En İyi FM19 Taktikleri

En İyi FM19 Taktikleri

En iyi FM19 taktiği nedir? Futbolun güzelliği sadece derinliği ve karmaşıklığı ile anlam kazanır, dolayısıyla ne yazık ki bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Takımınız ister düşük ligdeki oyuncular olsun isterse yıldız oyuncular, sonuç olarak FM19’da takımın potansiyelini açığa çıkarmak için iyi bir dizilime ve taktiklere ihtiyaç vardır.

Peki nereden başlamalı? Eğer yeni bir menajer iseniz, yapmanız gereken seçimler karşısında bunalmış hissedebilirsiniz. Dizilim, akıl ve stratejiye ihtiyacınız var. Takımınızdaki her bir oyuncu için bireysel kararlar almaya ihtiyacınız var. Tüm bunlara sahip olduğunuzda takımınızın yenemeyeceği rakip takım yoktur.

Football Manager 2019’da daha önce hiç olmadığı kadar çok taktik yapılabiliyor. Oyun klasik olarak bildiğimiz Possession Control ve Parking the Bus gibi taktikleri içerirken, birçok Jurgen Kloop’un Gegenpressing, Tiki-taka ve The Italian Catenaccio gibi birçok ünlü teknik direktörün imza felsefelerini de içeriyor. Her bir taktiğin 2D görünümüyle size ön gösterim sağlıyor. Usta oyuncular kendi taktiklerini bile yaratabiliyor. Hangi aşamada olursanız olun, her zaman işinize yarayacak en iyi olarak kabul edilen FM19 taktiklerini sizlere sunuyoruz.

FM19 TAKTİKLERİ NASIL YAPILIR?

Oyunun öğreticisini açtıysanız, oyun asistanı size oyundaki birkaç taktik önerecektir. Bütün aşamalar atlanabilir olduğu için asistanın yardımlarını geçebilirsiniz de. Ancak bu aşamaları atlamamanızı tavsiye ederiz.

Taktikleriniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce, takımınızın güçlü ve zayıf yönlerini bildiğinizden emin olmanız gerekir. Bazı oyuncuları transfer etmeniz gerekebilir. Koyu kırmızı ve yeşil renkle vurgulanan yorumlar üzerinde durulması gereken dikkat çekici noktalardandır.

Özellikle güçlü kanat ve uzun, güçlü forvet oyuncularınız mı var? Kanat odaklı bir oyun düşünelim. Savunmanız güçlü ama takımınıza iyi forvet oyuncuları alamıyorsanız Parking the Bus taktiği işinize yarayacaktır. Takım derinliği kısmında takım raporunu göreceksiniz. Buradan her bir oyuncu için tek tek pozisyon belirleyebilirsiniz.

Taktikler menüsüne giderek takımınızın dizilimini ayarlamaya başlayabilirsiniz. Ancak oyun asistanınız bu aşamada sizi bilgi yağmuruna tutabilir. Hepsinin kısa açıklamalarını anlattığı taktikler ile karşınıza çıkacaktır. Üç tane taktikten birini seçebilirsiniz. Takımınız bu taktik üzerinde eğitime başlayacaktır.

Üzerine geldiğiniz taktiğin avantajlarını ve dezavantajlarını göreceksiniz. Taktiğinizi sezon boyunca, özellikle zorlu rakiplerinize karşı değiştirebilirsiniz.

FM19 TAKTİKLERİ

Control Possesion (Topa Hükmetmek)

Önerilen dizilimler:

4-2-3-1 Wide

4-1-4-1 DM Wide

5-2-2-1 WB

Bu taktikte neredeyse bütün ilk 11’inizin topa sahip olmak için uğraşması gerekiyor. Bu sayede takımınız farklı durumlarda da pozisyonu elden bırakmayacaktır. Taktik için takımınızın antrenmanlarının da yoğun olması gerekiyor.

Yüksek pres ve yüksek tempolu bir stil olduğu için takımınız kolaylıkla yorgun düşecektir. Fakat rakip takım da 90 dakika karşınızda durmakta zorlanacaktır.

Gegenpress

Önerilen dizilimler:

4-1-4-1 DM Wide

4-2-3-1 Wide

4-4-2 Diamond Narrow

Liverpool patronu Jurgen Klopp tarafından popüler hale getirilen Gegenpress taktik felsefesi, aslında Football Manager 2019’un en kolay taktikleri arasında sıralanıyor. Bu taktiği uygularken dayanıklılığı yüksek ve hızlı oyunculara ihtiyacınız var çünkü tempo oldukça yüksek. Buna rağmen pek çok kişi zayıf takımlarda da Gegenpress taktiğini başarıyla uyguluyor.

