DOOM: Kara Çağlar – Daha Fazla Düşman, Büyük Arenalar ve Daha Yavaş Aksiyon

DOOM: Kara Çağlar – Daha Fazla Düşman, Büyük Arenalar ve Daha Yavaş Aksiyon

[ad_1]

DOOM: The Dark Ages’un Yaratıcı Yönetmeni Hugo Martin, oyunun aslında DOOM’un doğrudan devamı olarak geliştirildiğini ve DOOM Eternal’ın devamı gibi değil, asıl DOOM’a doğru bir ilerleme olduğunu söyledi. GamesRadar’a verdiği röportajda Martin, oyunun doğrudan öncüsünden büyük ölçüde farklı olacağını belirtti.

DOOM: The Dark Ages’daki şeytanlarla savaşmaya gelince, en önemli faktörlerden biri, gelecek shooter’ın önceki oyunlardan farklı olarak düşman projektilerinden kaçınmaya daha fazla odaklanmasının olacağını ve bu da oyunu orijinal DOOM’a daha yakın kılacağını belirtti. Bu, düşman projektilerinin yavaş ilerlemesinin, oyuncuların atışları kaçırmaktan kaçınmaları ve hedeflerine yaklaşırken daha fazla zaman kazanmaları anlamına geliyor.

“Bu projektilerin ne kadar yavaş hareket ettiğini hemen fark ettim – bu benim için bir labirent gibi geldi,” dedi Martin, orijinal DOOM oyununun stüdyoya DOOM: The Dark Ages’i geliştirmelerinde nasıl yardımcı olduğunu anlatarak. “Daha yatay bir şekilde hareket edersiniz, projektiler arasında yolunuzu açarken ve her bir projektilin orijinal DOOM’da öneme sahip olduğunu göreceksiniz.”

Martin, DOOM Eternal’ın dikeyliğe odaklandığına dikkat çekerken, DOOM: The Dark Ages’ın bu yerine daha büyük arenalarda oyunculara daha fazla düşman sunmayı amaçladığını söyledi. Bu iki oyun arasındaki oynayış farkını, F22 savaş jetinden Abrams tankına geçiş olarak nitelendirdi.

“DOOM Eternal’da F22 savaş jeti olsaydınız, bu sefer Abrams tankı gibi hissetmenizi istedik,” dedi Martin. “Bu, daha güçlü ve toprakla daha fazla bağlantılı olmanız anlamına geliyor. Yeni başlayanlar için savaş sistemi – sadece serinin reboot’unu oynamaya başlayanlar için – bu, yeniden düşünülmüş bir savaş sistemi olduğunu hissedeceğinizi düşünüyorum. Ancak serinin uzun süredir hayranı olanlar, orijinal DOOM oynayanlar, bunun gerçekten geçmişe dönüş olduğunu görecekler.”

Martin, DOOM: The Dark Ages’da oyuncuların çok daha yavaş ve toprakla daha bağlantılı hissedeceklerini, aynı zamanda daha ağır ve güçlü olacaklarını açıkladı. Stüdyonun oyuncuları daha fazla zeminde hareket etmeye teşvik edeceğini ve daha kesin bir şekilde nişan almalarını sağlamak için yan dolaşmalarını gerektireceğini vurguladı.

“Daha ağır, daha güçlü ve toprakla daha bağlantılısınız,” dedi Martin. “Nişan alma için yan dolaşımı tekrar önemli hale getireceğiz. Orijinal DOOM’da yaptığınız gibi, projektiler arasında manevra yapacaksınız, böylece göğsüne süper şot atabilirsiniz. Bu sizi ‘onları hepsini vur’ üç boyutlu bir bulmacaya yönlendirecek.”

Martin, DOOM: The Dark Ages’da oyuncuların daha önce hiç olmadığı kadar çok düşmanla savaşacaklarını ve daha büyük düz alanlar sayesinde daha yoğun bir şekilde düşmanlarla dolu olacaklarını ifade etti. Oyuncuların kolayca ilerleyebilecekleri düşman kalabalıklarına karşı mücadele edebilecekleri ayrıntılı arenalar oluşturacaklarını söyledi.

“Daha önce hiç olmadığı kadar çok düşmanımız var,” dedi. “Köpekbalığı dönemeçten döndüğünde ve çok sayıda düşmanı öldürdüğü bir sahne var. Teknoloji bize gerçekten bazı büyük alanlar ve en büyük yapay zekaları yapma izni veriyor, ve silahlar DOOM oyunlarında hiç bu kadar güçlü görünmemişti.”

Oyuncuların savaşmak zorunda oldukları çok sayıda düşmana, id Software’in oyunundaki yapay zekayı inanılmaz seviyelere optimize etmesinden kaynaklanıyor. Martin, artık bir savaşta yer alacak canavarların gerçek bir sınırının olmadığını düşündüğünü açıkladı.

“Şu anda ekrandaki AI miktarının bir sınırının olup olmadığını dahi düşünmüyorum, bu çılgınca,” diye konuştu. “Programcılardan bir ‘hayır’ duymayı bekliyorum ve hala duymadım. Teknik açıdan en iyi oyunumuzu yapma yetkimize sahibiz gibi hissettik. Son iki DOOM yeniden başlatması bu temel üzerine inşa edildi. Ancak her oyunla, öncekinin başarısını geliştirmeye ve doğru dersleri çıkarmaya çalışıyoruz.”

Son olarak, Martin, DOOM: The Dark Ages’deki bazı silahların ve oyuncuların DOOM (2016) ve DOOM Eternal’da alışkın olduklarından farklı olacağını ve öne çıkacaklarını belirtti. Özellikle, oyun tanıtım fragmanında gördüğümüz Testere-Kalkanı’nın DOOM: The Dark Ages’da büyük bir rol oynayacağını açıkladı.

“Her zaman elinizde bu kalkan olacak – aslında, iki silahınız olacak,” dedi Martin. “Oyuncuların Théoden ve Thermopylae’deki Leonidas gibi hissetmelerini istiyorum. Siz devasa bir savaşın kahramanısınız. Bu gerçekten ekip için ilginç bir meydan okuma gibi görünüyordu, ama başardığımızı düşünüyorum.

Kalkanla yapabileceğiniz pek çok şey var. Saldırıları bloke edebilir, projektilere karşılık verebilir, yakın dövüş silahlarıyla kombinasyonlar yapabilirsiniz – sorunları çözmek için kullanabilirsiniz. Temelde, sorunları sol elinizdeki kalkanla kullanarak kullanıyor, sağ elinizdeki silahı kullanarak hasar veriyorsunuz. Oldukça basit.”

DOOM: The Dark Ages, 2025 yılında PC, PS5 ve Xbox Series X/S için piyasaya sürülecek.