Dünyadaki İlk “Daldırıcı” Telefon Görüşmesi Yapıldı

Dünyadaki İlk “Daldırıcı” Telefon Görüşmesi Yapıldı

Nokia’nın CEO’su Pekka Lundmark, “Sürükleyici Ses ve Ses Hizmetleri” adı verilen yeni bir teknolojiyi kullanarak bir telefon görüşmesi yaptı. Bu teknoloji, üç boyutlu ses kullanarak görüşme kalitesini arttırıyor ve görüşmeyi katılımcılar arasında daha gerçekçi hale getiriyor.

“Gelecekteki sesli görüşmeleri gösterdik,” diyor Lundmark. İlginç bir detay: 1991 yılında yapılan ilk 2G çağrısının yapıldığı oda içerisinde de bulunmuştu.

Akıllı telefonlarda yapılan çağrılar genellikle monofoniktir, daha düz ve detaysız bir şekilde duyulur. Yeni teknoloji, arayan kişinin karşı tarafı yanındaymış gibi duymasını sağlayan 3D ses sunacak.

“Bu, günümüzün akıllı telefonlarında ve bilgisayarlarda kullanılan monofonik telefon sesinden bu yana, gerçek zamanlı sesli görüşmelerde atılan en büyük adımdır.” – Nokia Technologies Başkanı Jenni Lukander

Görüşme, Finlandiya’nın Dijital Dönüşüm ve Yeni Teknolojiler Sözcüsü Stefan Lindström ile gerçekleşti.

“Şu anda bu [teknoloji] standart hale geliyor… Bu yüzden ağ sağlayıcıları, yonga seti ve cep telefonu üreticileri ürünlerine bunu entegre etmeye başlayabilirler,” diyor Lukander röportajında.

Kaynak, Nokia’nın 5G ağı üzerinden standart bir akıllı telefonla bir arama yaptığını belirtiyor. İnsanlar arasında sürükleyici aramaların yanı sıra, yeni teknolojinin konferans görüşmelerinde de kullanılabileceğini ve katılımcı seslerini mekansal konumlarına göre ayırmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Çoğu akıllı telefon en az iki mikrofona sahiptir. Bu, IVAS’ın gerçek zamanlı olarak arama mekansal özelliklerini iletebilmesi ve uygulanabilmesi için yeterlidir. Teknoloji, 5G Advanced standardının bir parçası olarak adlandırılıyor. Geniş çapta kullanıma sunulması muhtemelen birkaç yıl sürecektir.