty: Black Ops 4 Blackout ortada bir yerdedir. Call of Duty serisi sahiplerinin sağlam temelini alarak, oyunculara taktik esneklik sağlarken, askeri tarz yaklaşımına da geçiyor. Fortnite söz konusu olduğunda oyunda birkaç tane daha sistem var, ancak ışıklandırılmış doğası ve ısrarlı evrimi onu gruptan ayırıyor; sadece inşaat mekaniğinden dolayı değil. Hardcore askeri sim’e daha fazla zevkiniz varsa, o zaman PUBG sizin oyununuz olabilir.

Diğer battle royale tarzı oyunlara bakacak olursak, PC ve PS4’te ücretsiz oynanabilen H1Z1 vardır. H1Z1, PUBG sahneye çıkmadan önce Steam’de erken bir erişim oyunuydu ve bu modda kolay bir şekilde ilerliyor. Bir diğeri; Battlefield serisinin battle royale versiyonu olarak bu yıl çıkacak olan Battlefield V‘deki Firestorm’dur. Firestorm, geliştirici DICE’ın “şimdiye kadarki en büyük Battlefield haritası” olarak nitelendirdiğini ve 4 kişilik 16 takımı karşı karşıya getiridğini biliyoruz. Oyun 20 Kasım’da PS4, Xbox One ve PC için çıkacak.