Clash of Clans’ın 2019 Yılında Elde Ettiği Gelir Açıklandı

Clash of Clans’ın 2019 Yılında Elde Ettiği Gelir Açıklandı

       İlk olarak 2012 yılında karşımıza çıkan ve çıktığı günden itibaren milyonlarca oyuncunun vazgeçilmezi haline gelen Clash of Clans, yıllar geçmesine rağmen büyümesini ve elde ettiği geliri arttırmaya devam ediyor. Son olarak Sensor Tower tarafından yayınlanan verilere göre Clash of Clans’ın geçen sene elde ettiği gelir ne kadar başarılı bir oyun olduğunu gözler önüne seriyor.

     Akıllı telefonların tüm dünyada yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda piyasaya sürülen ve bir anda milyonlarca oyuncuya ulaşmayı başaran Clash of Clans, yıllar geçmesine rağmen büyümeye devam ediyor. Ünlü analiz şirketi Sensor Tower tarafından açıklanan verilere göre Clash Of Clans, 2019 yılında yaklaşık olarak 727 milyon dolar gelir elde etti. Oyunun geliştirici şirketi olan Supercell’in de en önemli mobil uygulama şirketlerinden birisi haline gelmesine sebep oldu.

   Aslında Sensor Tower tarafından açıklanan bu verilere göre elde edilen gelir, önceki seneler ele alındığında pekte fazla değil. 2018 yılına göre hasılatta %27 artış elde etti. 2018 yılında oyun yaklaşık olarak 572 milyon dolar gelir elde etmişti. 2019 yılında ise elde ettiği 727 milyon dolar, oyunun en fazla gelir elde ettiği yıl olmadı. Clash of Clans 2014 yılında tam olarak 1.6 milyar dolar gelir elde etmişti. 2015 yılında ise 1.8 milyar dolar gelir elde ederek büyük bir rekora imza atmıştı.

     Sensor Tower tarafından yayınlanan bu verilerde oyunun geçen seneki gelire göre büyük bir artış göstermesinin en büyük sebeplerinden birisi 2019 yılının Nisan ayında oyuna güncellemeyle eklenen 5 dolar değerinde olan Gold Pass ürünleri oldu. Supercell’in bu ürünleri oyuna eklediği ay, Clash of Clans oyuncuları tam olarak 66.6 milyon dolarlık oyun içi harcama yapmış. Bu yapılan harcama da 2018 yılının Nisan ayında yapılan harcamaya göre %73 oranında bir büyüme elde ettiğini gösteriyor.