Ekonomistler, Bitcoin'i Düzenlemeye Gerek Olmadığını Belirtti

Yorum · 29 Görüntüleme

Finlandiya Bankası'ndan araştırmacılar tarafından yazılan bir rapor, Bitcoin'in "devrimci" olduğu sonucuna vardı. Bitcoin'in düzenlenemediğini öne sürüyorlar.


Bitcoin

Bitcoin

Kriptokrasi pazarında fırtınalı birkaç hafta sonrasında Bitcoin için ihtiyacı olan iyi bir çıkış, Finlandiya merkez bankasındaki ekonomistlerin Bitcoin'in ekonomik sistemini "devrimci" olarak niteleyen bir kağıt yayınlamısıyla geldi. Araştırmacılar, bir blokçunun üzerinde çalışan para birimi ile sisteminin, onu manipüle etmek isteyenlerden korumak için iyi bir derece koruma bulunduğunu iddia ediyorlar. Grup şunu buldu:

"Bitcoin, bir yönetici kuruluş tarafından değil, bir protokol tarafından yönetilen bir tekeldir. Tanınmış tekeller, fiyatları, teklifleri ve kuralları belirleme ve değiştirme yetkisine sahip organizasyonları yönetmekle yönetilir. Tekellerin, çoğunlukla, suistimallerini önlemek veya en azından hafifletmek için düzenlenir." 

Araştırmacı, Bitcoin'in düzenlenemeyeceğini söylemek için daha da ileri gidiyor. "Düzenlemeye gerek yoktur, çünkü bir sistem olarak protokolü olduğu gibi taahhüt eder ve işlem ücretleri, madencilerin çabalarından bağımsız olarak kullanıcılar tarafından belirlenir."

Bu yazıda ifade edilen görüşlerin Finlandiya Bankası'nın resmi duruşunu yansıtmadığına dikkat edilmelidir.

Finlandiya Bankası

Finlandiya Bankası

Diğer ülkeler de Bitcoin ve kriptokrasiye kucak açıyor. Birkaç hafta önce Vietnam, 2018 yılına kadar kriptokrasiyi yasal olarak tanımak için sürece başlayacağını ve 2019 yılına kadar vergi yüklemek için bir çerçeve ekleyeceğini açıkladı. Bu araştırma, Finlandiya'nın resmi olarak değil, ama benzer bir yönde ilerleyebileceğini gösteriyor. 

Diğer sivil toplum uzmanları da kripto para birimlerini desteklemek için hazırlanıyor. Hatta bazıları, kriptonun emekli aylıklarını gelecekteki yaşlılar için gerçek emeklilik diyarını getiren değerli bir ek oluşturabileceğini öne sürüyor. 

Tabii ki, tüm bunlar kağıt üzerinde, özellikle yapılandırma ekonomileri kadar karmaşık olan sistemleri tartışırken, pratikte nasıl yürüdüğü belli değildir. Bununla birlikte, Bitcoin şimdiye kadar gösterdiği ilerleme açısından dikkat çekici. Kriptomarketin nasıl büyüdüğü ve blok köprü platformunun onunla nasıl geliştiği konusunda uyanık olacağız. 


Daha fazla..
Ara
İlginizi Çekebilir!