Tiki-Taka

Önerilen dizilimler:

4-1-4-1 DM Wide

4-2-3-1 Wide

5-2-2-1 WB

Takımızda fiziksel olarak çok güçlü olmayan, boyu da kısa oyuncular varsa ne yaparsınız? Yapmanız gereken şey oyunu değiştirmek. Zamanında Johan Cruyff bunu uygularken, sonrasında da Tiki-Taka taktiği Lionel Messi, Xavi ve Andres Iniesta üçlüsüyle özdeşleşti.

Tiki-Taka uygularken kısa ve seri paslar yapacak, defansif çizgiyi ileride kuracaksınız.

FM19 TAKTİKLERİ

Dikey (Vertical) Tiki-Taka

Önerilen dizilimler:

4-1-4-1 DM Wide

4-4-2 Diamond Narrow

5-2-1-2 WB

Dikey Tiki-Taka normal Tiki-Taka’nın isminden de anlaşılacağı gibi daha direkt oynanan versiyonu. Bu taktik İspanya Milli Takımı tarafından uygulanırken, paslaşarak sabırla beklemek yerine daha çok dikine oynanıyor.

Kanat Oyunu (Wing Play)

Önerilen dizilimler:

4-4-2

4-1-4-1 DM Wide

4-2-4 Wide

Bu seferki daha geleneksel bir FM 19 taktiği ve formasyonu. Kanat oyununda topu mümkün olduğunca çabuk şekilde çizgilere taşıyoruz ve hızlı beklerle destekleyerek bindirme yapıyoruz. Bu taktikte özellikle hızlı kanat oyuncularının yeri büyük.

Doldur Boşalt (Route One)

Önerilen dizilimler:

4-4-2

4-1-4-1 DM Wide

4-4-1-1

Doldur boşalt oyununun temel amacı topu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde rakip savunmaya yollamaktır. Özellikle mağlup olduğunuz maçların sonlarına doğru kullanabilir, uzun oynayarak gol arayabilirsiniz.

Hızlı Kontra Atak (Fluid Counter-Attack)

Önerilen dizilimler:

4-1-4-1 DM Wide

4-4-1-1

5-3-2 WB

Bu taktikte rakip size gereğinden fazla bindirme yapınca orta sahalarınız ve forvetleriniz hızlıca açıklar arayacaktır. Özellikle karşı takımın baskılı oynadığı zamanlarda bu taktiği kullanarak kolaylıkla boşluklardan yararlanabilirsiniz.

Organize Kontra Atak (Direct Counter-Attack)

Önerilen dizilimler:

4-4-2

4-1-4-1 DM Wide

4-4-1-1

Hızlı kontra atak taktiğiyle bu taktik arasındaki temel fark oyuna başlayacak olan ilk 11’inizdeki seçim. Bu taktikte hücum paslaşmaları daha direkt bir şekilde dikine oynanıyor ve oyuncularınız anlık olarak değil planlı hareket ediyorlar.

Catenaccio

Önerilen dizilimler:

5-3-2 WB

5-1-2-2 DM WB

5-4-1 WB Wide

En eski İtalyan savunma taktiklerinden birisi olan Catenaccio’nun amacı rakibi yormak ve fırsatları kollamak. Taktiği uygulamak için çok iyi bir defans hattınızın olması gerekiyor çünkü oyunu kendi yarı sahanızda kuracaksınız. Aynı zamanda oyuncularınızın arasındaki iletişim de önemli.

Kaleye Otobüs Çekmek (Park The Bus)

Önerilen dizilimler:

4-4-2

4-1-4-1 DM

4-2-3-1 DM

Zafer kazanma şansınız çok düşük olduğunda bu taktik kimi zaman hayat kurtarıcı olabilir. Hatta birçok kez Jouse Mourinho’nun da aynı taktikle başarı yakaladığını görmüştük. Geride oyun kuran takımınız her fırsatta vakit geçirmeyi kollayacak, oyunun temposunu düşürecek ve rakibin formasyonunu bozmaya çalışacaktır. Sonrasında ise duran toplar sizin gol yollarında en büyük şansınız olacak.